Sponzorováno

TOP 8 nejlepších zdrojů draslíku v potravinách 4.64/5 (55)

TOP 8 nejlepších zdrojů draslíku v potravináchPotraviny s vysokým obsahem draslíku jsou, nebo by měly být, nedílnou součástí každé vyvážené stravy. Tento minerál pomáhá regulovat hladiny kapalin vašeho těla, pomáhá při svalových funkcích, pomáhá udržet správně fungující nervový systém. Draslík také pomáhá snižovat krevní tlak u lidí s hypertenzí a snižuje riziko mrtvice.

Nedostatek draslíku může způsobit únavu, nespavost, deprese, svalovou slabost, a mnoho kardiovaskulárních problémů. Ačkoli lidé s ledvinovými problémy by se měly vyhnout přílišné konzumaci potravin s vysokým obsahem draslíku, většina dospělých by měla přijmout asi 4700 miligramů draslíku denně. Zde je TOP 10 potravin s vysokým obsahem draslíku. Tyto potraviny vám pomohou k dosažení doporučené denní dávky draslíku.

1. Brambory

Ať už je to červená, bílá, nebo sladká brambora – jakákoliv z nich je velkým zdrojem draslíku; asi 900 mg draslíku můžeme nalézt v jedné střední bramboře. Jsou také bohaté na vitamin C, vitamin B6, železo a vlákninu (zvláště ve slupce). Brambory nesmažte. Pečení brambor je pravděpodobně jeden z nejzdravějších způsobů, jak je připravit.

2. Sušená rajčata (+ jiné formy rajčat)

Čerstvá rajčata obsahují draslík. I když budete mít rajčata v jiných formách, jako rajčatový protlak, rajčatovou omáčku, a dokonce i sušená rajčata, tak také obsahují dost draslíku. Sušená dokonce více než 1800 mg draslíku na jeden šálek (nebo kolem 40 procent denní doporučené dávky). Sušená rajčata mají také nízký obsah tuku (pokud nejsou v oleji), jsou také ceněna pro vysoký obsah vlákniny, bílkovin a vitamínu C a přispívají k podpoře trávicího a imunitního systému.

3. Fazole

Je dobře, pokud máte rádi fazole. Jsou totiž velmi dobrým zdrojem draslíku. Obsahují více než 600 mg draslíku na jeden šálek. Jsou také ceněny pro vysoký obsah vlákniny.

4. Sušené ovoce – meruňky, broskve, fíky

Sušené meruňky jsou super zdroj draslíku i jiných živin. Právě meruňky jsou ve skutečnosti nejvíce prospěšné, pokud jsou podávány suché, nebo dehydrované. To u nich způsobí, že obsah živin je koncentrovanější. Jen jeden šálek sušených meruněk vám dá asi jednu třetinu doporučené denní dávky draslíku – asi 1500 mg. Pokud sušené meruňky moc nemusíte, zkuste sušené broskve, rozinky nebo sušené fíky, které mají také vysoký obsah draslíku a jsou k dispozici po celý rok.

Sponzorováno

5. Banány

Pokud se o stravu zajímáte trošku více, zřejmě jste už slyšeli, že banány jsou dobrým zdrojem draslíku. My to můžeme jen potvrdit. který obsahuje více než 400 mg draslíku každého. Banány jsou zdravé, vysokoenergetické občerstvení – vhodné pro sportovce. Kromě energie a draslíku, banány jsou také dobrým zdrojem vlákniny a vitaminů B6 a C. Pokud hledáte jiné zdroje draslíku v čerstvém ovoci, tak se zaměřte na meloun, kiwi, pomeranče a jahody.

TIP: Jaké jsou potraviny proti stresu?

6. Avokádo

Pokud avokádo ještě nemá pevné místo ve vašem jídelníčku, zkuste to napravit. Toto nutričně bohaté ovoce je bohaté na draslík – s obsahem 975 mg v jednom avokádu. Avokádo je natolik univerzální, že ho můžete začlenit do jakéhokoliv jídla během dne. K snídani, zkuste ho přidat třeba do svého ranního smoothie.

7. Ryby

Milovníci ryb, radujte se. Většina ryb vám dodá alespoň 10 procent doporučené denní množství draslíku. Určité ryby – jako divoký losos, tuňák, halibut, platýz jsou lepší než jiné zdroje. 100g kus divokého lososa obsahuje kolem 500 mg draslíku. Většina rybího masa je také bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Ujistěte se, že nakupujete druhy ryb, které obsahují nízkou hladinu nebo žádnou rtuť, a vyhněte se strouhance nebo dlouhému smažení. Kromě rybího masa i červené maso (včetně libového hovězího masa), kuřecí, krůtí maso, jsou také ceněny pro vysoký obsah draslíku.

Mrkněte také na článek o rybách a zdraví.

8. Mléko

Přestože ovoce a zelenina patří mezi nejlepší potravinové zdroje draslíku, mléčné výrobky vám mohou také pomoci s nedostatkem draslíku. Šálek plnotučného mléka má více než 300 mg draslíku, zatímco stejné množství netučného mléka obsahuje téměř 400 mg (obecně platí, že čím vyšší je obsah tuku v mléce, tím nižší je hladina draslíku). Jogurt obsahuje mezi 350 a 500 mg na šálek, v závislosti na druhu.

Co si o draslíku ještě přečíst?

VIDEO: Co může způsobit nedostatek draslíku?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva