Sponzorováno

Černý kašel u dětí i dospělých – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (14)

Černý kašel u dětí i dospělýchPředtím, než se u nás proti černému kašli plošně očkovalo, patřil mezi velmi obávané nemoci a ročně na něj umíraly desítky až stovky dětí. I přes pravidelné očkování se dávivý kašel u nás vyskytuje a dokonce může stále způsobit smrt kojence.

Černý, správněji dávivý kašel (černý kašel), je onemocnění způsobené bakterií Bordatella pertussis. Onemocnění se šíří vzdušnou cestou, kapénkami, aerosolem. Zdrojem nákazy jsou dospělí nebo dospívající se sníženou imunitou po očkování, u nichž nemoc probíhá atypicky, nediagnostikovaně, jako obtížnější dlouhodobý kašel.
Jsou to řádně očkování jedinci, u nichž po letech (zhruba 5 a více let od očkování) klesají hladiny protilátek proti černému kašli na tak nízkou hodnotu, že nejsou schopni nákaze účinně bránit. Jiným zdrojem infekce je import nemoci ze zemí, kde je menší míra proočkovanosti populace než u nás.
Nejcitlivější na infekci jsou kojenci, které ještě proti černému kašli nebyli očkováni. Výskyt dávivého kašle se zvyšuje v 3 až 7 letých cyklech. V současné době jsme ve fázi vyššího výskytu tohoto onemocnění.

Jak dávivý kašel u dítěte včas rozpoznat

Zpočátku to není jednoduché, protože onemocnění probíhá jako rýma s výraznějším slzením, se zarudlými spojivkami a zvýšenou teplotou. Tedy jako jiné časté nemoci horních cest dýchacích, jako běžné virózy, které nevyžadují žádnou zvláštní léčbu.

V tomto čase, kdy se ještě na černý kašel obvykle nemyslí, je dítě pro své okolí nejvíce infekční. Může tedy nakazit jiné děti v kolektivu.

Postupně se přidruží suchý kašel, který se zhoršuje a objevuje se v záchvatech, které jsou častější v noci. Záchvaty kašle se opakují denně po dobu 6 – 10 týdnů, někdy i déle. Jsou velmi vyčerpávající.

U kojenců je při kašli typické zastavení dechu. Dokonce se mohou objevit i křeče. Záchvat kašle může vyvolat jakýkoli podnět (změna teploty, jídlo, emoce). Komplikací černého kašle může být zápal plic.

Jaký je další průběh nemoci?

Po několika týdnech se kašel zmírňuje a ustupuje. Pokud pacient onemocní v následujícím období na jinou infekci dýchacích cest, mohou se záchvaty kašle vrátit, a to nezávisle na tom, jak bylo dítě léčeno.

Sponzorováno

S čím si maminky černý kašel pletou?

Jak již bylo řečeno, černý kašel na začátku připomíná běžný katar horních cest dýchacích a často bývá zaměňován i s torpidními katary dýchacích cest. I když je dlouhodobý dráždivý kašel častým problémem dětí v předškolním a školním věku, není to většinou černý kašel.
Jsou to obvykle virózy, nachlazení, někdy problémy související s alergií nebo astmatem. Děti v předškolním a mladším školním věku mají při kompletním očkování proti černému kašli zajištěnou celkem dobrou imunologickou ochranu.

Riziko pro těhotné

Největší a zásadní riziko představuje nákaza dítěte v prvních týdnech a měsících života.
Onemocnění malého kojence může mít fatální následky. Samotnou těhotnou ženu, plod nebo matku nemoc neohrožuje.
Díky určité hladině protilátek z očkování v dětství probíhá u ní pouze jako dlouhotrvající kašel.

Léčba a prevence

Léčí se podáváním makrolidů. Čím dříve se antibiotika podají, tím lépe. Pokud onemocní černý kašel neočkované kojence v prvních čtyřech měsících života, průběh nemoci bývá dramatický. Vyžaduje hospitalizaci a monitorování životních funkcí pro opakované krátké zastavování dechu.
Současně s onemocněním se doporučuje léčit i členy rodiny a všechny, kteří byli s dítětem v těsném kontaktu.

Jedinou cestou, jak černému kašli předcházet, je očkování. V současnosti je očkování proti černému kašli součástí hexavakcíny. Očkuje se ve třetím měsíci. Je to acelulární vakcína (neobsahuje celé buňky) a pro děti je snazší snesitelná. Je však třeba, aby bylo dítě v době očkování zcela zdravé. Acelulární vakcína se může podávat i dětem s neurologickým poškozením.
K druhému očkování hexavakcínou dochází v 5. – 6. měsíci. Poté následuje další dávka v 11. – 12. měsíci. Dávivý kašel se přeočkovává v 3. a 5. roce života spolu s přeočkováním proti záškrtu a tetanu. V 11. a 13. roku se přeočkovat dítě proti všem dříve očkovaným chorobám.

Očkování proti černému kašli je jedna ze základních položek všech očkovacích kalendářů na celém světě. Kojenci může takové očkování bez nadsázky zachránit život. Původní vakcína, která se u nás používala, byla velmi účinná, ale způsobovala u některých dětí nežádoucí účinky (od teploty a nesnesitelného pláče až po křeče a jiné neurologické komplikace). Proto byla nahrazena upravenou tzv. acelulární vakcínou.

A co si o černém kašli dále přečíst?

VIDEO: Černý kašel v TV Prima

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva