Psoriatická artritida (artropatická psoriáza, psoriatická artropatie) – typy, příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (37)

Sponzorováno

 • Psoriatická artritida je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby a kůži. Toto onemocnění je často spojeno s psoriázou, což je kožní onemocnění charakterizované výskytem suchých, šupinatých ložisek na kůži.
 • Psoriatická artritida patří mezi tzv. spondylartritidy, což je skupina zánětlivých onemocnění kloubů spojených s původem v imunitním systému.
 • Příčina psoriatické artritidy není zcela známá, ale podobně jako u jiných autoimunitních onemocnění se věří, že genetika, imunitní faktory a environmentální faktory mohou hrát roli v jejím vývoji.
 • Diagnóza psoriatické artritidy se provádí na základě klinických příznaků, vyšetření kůže a kloubů a laboratorních testů.
 • Léčba psoriatické artritidy může zahrnovat nesteroidní protizánětlivé léky k ovládání bolesti a zánětu, léky k potlačení autoimunitní reakce, biologické léky, fyzioterapii, změny životního stylu a v některých případech chirurgický zákrok. Léčba by měla být individuálně přizpůsobena každému pacientovi podle závažnosti a projevů onemocnění. Včasná diagnóza a léčba jsou důležité pro minimalizaci komplikací a udržení kvality života pacienta.

Otoky kloubů + artritické bolesti kloubů + psoriáza = psoriatická artritida

Otoky kloubů + artritické bolesti kloubů + psoriáza = psoriatická artritida

Psoriatická artritida je stav, který kombinuje tyto příznaky: otoky kloubů, artritické bolesti kloubů a psoriázu. Psoriáza způsobuje svědění, šupinaté červené skvrny, které se objevují na pokožce na těle i na pokožce hlavy.

Dle statistik má psoriázu 125 miliónů lidí (bráno z celosvětové populace, to je 2-3 procenta) a asi až 10-30% z nich trpí psoriatickou artritidou. Psoriatická artritida může být mírný nebo těžký průběh, a může postihnout jeden nebo více kloubů.

Pojďme si o psoriatické artritidě něco povědět.

Typy psoriatické artritidy

Existuje 5 typů psoriatické artritidy.

Symetrická psoriatická artritida

Tento typ ovlivňuje stejné klouby po obou stranách těla, a to jak levé, tak pravé kolena. Symptomy mohou být podobné jako u revmatoidní artritidy. Symetrická psoriatická artritida má tendenci být mírnější a způsobuje menší kloubní deformitu než revmatoidní artritidy. Nicméně symetrická psoriatická artritida může být hodně omezující a oslabující. Asi 50 procent lidí s psoriatickou artritidou má tento typ.

Asymetrická psoriatická artritida

Tento ovlivňuje klouby na jedné straně těla. Vaše klouby mohou být bolestivé a na pohled zčervenalé. Asymetrická psoriatická artritida je obecně mírná. Ovlivňuje asi 35 procent lidí s psoriatickou artritidou.

Distální interfalangiální artropatie

Tento typ nemoci ovlivňuje klouby, které jsou nejblíže vašim nehtům. Tyto jsou známé jako distální klouby. Vyskytuje se u asi 10 procent lidí s psoriatickou artritidou.

Spondylitická psoriatická artritida (Spondylitida)

Tento typ nemoci ovlivňuje vaši páteř. Vlastně v tomto případě může být zasažena celá vaše páteř – od krku k dolní části zad. To může způsobit, že pohyb je velmi bolestivý. Vaše ruce, nohy, paže a boky mohou být také ovlivněny.

Mutilující artritida

Jedná se o závažný, deformující typ psoriatické artritidy. Asi 5 procent lidí s touto nemocí má tento typ. Mutilující artritida obvykle postihuje vaše ruce a nohy. Může také způsobit bolest v krku a dolní části zad. Je to vážná, bolestivá a znetvořující forma psoriatické artritidy.

Jaké jsou příznaky psoriatické artritidy?

Symptomy psoriatické artritidy jsou u každé osoby odlišné. Mohou být mírné až velmi těžké. Někdy se váš stav dostane do remise a na chvíli se budete cítit lépe. Jinak se vaše příznaky mohou zhoršovat. Vaše příznaky také velmi závisí na typu psoriatické artritidy, který máte.

Psoriatická artritida - ilustrace

Psoriatická artritida – ilustrace

 

Obecné příznaky této nemoci jsou:

 • oteklé klouby na jedné nebo obou stranách těla
 • ranní tuhost
 • otoky prstů a kloubů
 • bolestivé svaly a šlachy
 • šupinaté kožní skvrny, které se mohou zhoršovat, když bolest kloubů vzrůstá
 • šupinovitá pokožka na hlavě
 • únava
 • oddělení nehtu od nehtového lůžka
 • zarudnutí očí (zánět spojivek)
 • bolest oka (uveitida – zánětlivé postižení živnatky)

Spondylitická psoriatická artritida může zejména způsobit následující příznaky:

 • bolesti páteře a její ztuhlost
 • bolest, otok a slabost boků, kolen, kotníků, nohou, loktů, rukou, zápěstí a dalších kloubů
 • oteklé prsty

Symetrická psoriatická artritida postihuje pět nebo více kloubů na obou stranách těla. Asymetrická forma nemoci potom postihuje méně než pět kloubů, ale mohou být i na obou stranách.

Mutilující artritida deformuje vaše klouby. Může zkrátit postižené prsty. Distální interfalangiální artropatie způsobuje bolest a otok v končetinách vašich prstů.

Fáze psoriatické artritidy

Psoriatická artritida nemá stejné příznaky u každé osoby diagnostikované s touto nemocí. Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky a malý vliv na jejich klouby. U ostatních se nakonec může objevit kloubní deformace a zvětšení kostí.

Není jasné, proč někteří lidé prožívají rychlejší průběh nemoci a jiní ne. Předčasná diagnóza a léčba může pomoci zmírnit bolest a zpomalit poškození kloubů, takže je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, jakmile začnete mít příznaky, které na psoriatickou artritidu naznačují.

Počáteční fáze

V počátečních fázích této artritidy se mohou objevit mírné příznaky, jako je menší otok kloubů a snížený rozsah pohybu. Tyto příznaky se mohou objevit současně s rozvinutím kožních lézí psoriázy nebo se mohou objevit i o roky později.

Střední fáze

V závislosti na druhu psoriatické artritidy, který máte, ve středním stupni onemocnění pravděpodobně uvidíte zhoršující se příznaky, které vyžadují postupnější a odbornější léčbu.

Pozdní fáze

V tomto okamžiku je kostní tkáň silně ovlivněna. Deformace kloubů a rozšíření kostí jsou v této fázi pravděpodobné. Cílem léčby je zmírnění symptomů a zamezení zhoršení komplikací.

Diagnostika psoriatické artritidy

Chcete-li diagnostikovat psoriatickou artritidu, musí lékař vyloučit další příčiny artritidy, jako je revmatoidní artritida a dna, pomocí zobrazovacích metod a krevních testů.

Pomocí těchto moderních zobrazovacích testů lékař hledá poškození kloubů a dalších tkání:

 • Rentgenové záření. Pomocí něj se kontroluje zánět a poškození kostí a kloubů. Toto poškození je v případě psoriatické artritidy odlišné, než u jiných typů artritidy.
 • MRI. V tomto případě jsou to rádiové vlny a silné magnety, jež vytvářejí obrazy z vnitřku vašeho těla. Tyto snímky mohou pomoci lékaři zkontrolovat poškození kloubů, šlach nebo vazů.
 • CT vyšetření a ultrazvuk. Ty mohou pomoci lékařům určit, v jaké fázi psoriatická artritida je a jak jsou případně postiženy klouby.

Krevní testy těchto látek pomáhají posoudit jakýkoli zánět přítomný ve vašem těle:

 • C-reaktivní protein. Jedná se o látku, kterou produkují játra, když je ve vašem těle zánět.
 • Rychlost sedimentace erytrocytů. To odhaluje, kolik zánětu je ve vašem těle. Nemůže však určit, zda je zánět kvůli psoriatické artritidě nebo z jiných příčin.
 • Revmatoidní faktor (RF). Tato auto-protilátka je produkovaná vaším imunitním systémem. Obvykle je přítomen u revmatoidní artritidy, ale negativní u psoriatické artritidy. Krevní test RF může pomoci lékaři říct, jaký druh artritidy máte.
 • Test červených krvinek. Nízký počet červených krvinek z anémie je častý u osob s psoriatickou artritidou.

Žádný test krve ani zobrazovací test nemůže na 100% určit, zda máte psoriatickou artritidu. Váš lékař používá kombinaci testů k vyloučení dalších možných příčin.

Sponzorováno

Co způsobuje psoriatickou artritidu?

U psoriatické artritidy imunitní systém napadá klouby a kůži. Lékaři úplně přesně nevědí, co způsobuje tyto útoky. Obecně panuje domněnka, že toto postižení způsobuje kombinace genů a faktorů životního prostředí.

Psoriatická artritida se hodně vyskytuje v rodinách. Přibližně 40 procent lidí s tímto onemocněním má jednoho nebo více příbuzných s psoriatickou artritidou. Spouštěčem může být virus, extrémní stres nebo i zranění.

Jak se léčí psoriatická artritida?

Cílem léčby je zlepšení symptomů, jako je kožní vyrážka a zánět kloubů. Existuje relativně mnoho různých možností léčby. Typický léčebný plán bude zahrnovat jednu nebo více z následujících možností:

Nesteroidní protizánětlivé léky

Tyto léky pomáhají kontrolovat bolesti kloubů a otoky. Je to například známý Ibuprofen nebo Naproxen. Pokud nejsou tyto „základní“ léky účinné, lékař může předepsat jiné protizánětlivé léky ve vyšších dávkách.

Při nesprávném použití mohou nesteroidní protizánětlivé léky způsobit podráždění žaludku nebo poškození jater a ledvin. Takže na to pozor.

Antirevmatické léky, nesteroidní antirevmatika

Tyto léky snižují zánět, aby se zabránilo poškození kloubů a zpomalení progrese této nemoci. Tyto léky můžete dostat i injekcí nebo infuzí. Mezi nejčastěji předepisované léky patří:

 • methotrexát
 • leflunomid – patří mezi tzv. chorobu modifikující léky revmatoidní artritidy
 • sulfasalazin
 • Apremilast je užíván ústně. Funguje blokováním fosfodiesterázy 4, enzymu podílejícího se na zánětu. Tento lék byl na základě klinické účinnosti a příznivého bezpečnostního profilu schválen pro terapii aktivní psoriatické artritidy.

Mezi vedlejší účinky těchto léků patří poškození jater, nebo i plicní infekce.

Biologické léčivé přípravky

Biologické léčivé přípravky, známé také jako TNF-alfa blokují účinky proteinového faktoru nekrotizujícího nádor-alfa. Tím se snižuje zánět a zlepšují se příznaky jako jsou tuhé a oteklé klouby.

Tyto přípravky dostáváte injekci pod kůži nebo jako infuzi. Protože tyto léky tlumí imunitní odpověď, mohou zvýšit vaše riziko závažných infekcí. Mezi další nežádoucí účinky patří nevolnost a průjem.

Běžně předepisované biologické léky zahrnují:

 • certolizumab
 • golimumab
 • etanercept
 • infliximab

Steroidní léky

Tyto léky mohou snižovat zánět. U psoriatické artritidy jsou obvykle injekčně aplikovány do postižených kloubů. Mezi vedlejší účinky patří mírná bolest a malé riziko infekce kloubů.

Imunosupresiva

Léky jako azathioprin a cyklosporin uklidňují nadměrně aktivní imunitní odpověď při psoriatické artritidě. Nyní se nepoužívají tak často, jelikož jsou k dispozici inhibitory TNF-alfa. Protože oslabují imunitní odpověď, mohou i imunosupresiva zvýšit vaše riziko infekcí.

Přípravky pro místní ošetření

Krémy, gely a masti mohou zmírnit svědivou vyrážku u tohoto onemocnění. Tato léčba je k dispozici na předpis i bez předpisu.

Možnosti zahrnují:

 • Dithranol
 • kalcitriol nebo kalcipotrien, což jsou formy vitaminu D-3
 • kyselina salicylová
 • steroidní krémy
 • tazarothen, který je derivátem vitaminu A

Světelná terapie a další léky

Světelná terapie využívá metodu léčby, při níž následuje vystavení jasnému světlu. Veden k léčbě kožních vyrážek psoriázy.

Několik dalších léků také může léčit symptomy tohoto onemocnění. Patří sem secukinumab a ustekinumab. Tyto léky jsou injektovány pod kůži. Mohou zvýšit riziko infekcí a rakoviny.

Mohou změny v životním stylu usnadnit symptomy psoriatické artritidy?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si sami pomohli zlepšit své příznaky onemocnění. Zkuste například:

Přidejte cvičení do své každodenní rutiny

Udržování kloubů v pohybu může hodně zlepšit jejich tuhost. Být aktivní alespoň 30 minut denně vám také pomůže řešit případnou nadváhu. Zeptejte se svého lékaře, jaký typ cvičení je pro vaše klouby nejbezpečnější. Cyklistika, chůze, plavání a další vodní cvičení jsou ke kloubům citlivější a jemnější než cvičení s množstvím nárazů, jako je běh nebo tenis.

Omezte své špatné návyky

Tak třeba kouření je špatné pro vaše klouby – stejně jako pro zbytek vašeho těla. Zeptejte se svého lékaře na nějakou náhradu nikotinu, léky a návyky, které vám pomohou s kouřením skoncovat. Také je velmi vhodné omezit alkohol, který může interagovat s některými léky.

Pryč se stresem

Napětí a stres mohou způsobit, že se záněty artritidy ještě zhorší. Zkuste meditovat, cvičit jógu nebo můžete vyzkoušet jiné techniky proti stresu, které uklidní vaši mysl a tělo.

Používejte teplé a studené zábaly

Teplé a horké zábaly mohou snižovat bolesti svalů. Studené zábaly mohou také snížit bolest v kloubech.

Zvažte přírodní doplňky a také koření

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti. Tyto zdravé tuky, které se nacházejí v mnoha doplňcích, snižují záněty a tuhost v kloubech.

Podobně kurkuma, silné koření, má také protizánětlivé vlastnosti a pomáhá omezit záněty a záchvaty. Kurkumu můžete přidat do svých jídel – někteří si ji dokonce míchají do čaje nebo latte. I další protizánětlivé potraviny mohou být v případě tohoto onemocnění k užitku – podívejte se na seznam protizánětlivých potravin.

Psoriatická artritida a jídelníček

Strava samozřejmě sama o sobě nevytváří příznaky této nemoci, ale vyvážená strava může pomoci snížit záněty a zmírnit příznaky. Zdravá změna jídelníčku může z dlouhodobého hlediska výrazně zlepšit i stav kloubů.

Stručně řečeno, jezte více čerstvého ovoce a zeleniny – pomáhají snížit zánět a kontrolovat váhu. Nadměrná hmotnost zvyšuje tlak na klouby, které jsou i bez nadváhy dost bolavé. Omezte cukr a tuk, které jsou zánětlivé. Důraz klaďte na zdroje zdravých tuků, jako jsou ryby, semena a ořechy.

Psoriatická artritida vs. revmatoidní artritida

Psoriatická artritida a revmatoidní artritida jsou dva z několika typů artritidy. Ano, možná sdílí společný název a mnoho podobných příznaků, ale jako takové jsou způsobeny různými základními faktory.

Psoriatická artritida se vyskytuje u lidí s psoriázou, což je stav kůže, který způsobuje léze a šupinaté skvrny na povrchu pokožky. Revmatoidní artritida je autoimunitní porucha. Objevuje se, když vaše tělo mylně napadá tkáně, které lemují klouby. To pak způsobuje otok a nakonec bolest a deformitu kloubů.

Psoriatická artritida se vyskytuje téměř stejně u mužů a žen. U žen se více pravděpodobně vyvine revmatoidní artritida. Ta psoriatická se nejprve objeví ve věku od 30 do 50 let u většiny jednotlivců. Ta revmatoidní se rozvíjí o něco později, mezi 40 a 60 lety.

V počátečních stádiích mají jak oba druhy artritidy mnoho podobných příznaků. Patří mezi ně bolesti, otoky a ztuhlost kloubů. Jak postupně příznaky postupují, může být jasnější, jaký druh tohoto onemocnění máte. Naštěstí lékař nebude muset čekat, jak bude artritida postupovat, aby mohl druh diagnostikovat. Krevní a zobrazovací vyšetření mohou pomoci lékaři rozhodnout, který stav ovlivňuje vaše klouby.

A co vy? Jaké zkušenosti s psoriatickou artritidou máte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si můžete přečíst o psoriáze?

VIDEO: Psoriatrická artritída

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Psoriatická artritida (artropatická psoriáza, psoriatická artropatie) – typy, příznaky, příčiny a léčba”

 1. Monika Mazacova napsal:

  Dobrý den….chtěla bych se Vas zeptat…ve kterém zdrav.oddeleni mě zjistí jestli se jedná o psoriatickou artritidu?/revmatologie/???děkuji za odpověď…mazacova monika

Zanechat komentář ke článku

Zpráva