Bahno z Mrtvého moře a jeho účinky na zdraví – na co je dobré? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

  • Bahno z Mrtvého moře je přírodní prvek získaný a sklizený z Mrtvého moře bohatého na minerály.
  • Toto bahno má hydratační, zkrášlující, očistné a ulevující vlastnosti a je známo, že zmírňuje různé příznaky kožních a muskuloskeletálních onemocnění.
  • Bahno z Mrtvého moře při místním použití urychluje detoxikační proces pokožky, vytahuje přebytečný maz, napíná a exfoliuje, aby se odstranila odumřelá kůže.
  • Bahno z Mrtvého moře používané ve vlasech hydratuje a vyživuje pokožku hlavy a kořínky tím, že podporuje cirkulaci, odstraňuje škodlivé bakterie, čistí a zvlhčuje pokožku hlavy a opravuje poškození.
  • Minerální bahno z Mrtvého moře, které se používá v lékařství, působí jako prostředek pro uklidňující úlevu na pokožce postižené suchostí, svěděním, zarudnutím a praskáním. Také uvolňuje svaly, zmírňuje bolesti, řeší bolesti kloubů, podporuje krevní oběh a snižuje zánět.

Bahno z Mrtvého moře a jeho účinky na zdravíMrtvé moře je bezodtoké jezero se slanou vodou na Středním východě, ohraničené Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Zeměpisné rysy Mrtvého moře – včetně skutečnosti, že jezero je na nejnižší hladině moře ze všech vodních útvarů na Zemi a je obklopeno horami – činí okolní bahno bohaté na jedinečnou kombinaci minerálů, jako je hořčík, sodík, draslík a další.

Lidé používají bahno z Mrtvého moře k léčbě zdravotních stavů od psoriázy po bolesti zad. Mnoho výzkumů podporuje tvrzení, že bahno z Mrtvého moře může zmírnit bolest, snížit zánět a další. A na všechny vlastnosti bahna z Mrtvého moře se podíváme v tomto článku.

Jak vám tedy bahno z Mrtvého moře může pomoci?

1. Pomáhá zlepšovat psoriázu

Bahno z Mrtvého moře lze použít jako obklad na místa s lupénkou (psoriázou). Vědci zjistili, že vysoké koncentrace soli a dalších chemických sloučenin v bahně lze použít k účinné léčbě lupénky.

Použití bahna z Mrtvého moře jako bahenního obkladu v oblastech, kde je vaše psoriáza nebo psoriatická artritida, může zmírnit příznaky a zmírnit bolest způsobenou zánětem.

2. Snižuje nečistoty pleti

Pokud máte suchou pleť, vyzkoušejte bahenní masku z Mrtvého moře. Bahenní masky mohou fungovat při odstraňování nečistot a odumřelé kůže na vašem těle.

Další výhodou bahna z Mrtvého moře je, že sůl a hořčík v něm mohou zlepšit funkčnost vaší pokožky tím, že z ní vytvoří lepší bariéru a pružnější. Sůl z Mrtvého moře také ve studiích prokázala jako super prostředek ke zdravější pleti.

3. Poskytuje úlevu při artritidě

V jednom starším experimentu byly na končetiny lidí s artritidou aplikovány zahřáté bahenní zábaly po dobu 20 minut, jednou denně, po dobu 2 týdnů. Tato studie používala bahno z Mrtvého moře a lidé zaznamenali výrazné snížení symptomů artritidy, které trvalo až tři měsíce.

Lidé se zánětlivou artritidou, jako je revmatoidní artritida nebo psoriatická artritida, s větší pravděpodobností zažijí tuto výhodu bahna z Mrtvého moře.

4. Pomáhá tišit chronické bolesti zad

Údaje ze studie z roku 2014 ukázaly, že obklad z bahna z Mrtvého moře aplikovaný pětkrát týdně po dobu tří po sobě jdoucích týdnů vedl k významnému zlepšení příznaků u lidí s chronickou bolestí dolní části zad. K potvrzení těchto zjištění je stále zapotřebí dalšího výzkumu s větší velikostí vzorku.

5. Pomáhá léčit akné

Bahno z Mrtvého moře bylo testováno ve studii a bylo prokázáno, že má antimikrobiální účinek na kmeny bakterií, které žijí na lidské kůži. Vzhledem k tomu, že přemnožení nebo přítomnost určitých bakterií může vést k akné, je možné, že právě proto se bahno z Mrtvého moře používá k léčbě pupínků již od biblických dob.

Sponzorováno

Používání bahna z Mrtvého moře v bahenní masce nebo používání pleťových krémů a mlék, které obsahují bahno z Mrtvého moře, vám může pomoci k menšímu výskytu pupínků (akné).

Rizika a vedlejší účinky bahna z Mrtvého moře

Bahno z Mrtvého moře by se mělo používat pouze zevně. Konzumace hrnku z Mrtvého moře ve velkém množství může mít toxický účinek. Takže nikdy ne vnitřně.

Někteří lidé mají citlivou pokožku na kovy, jako je nikl a chrom. Vzhledem k tomu, že stopové prvky některých kovů lze někdy nalézt v bahně z Mrtvého moře, lidé s touto citlivostí se možná budou chtít vyhnout používání bahna z Mrtvého moře jako místní léčby nějakého problému. Výzkum však ukazuje, že většina lidí se zdravou pokožkou se nemusí znepokojovat používáním bahna z Mrtvého moře na kůži.

Před použitím minerálního bahna z Mrtvého moře pro léčebné účely je nutné se poradit s lékařem. Těhotným a kojícím ženám a těm, kteří užívají léky na předpis, se zvláště doporučuje nepoužívat minerální bahno z Mrtvého moře bez lékařské rady.

Před použitím minerálního bahna z Mrtvého moře se doporučuje provést kožní test. Toho lze dosáhnout nanesením malého množství bahna na malou oblast pokožky, která není citlivá. Minerální bahno z Mrtvého moře se nikdy nesmí používat v blízkosti očí, vnitřního nosu a uší ani na jiné zvláště citlivé oblasti pokožky. V případě alergické reakce přerušte používání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře, lékárníka nebo alergologa, aby provedl posouzení zdravotního stavu a vhodná nápravná opatření.

JAK SE TĚŽÍ BAHNO MRTVÉHO MOŘE?

Léčebné bahno je uchováváno v přírodní minerální vodě, aby mohlo dále zrát. Obecně proces zrání zahrnuje oxidaci a redukci bahna v průběhu jednoho roku. Tento proces se může u každého bahna mírně lišit.

Odstíny sklizeného organického bahna z Mrtvého moře se pohybují mezi různými odstíny šedé, které jsou závislé na počasí a sezóně sklizně; letní měsíce poskytují světle šedé bahno a zimní měsíce poskytují tmavě šedé bahno.

Jeho charakteristická vůně je přirozeně ostrá díky bohatému obsahu síry. Hotový produkt je bez písku, výsledkem je měkká, hladká, jemná a viskózní pasta podobná jílu. Minerální bahno z Mrtvého moře má pH mezi 7,5 a 8,9.

Shrňme si to

Bahno z Mrtvého moře nenahrazuje léky na předpis pro diagnostikované problémové zdravotní stavy. Je to však velmi nízkorizikový způsob léčby některých stavů, zlepšení zdraví pokožky a pro většinu lidí je bezpečný.

Bylo prokázáno, že bahno z Mrtvého moře má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které ho činí užitečným v bahenních zábalech a kosmetice. Pokud se obáváte citlivosti, promluvte si se svým lékařem nebo dermatologem, než použijete bahno z Mrtvého moře. Před aplikací jakéhokoli nového produktu vždy otestujte malou oblast pokožky.

Minerální bahno z Mrtvého moře, které se používá kosmeticky nebo obecně lokálně, je prospěšné pro suché, mastné a normální typy pleti. Odstraňuje odumřelé buňky z povrchu pokožky, čistí póry od nečistot a vyrovnává produkci kožního mazu a hladinu pH.

Bahno zůstává teplé a vlhké, obvykle přibližně hodinu, bahno z Mrtvého moře produkuje vnitřní teplo a stimuluje krevní oběh, což snižuje výskyt celulitidy. Navíc urychluje detoxikační proces pokožky na povrchu a ve tkáních jemným vytahováním viditelných i neviditelných nečistot, jako je znečištění vzduchu, alergeny, prach a špína. Jak bahno zasychá, vykazuje jemný tahový účinek, který vytahuje přebytečný maz, napíná a exfoliuje, čímž odstraňuje odumřelou pokožku, což odhaluje zdravější vrstvu pokožky.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s tímto kosmetickým bahnem? Budu moc ráda za komentáře.

A co si dále můžete přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva