Sponzorováno

5 kroků základní péče o pleť 4.8/5 (10)

5 kroků základní péče o pleťNáš život je postaven na zvycích. Od naší ranní kávy nebo čaje až po stranu postele, na které spíme – naše rutiny utvářejí naše dny a naše těla. I když pojem „zvyk“ má často negativní konotaci, můžeme si také vytvořit zvyky a návyky, které jsou prospěšné našemu zdraví a zdraví naší pokožky.

Od cvičení a stravy až po výběr produktů – zde je 5 návyků a základních kroků, které vám mohou pomoci udržet si zdravou a krásnou pleť.

1. Čištění pleti

Základem dobrého čištění pleti je najít přípravek, na který vaše pleť bude dobře reagovat (neobjeví se po něm žádné pupínky, vyrážky apod.). Vyzkoušejte různé přípravky (samozřejmě v závislosti na vašem typu pleti) a až najdete ten, který vám bude vyhovovat, držte se ho.

I v drogerii se dá najít dobrý čisticí přípravek. Nemusíte utrácet peníze za nějaké drahé přípravky. Vyhněte se při čištění pleti mýdlu. Mýdlo má totiž tendenci pleť vysušovat. Platí takové nepsané pravidlo, že mýdlo by se mělo dotýkat kůže až od krku dolů. Já s tím souhlasím.

Pokud máte suchou pleť, rozhodně nepoužívejte čisticí přípravky s alkoholem. Ty vaši pleť jen ještě více vysuší. Pro suchou pleť se hodí čisticí přípravky, které pleť dostatečně hydratují. Přípravky s alkoholem jsou dobré pro hloubkové čištění pleti, ale nikdy se nepoužívají pro suchou či extrémně suchou pleť.

Čištění pleti je důležitou součástí péče o pleť, dejte si však pozor, abyste pleť nečistili častěji, než je potřeba. Měli byste pleť očistit vždy večer, kdy je pleť znečištěna za celý den a je také potřeba z ní odstranit před spaním make-up. Tradiční čištění pleti by mělo zahrnovat pleťové mléko a pleťovou vodu (tu nemusíte používat každodenně). Poté je vhodné obličej opláchnout vlažnou vodou.

Na závěr by měla být pleť ošetřena nějakým krémem vhodným pro daný typ pleti. K dostání jsou i krémy, které nanesete na obličej a pak jednoduše otřete, bez opláchnutí obličeje vodou. To je vhodné pro citlivější pleť, která by mohla snášet zejména tvrdou vodu špatně.

Ráno se nemusíte zabývat čištěním pleti. Vše, co potřebujete pro svěží vzhled, je opláchnout obličej vlažnou vodou. Toto opláchnutí skvěle odstraní zbytek nočního krému. Nikdy si nemyjte obličej horkou či ledovou vodou, to může pleť na obličeji narušit. Při čištění pleti buďte tedy vždycky opatrní a všímejte si, jak jednotlivé přípravky působí na vaši pleť.

2. Občasný peeling pleti

Peeling je krok, který většina lidí při své péči o pleť nedělá. Ale věřte nebo ne, když se pleť zbaví staré kůže, všimnete si okamžitého rozdílu. Jedním z důvodů, proč má mužská pleť více mladistvý vzhled než ženská, je to, že se často holí. Tím se z jejich obličeje odloupává stará kůže a pleť má poté více mladistvý vzhled. Existuje několik způsobů peelingu, za všechny jmenujme chemický peeling.

Při peelingu je odstraněna vrchní vrstva odumřelých buněk, které mají tendenci ubírat vaší pleti na záři a mladistvém vzhledu. Použití peelingu jednou týdně udrží vaši pokožku rozjasněnou. Ujistěte se, že používáte jemný peeling s malými zrny. Velká zrna mohou pleti uškodit, a způsobit tak více škody než užitku.

V současné době si můžete použitím chemického peelingu ubrat až 5 let. Vybrat si můžete z mnoha druhů peelingu, tak aby to vyhovovalo vám, i vaší peněžence.

Je vhodné používat toner? Někteří lidé je s nadšením používají, ale odborníci v oblasti krásy tonery nedoporučují. Tonery jsou určeny k odstranění zbývajících stop oleje, make-upu a nečistot. Toto by však měl zvládnout i dobrý čisticí přípravek. Je to na vás. Pokud vám toner vyhovuje, používejte ho.

3. Hydratace pleti

Jistě jste už někdy alespoň jednou slyšeli, že pleť hydrataci nepotřebuje, že je to zbytečné. To je však mylná informace, pleť zkrátka vlhkost potřebuje. Bez ohledu na to, jestli je pleť suchá nebo mastná. U suché pleti je to pochopitelné, ale proč u mastné? I mastná pleť potřebuje hydrataci, výjimkou je pleť s problémy s akné. Proč vlastně?

Hydratací pokožky do ní pronikne vlhkost a pleť bude vláčnější a zdravější. Jak moc je vhodné pleť hydratovat? Vaše pleť vám to prozradí sama. Pokud je napjatá a suchá – viditelně se loupe, nebo drolí, či zkrátka cítíte její suchost, je vhodné ji hydratovat více. Dejte však pozor, abyste to s hydratací nepřehnali, mohli byste ucpat póry.

Sponzorováno

Pijte jen vodu. Pitná voda vyživuje pokožku zevnitř. Dehydratovaná pokožka může vypadat mdle, svědit a vysušovat a dělat vrásky znatelnější. Může také zvýraznit tmavé oblasti kolem očí a nosu. Alkohol a káva dehydratují pokožku. Pití velkého množství vody udržuje pokožku hydratovanou a může vaší pokožce dodat zdravý lesk. Konzumace ovoce a zeleniny, cvičení a klidný spánek také mohou pomoci udržet pokožku hydratovanou.

Co vy a oční krémy?

Jsou oční krémy nutné? Ano i ne. Někteří odborníci z oblasti krásy je doporučují. Proč? Pleť kolem očí neobsahuje žádné tukové tkáně, je velmi tenká a tak náchylná k tvorbě vrásek. Speciální oční krémy jsou vyrobeny tak, aby tuto oblast vyztužily. Přesto je plno odborníků, kteří tvrdí, že úplně stejně může zafungovat denní krém.

4. Opalovací krém

Dělala jsem interview s několika špičkovými odborníky v péči o pleť a dermatology a každý z nich řekl, že opalovací krém je nejdůležitější součástí režimu péče o pleť.

Proč je opalovací krém tak důležitý? Je to z několika důvodů. Slunce je příčinou vzniku mnoha vrásek, proto je důležité používat opalovací krém i v zimě, a když je zataženo. Poradíme vám jeden trik: Používejte jeden krém na noc a jeden na den, který bude zahrnovat ochranu proti UV záření. Nepoužívejte krémy na opalování na noc.

Při výběru vhodného opalovacího přípravku se ujistěte, že obsahuje Mexoryl nebo Helioplex. K dostání jsou krémy s různými faktory, od 10 až do 50 SPF. Ochranný faktor je číslo, které udává, kolikrát déle můžete být na slunci, než kdybyste žádný faktor nepožili. Vybírejte si takový UV faktor, který je vhodný k vaší pleti. To také záleží na fototypu – tj. typ člověka stanovaný na základě míry jeho pigmentace a schopnosti tvořit pigment-zhnědnout, opálit se, popř. se vlivem UV záření i spálit.

Přináším vám zde pro lepší zorientování přehled fototypů:

 Jednotlivé fototypy  Spálí se?  Zhnědne?

  1. fototyp

modré oči, světlé vlasy a kůže

 

vždy

 

nikdy, nemá téměř žádný pigment

 2. fototyp

světlý typ, modré až hnědé oči, světlé, světle hnědé, někdy tmavé vlasy

 

často

 

lehce

 3. fototyp

tmavší typ s tmavší pokožkou a tmavými vlasy

 

občas, spíše výjimečně

 

středně

 4. fototyp

hnědé oči, kůže a vlasy tmavé

nikdy vždy, velice intenzivně až do černohněda

 5. fototyp

tmavé rasy

 

nikdy

 

má vždy dostatek pigmentu

 6. fototyp

černoši

 

nikdy

 

má vždy dostatek pigmentu

 

5. Dopřejte si dostatek spánku

Naše těla potřebují každou noc 7 až 9 hodin klidného spánku, aby se obnovila, omladila a regenrovala. Je to jako navštěvovat fontánu mládí každou noc, protože naše pokožka během spánku produkuje nový kolagen. Pro udržení silné spánkové hygieny odborníci doporučují konzistentní čas spánku a chladné (18 stupňů Celsia), tmavé prostředí.

Zařaďte do svého rozvrhu třicet minut před spaním jako klidový režim – abyste si před spaním odpočinuli; toto je skvělý čas na umytí obličeje a nastavení rutiny pro péči o pleť. Hlavně si omyjte obličej, to je důležité, abyste nešla spát s make-upem.

Sponzorováno

A co vy? Jak se o svoji pleť staráte vy? Budu ráda za komentáře pod článkem.

A dále si o pokožce a jejím zdraví přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva