Sponzorováno

Paprika plná vitamínů – porazí nadváhu i toxiny 4.92/5 (12)

Paprika plná vitamínů - porazí nadváhu i toxinyPestrobarevnou křupavou papriku, která obsahuje množství cenných živin, naleznete v obchodě po celý rok. Vlákninu i antioxidanty tak máte neustále po ruce a vaše tělo se vám například za takový chutný salát, který si dáte večeři, určitě poděkuje. V paprice se nachází velké množství vitamínu A, nejvíce je ho v té červené. Áčko je potřebné především pro váš zrak. Stačí jeden šálek pokrájené červené papriky a máte ho dost na celý den. Pro stejné množství papriky kterékoliv barvy platí, že v ní najdete doporučenou denní dávku vitamínu C.

Tato zelenina je i zdrojem kyseliny listové, potřebné pro tvorbu červených krvinek. Zpozornět by měly především těhotné ženy, protože tato látka pomáhá předcházet různým vrozeným chybám u miminek. Také se spekuluje o tom, že paprika hraje roli při prevenci rakoviny tlustého střeva, to však zatím není dokázáno. Jedením papriky svému tělu zabezpečíte i vitamín K, který je nezbytný pro srážlivost krve.

Nejzdravější je červená

Červená paprika má svou zářivou barvu zásluhou karotenoidu lykopenu. Ten dokáže bojovat s nebezpečnými volnými radikály, které se do těla dostávají po kontaktu s různými toxiny. Je také možné, že působí jako prevence některých druhů rakoviny, především rakoviny prostaty či vaječníků. V ostatních druzích papriky se však také najdou karotenoidy, které chrání srdce. Celkově však platí, že ze všech paprik má nejvíce živin právě ta červená.

Sponzorováno

Paprika obsahuje množství draslíku, který tělu pomáhá s hospodařením s vodou a minerály, zlepšuje výkonnost svalů a reguluje krevní tlak. Nejvíce je ho v červené a žluté. Nesmíme zapomínat ani na vlákninu, ta vám pomůže s trávením či vysokým cholesterolem. Betakaroten zas může pomoci předejít některým druhům rakoviny.

Zázračný kapsaicin

Kdybyste snědli plný šálek roztáté čokolády, pytlík oříšků či kus sýra, byla by to pořádná kalorická bomba. Paprika? Mizivých 30 až 40 kalorií a ještě k tomu vás díky vláknině zasytí. To se dá skvěle využít například pokud chcete něco křupky u televize či u sklenky. Namísto oříšků či chipsů nakrájejte papriku na proužky a k tomu si připravte salsu. Tuto zeleninu můžete samozřejmě využít především v salátech, ale také jako dušenou variantu.

Samostatnou kapitolou je látka zvaná kapsaicin, který najdete v chilli papričkách. Právě on zajišťuje to, že vás pořádně štípou – a čím více, tím lépe, protože štiplavost indikuje množství antioxidantů. I když nejprve pálení nezvládáte, po čase zvyknete a dokonce se díky němu do těla vyplavují endorfiny, které vám zlepší náladu. Kapsaicin pomáhá při spalování tuků a také tehdy, když vám je zima nebo vás něco bolí.

Sponzorováno

Několik studií na zvířatech zas naznačuje, že tato látka dokáže zabíjet rakovinné buňky. V tomto případě je však zapotřebí ještě rozsáhlý další výzkum.

Co si dále přečíst o paprikách?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Paprika plná vitamínů – porazí nadváhu i toxiny”

  1. […] křemíku jsou: česnek (47), cibule (47), paprika (6,7), pažitka (14,3), petrželka (12), pórek (14,4), rajčata (2,3), salát (16), špenát (34), […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva