Sponzorováno

Léčivé bahno a jeho vliv na klouby – jaké může mít účinky? 4.88/5 (8)

Léčivé bahno a jeho vliv na kloubyLázeňská léčba v České republice a na Slovensku má staletou tradici, dokonce už naši předkové využívali paleolitické horké jámy kolem Váhu, které ani v zimě nezamrzali.

Léčení bahnem v historii

Rozvoj lázeňství nastal v období starověkého Říma, z těch dob pochází i nejstarší informace o využití léčebného účinku bahna. První zpráva o léčebných pramenech na Slovensku území pochází ze 16. století od J. Wernhera, který popsal prameny v Piešťanech, Trenčianských Teplicích, Bojnicích, Sklených Teplicích a Vyšných Ružbachách. Podle nařízení královského dvora v 18. století se na celém území provedl důkladnou rešerši léčivých pramenů.

Blahodárné peloidy

V lázeňské léčbě se dominantně využívá působení léčivých vod a také peloidy. Peloidy jsou rašeliny nebo bahna a jsou opravdovým darem přírody. Název pochází z řečtiny. V závislosti od místa výskytu se liší svými vlastnostmi, ale jejich léčivé účinky jsou podobné.

Jejich velkou předností je, že dokáží poměrně dlouho udržet stálou teplotu, proto se využívají při procedurách, kde je působení tepla žádoucí. Při aplikaci na pokožku teplo pomalu prostupuje do tkání a podkožních vrstev v místě ošetření a má vazodilatační účinky – pomáhá zvyšovat prokrvení. Kromě toho se uvolňují i léčivé minerální látky, na které je léčivé bahno mimořádně bohaté.

Lokálně i celotělově

Bahno se může aplikovat lokálně nebo jako celotělový zábal. A jaké jsou účinky působení bahenního zábalu? Pomáhá snižovat svalové napětí, zlepšuje vyživování chrupavky, pojivové tkáně a meziobratlových plotének. Příznivě působí i při chronických zánětech, artróze či vertebrogenních syndromech. Pozitivně ovlivňuje imunitní systém, zpomaluje úbytek elastinu, kolagenu a hyaluronanu. Zvláště výhodné je smíchání peloidu s parafínem, čímž vznikne tzv. parafango.

Sponzorováno

Není „špinavé“ bahno nebezpečné?

Možná si kladete otázku, zda bahno neobsahuje různé mikroorganismy, které by mohly mít negativní vliv na zdraví. Je třeba bahno používané pro léčebné účely nějak speciálně upravovat? Internista, a balneolog Pavel Makovník vysvětluje, že bahno se speciálně neošetřuje, protože patogenní flóru neobsahuje. V rámci procesu zrání tato spontánně při teplotách nad 40 ° C odumírá.

Léčba bahnem pro děti?

Odborníka jsme se zeptali, jaké jsou kontraindikace k léčbě bahnem a zda je tato léčba vhodná i pro děti. Pavel Makovník říká, že kontraindikace jsou všeobecné pro lázeňskou léčbu. Pro děti je léčba vhodná po konzultaci s pediatrem – specialistou.

Jak to funguje

Jaký je mechanismus účinku bahenního zábalu? Odborník vysvětluje, že „důležitou součástí léčby je pocení během bahenního zábalu, kdy dochází k přesunu intersticiální tekutiny ze svalů a kůže do cévního systému, během pocení probíhají zvýšené elektrolytické děje, dochází k ovlivnění buněčných a intracelulárních struktur a ke změnám na úrovni buněčných membrán.“ Dodává, že dalším důležitým prvkem je resorpční účinek bahna, když probíhá pronikání síry a jejích derivátů do organismu kůží, případně inhalací. Je to dominantní terapeutický faktor bahna.

TIP: Relaxační bahenní zábaly

Jaký je hlavní cíl terapie bahnem?

Podle Pavla Makovníka hlavním a klíčovým cílem terapie revmatických a degenerativních kloubních onemocnění je především, zjednodušeně řečeno, ochranný efekt na udržení celistvosti kloubní chrupavky, zabránění rozpadu chrupavky a posílení její novotvorby.

Léčba bahnem se doporučuje:

 • při revmatických onemocněních,
 • při poruchách pohybového systému,
 • v případě nervových poruch,
 • na regeneraci,
 • na uvolnění duševního napětí ,
 • ke zmírnění příznaků celulitidy,
 • při detoxikaci apod.

VIDEO: Léčivé bahenní procedury v Piešťanech

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Léčivé bahno a jeho vliv na klouby – jaké může mít účinky?”

  1. […] TIP: Léčivé bahno a jeho vliv na naše klouby […]

  2. […] je pláž Komoriska Meline s jemným pískem. V její západní části se nachází slané léčivé bahno. Moře je v těchto místech mělké – od břehu můžete jít až 50 ma stále dosahujete na […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva