Sponzorováno

Mořský vzduch a zdraví – jaké má účinky? 4.68/5 (19)

  • Mořský vzduch může mít několik pozitivních účinků na zdraví, zejména díky obsahu solí a jiných mikročástic, které se nacházejí ve vzduchu poblíž moře. V tomto článku jsou některé z možných vlivů mořského vzduchu na zdraví.
  • Výhody ionizace: Pobyt u moře může zahrnovat expozici negativně nabitému iontu mořského vzduchu. Některé studie naznačují, že negativně nabité ionty mohou mít pozitivní vliv na náladu a celkový pocity pohody. Nicméně, výzkum v této oblasti ještě není jednoznačný.
  • Pozitivní vliv na dýchací cesty: Mořský vzduch obsahuje soli a jiné částice, které mohou mít příznivý vliv na dýchací cesty. Inhalace vzduchu poblíž moře může pomoci rozpouštět hleny a uvolňovat dýchací cesty, což může být prospěšné zejména u lidí trpících onemocněními dýchacích cest.
  • Zmírnění alergií: Pobyt u moře může mít potenciální vliv na zmírnění alergických reakcí. Mořský vzduch obsahuje méně alergenů, jako jsou pyly, prach a roztoči, než vzduch v některých jiných (vnitrozemských) prostředích.
  • Zvýšení pocitu pohody: Mnoho lidí vnímá čerstvý mořský vzduch jako osvěžující a povznášející. Pobyt na pláži může přinést psychologické a emoční výhody, včetně snížení stresu a zlepšení nálady.
  • Účinky mořského vzduchu se mohou lišit u každého jednotlivce a ne každý je na ně stejně citlivý. Kromě toho, v některých případech může mořský vzduch obsahovat také kontaminanty, jako jsou průmyslové emise nebo znečištění, které mohou mít negativní vliv na zdraví. Vždy je dobré být obezřetný a dodržovat pokyny ohledně kvality ovzduší na daném místě.

Mořský vzduch má na vaše zdraví jednoznačně pozitivní vliv.

Mořský vzduch má na vaše zdraví jednoznačně pozitivní vliv.

Pokud trávíte čas u moře nebo oceánu, může to mít pozitivní dopad na vaše zdraví. V tomto případě platí přímá úměra. Čím jste blíže k moři, tím lépe se cítíte. Je známý fakt, že lékaři předepisovali pacientům léčebné výlety k moři už na počátku 18. století. V 18. a 19. století byl mořský a oceánský vzduch opravdu považován za lék – a to téměř na jakékoli onemocnění, od deprese až po tuberkulózu. A i nedávné studie naznačují, že spojení mezi mořem a oceánem a zdravím je vědecky podložený fakt.

A nejen že moře podporuje dobré fyzické zdraví, také zlepšuje vaši duševní pohodu. Sepsali jsme pro vás několik důvodů, proč byste si měli naplánovat svou příští dovolenou někde blízko moře.

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří žili na pobřeží, častěji označili své zdraví za „dobré“ než ti, kteří žili ve vnitrozemí.

Klima u moře je obzvláště dobré pro naši dýchací soustavu a pro naši pokožku, ale také zlepšuje cirkulaci a posiluje obranyschopnost těla.

Mořský vzduch pomáhá při dýchacích (respiračních) potížích

Pokud jde o problémy s dýcháním, je mořský vzduch jedním z nejstarších receptů na respirační problémy. Mořský vzduch obsahuje spoustu soli a dalších látek – tato skutečnost vedla k výzkumu Australské studie z roku 2006 o účincích tohoto druhu vzduchu na lidi s cystickou fibrózou. Vědci v této studii zjistili (článek o tom je zde), že poměrně vysoké množství soli v mořském vzduchu pomohlo absorbovat část vody v dýchacím traktu a tím pomohlo otevřít dýchací cesty u pacientů s touto nepříjemnou chorobou. Pacienti dále měli méně záchvatů a vyžadovali méně antibiotik. Nyní je standardní praxí, že lékaři předepisují inhalační roztok chloridu sodného o obsahu 7% pacientům s cystickou fibrózou.

Sponzorováno

Pacienti v Austrálii s cystickou fibrózou hlásili svým lékařům, že po surfování mohou lépe dýchat.

Dále je obecně známý pozitivní vliv mořského vzduchu na lidi s astmatem. Návštěva u pláže v podzimním a zimním období může pomoci těm, kteří trpí astmatem, protože vzduch v tomto případě obsahuje mnohem více vlhkosti než domácí suchý vzduch způsobený ústředním topením.

Kombinace mořského vzduchu, pohledu a zvuku moře může zlepšit vaše duševní zdraví

Máme tendenci spojovat moře s pocity klidu, relaxace, s tím, že u moře nás naše problémy opouštějí. Předpokládá se, že kombinace mořského vzduchu a rytmického zvuku vln má tento relaxační efekt na svědomí.

Jeden experiment v USA z roku 2016 také naznačuje, že už jen samotný pohled na moře může stačit ke výraznému zvednutí naší nálady.

A opět přidáme jeden závěr ze studie. Vědci studovali obyvatele Nového Zélandu a zjistili, že lidé, jejichž domovy měly výhled na moře (nebo „na modrý prostor“), byli šťastnější než ti, kteří tento výhled neměli. Studie rovněž zkoumala, zda výhled na park nebo les („zelený prostor“) vedl k podobným výsledkům. A představte si, že nevedl.

Bez ohledu na konkrétní důvod můžeme bezpečně říci, že lidé se po trávení času u moře často cítí lépe. Léčebné síly mořského klimatu jsou zvláště účinné na podzim a v zimě, protože v těchto obdobích roku jsou lidé s dýchacími problémy nejvíce postiženi suchým vzduchem způsobeným ústředním vytápěním, vlhkým chladem a znečištěním ovzduší.

Proč je vlastně mořský vzduch tak zdravý a blahodárný?

Důvod toho, že mořský vzduch je pro naše tělo tak zdravý, je jednoduše v jeho složení. Obsahuje malé kapičky mořské vody obohacené solí, jódem, hořčíkem a stopovými prvky, které jsou rozptýleny ve vzduchu. Tyto aerosoly stimulují imunitní reakce kůže a dýchacích orgánů. Inhalace takového vzduchu bude mít za následek uvolnění hlenu v dýchacích cestách, což usnadňuje kašel a pomáhá tak odstranit dýchací cesty. Kromě toho je mořský vzduch také téměř zcela bez škodlivých výparů, výfukových plynů a sazí, zejména na pobřežních ostrovech. A to se našemu tělu samozřejmě líbí.

Závěry o mořském vzduchu z anglické studie

Ben Wheeler, odborník na veřejnou zdravotní péči na Peninsula College of Medicine and Dentistry na Exeterské univerzitě se svými kolegy udělal studii. Využil informace ze sčítání lidu z roku 2001 ke srovnání zdraví lidí v Anglii žijících v různé vzdálenosti od moře (a to jak ve venkovských, tak v městských oblastech).

Respondenti měli hodnotit své zdraví jako „dobré“, „poměrně dobré“ nebo „ne moc dobré“ či „špatné“. V celostátním měřítku, jen něco málo přes dvě třetiny (69%) považovalo své zdraví za „dobré“ nebo „poměrně dobré“. Ti, kteří žijí ve vzdálenosti tří kilometrů (5 km) od pobřeží, však výrazně častěji označovali své zdraví za dobré ve srovnání s těmi žijícími ve vnitrozemí (více než 50 kilometrů od břehů moře). „Nemusíte mít výhled na moře, abyste z něj měli prospěch“, řekl Dr. Wheeler po vydání výsledků studie.

Sponzorováno

Takže výsledky mnoha studií jsou víceméně jasné. K moři se vyplatí jezdit nejen za zážitky a relaxací, ale i z pohledu vašeho zdraví.

Co dále i o moři a jeho vlivu na zdraví přečíst?

Studie o mořském vzduchu a zdraví

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva