Sponzorováno

Jak léčit dětský kašel a rýmu doma? Máme TOP 10 rad! 4.91/5 (11)

Pokud dítě kašle, má rýmu nebo chřipku, můžete zkusit tyto jemné, efektivní a bezpečné domácí prostředky.

Pokud dítě kašle, má rýmu nebo chřipku, můžete zkusit tyto jemné, efektivní a bezpečné domácí prostředky.

Jen co se u dítěte objeví příznaky nachlazení, mnozí rodiče hned utíkají s ním k lékaři nebo vytahují sirupy, tablety či kapky do nosu. Někdy je to však úplně zbytečné. Pokud se příznaky onemocnění nezhoršují, často je lepší pár dní vyčkat a pokusit se nemoc zažehnat domácími prostředky. Výjimkou jsou prcci do půl roku, u nichž je vždy třeba poradit se o zdravotním stavu a způsobech léčby s lékařem.

Pokud dítě kašle, má rýmu nebo chřipku, můžete zkusit tyto jemné, efektivní a bezpečné domácí prostředky. Je třeba počítat s tím, že nachlazení i chřipka trvají i deset dní, domácí „medicíny“ tento čas nezkracují, ale pomohou ratolesti cítit se lépe. Které to tedy jsou?

1. Mnoho odpočinku (pro všechny věkové kategorie)

Boj s infekcí a nemocí vyžaduje energii, proto je odpočinek velmi žádoucí. Studie ukazují, že významnou roli při chorobách hraje stres a pokud je dítě pod tlakem – například kvůli kamarádům, škole či problémům v rodině, symptomy přetrvají déle.

Dopřejte ratolesti hodně klidu. Nyní je ten správný čas, aby se podívalo na oblíbené pohádky, kreslilo si, četlo nebo skládalo puzzle. Nemusí to být nutně v posteli. Někdy je užitečná i změna prostředí. Vyrobte dítěti v jeho pokoji nebo obýváku například stan z přikrývek, ve kterém si bude hrát. Pokud nemá horečku, klidně může při vhodném počasí odpočívat i na dvoře nebo během procházky.

2. Vlhký vzduch (pro všechny věkové kategorie)

Dýchání vlhkého vzduchu pomáhá uvolňovat hlen v nosních dutinách. Pokud používáte v obchodě koupené zvlhčovače, ujistěte se, že jsou vyčištěny. Hromadí se v nich totiž plísně, které se pak dostávají do ovzduší. Pokud zvlhčovač nemáte, namočte několik ručníků, vyždímejte a rozvěste je v pokoji.

Dopřejte dítěti teplou koupel, při které může relaxovat. Nechte puštěnou teplou vodu několik minut před tím, než půjde do vany. Nechte ho v ní tak dlouho, jak mu to bude příjemné. Dětem starším než dva roky můžete do vody přidat několik kapek mentolu. Koupel lze nahradit i pobytem v koupelně, ve které jste nechali pár minut téct teplou vodu a zablokujte mezeru pod dveřmi ručníkem. V takto připravené místnosti je vhodné vydržet zhruba 15 minut, během kterých si můžete společně číst či vyprávět příběhy.

3. Přírodní sprej do nosu (pro všechny věkové kategorie)

Ucpaný nos není pro dítě ani trochu příjemný. Nemusíte však hned běžet do lékárny kupovat kapky, můžete si sprej do nosu vyrobit i doma.

Jak si udělat nosní kapky doma?

Budete potřebovat 235 ml destilované vody nebo alespoň deset minut převařené vody z vodovodu, kterou necháte vychladnout. Přidejte do ní 1/4 lžičky mořské soli (pokud chcete silnější roztok, dejte i půl nebo tři čtvrtě lžičky). U malých dětí je na místě opatrnost, protože sůl vysouší nosní dutinu. Další ingrediencí je 1/2 lžičky jedlé sody a vhodné je použít do roztoku i 4 až 6 kapek panenského kokosového oleje, který sliznici hydratuje a má také antibakteriální účinky.

Roztok nalijte do čisté lahvičky od nosních kapek nebo spreje (případně od očních kapek). Pokud takovou doma nemáte, zkuste štěstí v lékárně, kde byste měli sehnat alespoň umělohmotnou nádobku. Každý den vyrobte čerstvou dávku. V roztoku se množí bakterie, proto není vhodné držet ho déle než 24 hodin. U nejmenších dětí je lepší použít kapátko, pro starší je pohodlnější sprej.

Pokud se přece jen rozhodnete pro kupované, vsaďte na kapky nebo spreje do nosu s mořskou vodou, kterou jsou pro děti citlivější. Různé klasické volně prodejné kapky do nosu může být návykové a poškozují nosní sliznici.

4. Dostatek tekutin (pro děti od 6 měsíců)

Dostatek tekutin pomáhá předcházet dehydrataci, snižuje horečku a ředí nosní sekret dítěte. Ideální je čistá voda pokojové teploty, čaje, ovocné smoothies či ovocné šťávy.

U miminek do půl roku normálně nadále kojte. Přidávat vodu není nutné, naopak, pokud byste jí drobečkovi dávali příliš mnoho, spíše byste mu mohli uškodit.

5. Kuřecí vývar a další teplé tekutiny (pro děti od 6 měsíců)

Teplé tekutiny uklidňují. Studie ukázaly, že kuřecí vývar skutečně zmírňuje příznaky nachlazení jako jsou bolesti, únava, přetížení či zvýšená teplota. Polévku podávejte teplou, ne horkou, protože byste mohli hrdlo dítěte ještě více podráždit. U miminek do půl roku můžete použít trochu velmi slabého heřmánkového čaje. Na trhu jsou i jiné bylinkové čaje uváděné jako vhodné i pro nejmenší, ale raději neriskujte nebo se o jejich vhodnosti poraďte s pediatrem.

6. Zvyšte polohu hlavy (pro děti od 12 měsíců)

Když podložíte děťátku vyšší polštář během odpočinku v posteli nebo při spánku, bude se mu dýchat pohodlněji. Pokud nemáte větší polštáře, pomozte si naskládanými ručníky nebo dejte více polštářů na sebe. Když je to možné, pro větší pohodlí dítěte můžete vložit poskládané ručníky nebo polštář navíc pod matraci, což vytváří přijatelnější sklon. V případě, že vaše dítě je neklidný spáč, asi s tímto opatřením nepochodíte, neboť nakonec možná skončí s nohama na vyvýšeném polštáři a s hlavou dolů.

Sponzorováno

Jednou z možností jak pomoci děťátku při ucpaném nosu, je nechat ho přes den spát v autosedačce, samozřejmě pod vaším dozorem. Stejně jako mnoho dospělých, kteří si během rýmy lépe odpočinou při spánku v křesle jako v ležící poloze v posteli, dopřejte takový spánek i školákovi.

7. Med (pro děti od 12 měsíců)

Med zklidňuje hrdlo a zmírňuje kašel. Jak uvádí studie z pensylvánské State University College of Medicine, podle oslovených 105 rodičů dětí ve věku od dvou do 18 let, med se jim osvědčil více než sirupy proti kašli pro léčbu dětského nočního kašle.

TIP: Na kašel jsou super medové zábaly nebo mohou pomoci bylinky a přírodní recepty.

U malých dětí pozor!

Med je alergen, proto ho u miminek do roku nepoužívejte. Kromě toho, hrozí u nich, i když velmi vzácná, ale přece jen existující hrozba tzv. kojeneckého botulismu. Jde o zvláštní formu nemoci, která může postihnout miminka v prvních měsících života po požití spór vyskytujících se často právě v medu. U starších by pak med neměl způsobovat problémy.

Dětem chutná i nápoj vyrobený z teplé vody, medu a pár kapek citronu, který je bohatý na vitamin C (tzv. medová voda). Protože med je lepkavý a sladký, dbejte, aby si dítě po jeho snědení, minimálně před nočním spánkem, umylo zoubky. (TIP: Abyste předešli poškozování zubní skloviny, zuby je třeba mýt si alespoň deset minut po jídle, ne dříve.)

8. Smrkání nosu (pro děti od 2 let)

Smrkání pomáhá dítěti lépe dýchat a spát, ale celkově se cítí lépe. Kromě toho, bude i lépe vypadat! Mnoho dětí si neumí správně vysmekat nos ani do čtvrtých narozenin, ale jiné si s tím poradí už jako dvouleté. Nechte ratolest, ať vás kopíruje.

Důležitá je správná technika smrkání nosu – každou dírku třeba foukáním čistit samostatně, přičemž druhá dírka je stiskem ucpaná.

Dítě bude mít ze smrkání větší zábavu, pokud mu kromě papírových kapesníků koupíte i pár látkových s veselými motivy. Naučte ho však, že použité textilní kapesníky patří do koše na prádlo a použité papírové kapesníky do odpadkového koše. Stejně trvejte na mytí rukou po smrkání a dávejte pozor, aby si neumytýma rukama nechytalo oči. Velmi snadno si do nich může zavést infekci. Během nemoci je ideální používat i antibakteriální gely na ruce. Pokud má dítě z foukání podrážděnou pokožku na nose a bolí ho, potřete mu ho kolem nosní dírky zklidňujícím krémem.

9. Nosní sprcha nebo Džala Neti (pro děti od 4 let)

Dnes stále oblíbenější a rozšířenější způsob čištění nosu. Podle jedné studie, která se zaměřila na 400 dětí ve věku od 6 do 10 let, díky nosní sprše se děti zbavily nachlazení mnohem dříve než při jiných způsobech léčby. Jde o techniku ​​Džala Néti přejatou od jogínů.

Pokud se rozhodnete ji aplikovat, budete potřebovat konvičku speciálně určenou na výplach nosu nazývanou také slůně (koupíte i v lékárnách – ty levnější pod 250 Kč). Do ní vlejete slanou vodu – při použití pro děti je ideální používat převařenou vodu. Roztok vyrobíte tak, že smícháte 2,5 dl teplé vody a 1/2 lžičky mořské soli. Podmínkou, abyste dítěti mohli nosní sprchu udělat je, že si musí umět vysmrkat nos. I když na první pohled se vám možná tato technika jeví nebezpečná, podle odborníků při ní nebezpečí nehrozí.

TIP: Jak na kašel u dětí?

Jak na to?

Předkloňte hlavu dítěte nad umyvadlo a mírně pootočte do strany. K vrchní nosní dírce přiložte konvičku, nakloňte a počkejte, až začne vytékat druhou dírkou ven. Pak řekněte dítěti, aby silně vysmrkalo zbytek vody a vše z nosu. Dírky vystřídejte. Důležité je, aby dítě mělo po celou dobu otevřená ústa a volně dýchalo. Nakonec ho nechte důkladně se vysmrkat a dostat ven všechnu zbylou vodu z dutin ven. Výhodou této techniky je i to, že pokud ji zvládnou v dětství, výrazně se tím omezí riziko zánětu středního ucha.

Není jisté, že se vám podaří dítě na tuto metodu přemluvit. Poprvé se při ní cítí divně nejen ratolesti, ale i dospělí. Zkuste jejich inspirovat vlastním příkladem a několikrát si udělejte nosnou sprchu vy s tím, že se bude na vás pouze dívat. Je nutné zvolit jemný postup, abyste zabránili traumatizující zážitku.

10. Kloktání slanou vodou (pro děti od 4 let)

Kloktání slanou vodou je ověřený způsob, jak utišit bolest v krku. Pomáhá také zbavit se hlenů z hrdla. I když vědci zatím nedokážou přesně určit, proč to funguje, studie ukazují, že kloktání má svůj význam. Je to velmi jednoduché – do sklenice teplé vody přidejte 1/2 lžičky soli a smíchejte. Pokud dítěti slaná chuť vadí, můžete ji zmírnit pár kapkami šťávy z citronu.

Kloktání je vhodné opakovat tři až čtyřikrát denně. Pokud dítě kloktat neumí, učte ho to nejprve s čistou vodou, kterou může i spolknout. Více si o kloktání slané vody přečtěte v tomto článku. A také se podívejte na další přírodní kloktadla.

Co si ještě o kašli přečíst?

VIDEO: Proč jsou děti nemocné? – MUDr. Judita Hofhanzlová

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak léčit dětský kašel a rýmu doma? Máme TOP 10 rad!”

    1. Monas napsal:

      Vybrony clanek a super rady! Ja mam odzkouseny sirup Stopkašel, ktery jsem ted dokonce zahledla i v reklame, Pomohl cele moje rodine a moooc nam chutna. Jiny uz doma nemame :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva