Výhody mořské vody pro vaše zdraví 4.83/5 (6)

Sponzorováno

Plavání v oceánu a moři je spojeno se sníženými příznaky senné rýmy, sinusitidy i astmatu.

Plavání v oceánu a moři je spojeno se sníženými příznaky senné rýmy, sinusitidy i astmatu.

Oceán má mnoho léčivých přínosů pro mysl i tělo. Mořská voda stimuluje naše tělo a podporuje pocit pohody. Je ideální být v kontaktu s mořem alespoň dvakrát týdně (což v Česku není mor možné, škoda). Je to skvělý způsob, jak si užít dne, snížit stres a spojit se s přírodou.

Před tisíci lety Hippokrates objevil, že mořská voda pomáhá hojit rány, zabraňuje infekcím a zmírňuje bolest. Historicky vždy lékaři svým pacientům doporučovali jít k moři, aby tak zlepšili své zdraví.

Mám kamaráda, který každý půlrok pořádá sám pro sebe takový ozdravný výlet k moři. Někteří lékaři dokonce vydávali předpisy, které přesně uváděly, jak dlouho mají být jejich pacienti ve vodě či u moře (to je vlastně thalassoterapie).

9 nejlepších léčivých účinků mořské vody

1. Mořská voda je skvělá pro vaši pleť

Mořská voda je antivirová, antibakteriální a podporuje hojení ran – to vše díky vysokému obsahu sodíku a jódu. Mořská voda má také vysoký obsah minerálů vápníku, draslíku a hořčíku. Hořčík je spolufaktorem více než 300 reakcí v těle, takže je nezbytný pro život a také pomáhá vaší pokožce udržovat vlhkost, takže je silnější a vypadá mladistvěji. Díky výše uvedeným minerálům je mořská voda skvělá i při chronických kožních onemocněních, jako je lupénka a ekzémy.

2. Skvělá pro váš dýchací systém

Plavání v oceánu a moři je spojeno se sníženými příznaky senné rýmy, sinusitidy, astmatu a dalších respiračních příznaků. Velký výzkum v časopise American Family Physician zjistil, že je to kvůli účinku solného roztoku na výstelku dutin, který snižuje zánět a napodobuje tělesné tekutiny, takže nezpůsobuje podráždění. Vlastně je to logické – každý, kdo se necítí dobře a je přijat do nemocnice, tak jedna z prvních věcí, která s udělá, je to, že se mu dá kapačka s fyziologickým roztokem.

Lidé, kteří trpí astmatem, těžkým kašlem, hleny a dalšími dýchacími problémy, by měli jít na pláž dýchat mořský vánek a koupat se v moři. Slaná voda pomáhá eliminovat toxiny a další prvky, které napadají plíce.

3. Mořská vody snižuje stres

Vysoký obsah hořčíku v mořské vodě má uklidňující účinek na váš nervový systém, takže se budete cítit klidněji a uvolněněji. Když se vznášíte v mořské vodě, beztížný stav vody může mít také uklidňující účinek na mysl, zpomalit a dokonce změnit mozkové vlny do uvolněného a meditačního stavu. Koupání v moři také snižuje váš krevní tlak a může podporovat lepší spánek. To vše znamená snížení stresu.

Sponzorováno

Mořská voda zabraňuje nespavosti a snižuje příznaky deprese. Protože pomáhá normalizovat krevní tlak a léčí nervozitu, den na pláži vám pomůže lépe spát a přirozeně vám zlepší náladu.

4. Posiluje váš imunitní systém

Po koupání v moři se vám počet červených krvinek zvýší o 5 až 20 %. Počet bílých krvinek se také zvyšuje. Mořská voda je fantastickým přírodním lékem pro lidi s oslabeným imunitním systémem, anémií a dokonce i vysokou hladinou cukru v krvi.

5. Snižuje bolest

Mořská voda může díky svým protizánětlivým vlastnostem pomoci zmírnit bolesti svalů, artritidu a bolesti spojené s pooperačními zákroky. Koupání v moři je také skvělé pro váš krevní oběh, zvláště pokud se vystavíte studené vodě, která podporuje hojení a zvyšuje uvolňování dopaminu a serotoninu, takže se také cítíte šťastnější.

6. Snižuje výskyt celulitidy

Koupání v moři vyvíjí tlak na vaše tkáně a lymfatické cévy, což podporuje tok lymfy, což pak ve finále může zlepšit vzhled celulitidy.

7. Podporuje vaši štítnou žlázu

Mořská voda má vysoký obsah jódu, který je nezbytný pro zdravou štítnou žlázu. Můžete také přidat vločky z mořských řas do své stravy v salátech nebo jíst listy řasy nori používané i v sushi, abyste zvýšili příjem jódu. Pokud neradi jíte mořské řasy nebo nepijete mořskou vodu, mořský vzduch je také dobrým zdrojem jódu. Nový výzkum publikovaný v Irish Medical Journal zjistil, že časté vystavování se vzduchu bohatému na mořské řasy je schopné doplnit příjem jódu jedince.

8. Mořská voda čistí tlusté střevo

Požití malého množství mořské vody usnadňuje čištění tlustého střeva, detoxikuje tělo a obnovuje tělesné energie, zejména u dětí.

9. Mořská voda pomáhá bojovat s problémy s játry a ledvinami

Sponzorováno

Oceánská a mořská voda urychluje proces regenerace buněk, zejména u poškozených nemocemi, jako je cirhóza. Pomáhá také odstraňovat přebytečnou vodu nahromaděnou v břiše, která vzniká v důsledku nemoci.

Dále si o moři a mořské vodě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva