Sponzorováno

Karboxyterapie (terapie oxidem uhličitým) – co je to – co byste měli vědět o karboxyterapii 4.82/5 (11)

 • Karboxyterapie je léčba celulitidy, strií a tmavých kruhů pod očima. Vznikla ve francouzských lázních ve 30. letech 20. století.
 • Ošetření lze aplikovat na oční víčka, krk, obličej, paže, hýždě, břicho a nohy.
 • Využívá infuze oxidu uhličitého, přirozeně se vyskytujícího plynu v těle.
 • Myšlenka je taková, že zavedení oxidu uhličitého vede vaše tělo k domněnce, že v této oblasti je nedostatek kyslíku a reaguje zvýšením průtoku krve do této části těla a také rozšířením krevních cév. To vede ke zvýšení kyslíku, který napomáhá obnově buněk, což zlepšuje vzhled pokožky.
 • Jedná se o rychlý ambulantní zákrok, který trvá 15 až 30 minut.

Karboxyterapie - co je to - co byste měli vědět o karboxyterapii

Co je karboxyterapie?

Karboxyterapie se používá k léčbě celulitidy, tmavých kruhů pod očima a strií. Lidé, kteří podstoupí proceduru, zjistí zlepšení v:

 • oběhu
 • pružnost pokožky
 • jemné linky a vrásky

Pomáhá také při opravě kolagenu a destrukci tukových usazenin. Navíc může pomoci zlepšit kruhy pod očima zvýšením průtoku krve do očního víčka. Někteří lékaři také používali terapii k léčbě erektilní dysfunkce, akutní artritidy, Raynaudova syndromu a alopecie způsobené špatným krevním oběhem.

Pro redukci tuku a celulitidy je procedura často preferována před invazivnějšími a vysoce rizikovými metodami, jako je liposukce.

Karboxyterapii lze použít na:

 • tvář
 • oční víčka
 • krk
 • břicho
 • ruce
 • nohy
 • hýždě

Kolik to stojí?

Lidé obvykle chodí cca na 7 až 10 terapií karboxyterapií v intervalu 1 týdne, než začnou být vidět výsledky. Každá léčba může stát mezi 1500 a 3000 Kč, v závislosti na poskytovateli této metody. Cena za ošetření závisí na velikosti ošetřené plochy.

Jak probíhá karboxyterapie?

Specifika postupu se budou lišit v závislosti na ošetřované části těla. Mechanika postupu je ale většinou stejná.

Nádrž s plynným oxidem uhličitým je spojena s regulátorem průtoku s plastovým potrubím. Lékař bude pečlivě regulovat množství plynu vytékající z nádrže.

Plyn je vypouštěn přes regulátor průtoku a do sterilní hadičky, která má na konci filtr.

Filtr zachytí veškeré nečistoty dříve, než se dostanou do těla. Plyn pak prochází velmi malou jehlou na opačné straně filtru. Lékař vstříkne plyn pod kůži jehlou.

Postup je téměř zcela bezbolestný. Někteří lékaři před zavedením jehly potírají místo vpichu znecitlivujícím krémem. Navzdory tomu, že zákrok je bez bolesti, někteří lidé hlásí, že pociťují krátce poté zvláštní pocit.

Karboxyterapie je ambulantní procedura a její dokončení obvykle trvá asi 15 až 30 minut.

Jak se připravit na karboxyterapii?

Před zákrokem není potřeba žádná konkrétní příprava, i když váš lékař může mít speciální pokyny v závislosti na vašich okolnostech.

Sponzorováno

Jak vlastně karboxyterapie funguje

Špatný krevní oběh je částečně zodpovědný za celulitidu, strie a tmavé kruhy pod očima. Buňky v těle uvolňují oxid uhličitý jako odpad. Červené krvinky berou kyslík, který vdechujete, a přenášejí ho do tkání, pak zachycují oxid uhličitý. Nakonec je oxid uhličitý vydechován plícemi.

Lékař může zlepšit krevní oběh v určité oblasti injekcí oxidu uhličitého, což způsobí, že červené krvinky spěchají do této oblasti.

Když krevní buňky dosáhnou místa, vytvoří zlepšení krevního oběhu. Působí na opravu pružnosti pokožky a v případě kruhů pod očima mění pigment na zdravý lesk.

 • Strie: Strie, které vidíte na svém těle, jsou prasknutím dermálního kolagenu. Karboxyterapie vytváří nový kolagen, který zhušťuje pokožku a zlepšuje její vzhled.
 • Celulitida: Plynný oxid uhličitý může být také injikován do tukových buněk, což způsobí, že buňky prasknou a jsou vyloučeny v těle. Celulitida vzniká, když podkožní tuk vyčnívá přes kůži. Několik studií zjistilo, že karboxyterapie je bezpečná a účinná při léčbě celulitidy.
 • Kruhy pod očima: Tmavé kruhy pod očima jsou obvykle způsobeny špatnou cirkulací, která vytváří cévní zásoby. Vstřikování plynu pod oční víčko redukuje toto namodralé shlukování a nahrazuje ho červenavým tónem.
 • Alopecie: Alopecie (ztráta vlasů) způsobená špatnou cirkulací může být také léčena karboxyterapií.

Jaké jsou vedlejší účinky karboxyterapie?

Karboxyterapie je relativně bezpečná procedura s téměř nulovými vedlejšími účinky. Lidé mohou mít v místě vpichu modřiny, konkrétně na pažích a nohou. Tato modřina by však měla vymizet do týdne.

Lidé, kteří podstoupí proceduru pro redukci tuku nebo celulitidu, by se také neměli ponořit do vody na 24 hodin, včetně plavání nebo používání vany.

Karboxyterapie využívá infuze oxidu uhličitého, které se vstřikují pod kůži. Karboxyterapie údajně zlepšuje elasticitu pokožky, krevní oběh a snižuje výskyt linek a vrásek.

Co očekávat po proceduře

Když se karboxyterapie používá k léčbě strií a jizev, je relativně bezbolestná. Je to proto, že jizva nemá nervy. Můžete pociťovat svědění, protože se strie během procedury roztahují. Svědění by mělo ustoupit asi do 5 minut.

Lidé, kteří používají karboxyterapii k léčbě celulitidy a tukových usazenin, mohou během injekce pociťovat tlak, podobný pocitu při testu krevního tlaku. To je způsobeno expandujícím plynem.

Sponzorováno

Ošetřená místa budou po ošetření až 24 hodin hřejivá a mravenčí, protože plynný oxid uhličitý dělá svou práci a zlepšuje se cirkulace. Ale po ukončení procedury byste měli být schopni provádět svou běžnou denní rutinu.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva