Sponzorováno

Kloktání slanou vodou – super na bolest v krku 4.91/5 (32)

Kloktání slanou vodou - super na bolest v krkuSůl se používá jako skvělý konzervační prostředek. Důvod, že sůl se používá jako přírodní konzervační prostředek je i proto, že má schopnost čerpat vodu z jiných látek, a tím jim způsobit dehydrataci. Nejlepším příkladem toho je láhev nakládané zeleniny. Bez soli může být nakládaná zelenina měkká. Sůl udržuje okurky svěží, a tvrdé po delší dobu. Proč to říkáme? Pochopit, jak sůl funguje, je důležitou součástí pochopení, jak může léčit i bolest v krku.

Když sůl v krku pomáhá

Když máte záněty, tedy tzv. otoky, tak tyto otoky jsou naplněné vodou a bakteriemi. A bakterie jsou to, co dělá hrdlu špatně. Kloktání slanou vodou dostává sůl do zadní části krku, kde může „napadnout“ otoky tím, že je dehydruje. Když sůl dehydratuje edém (otok) = vysušuje tekutiny z edému. Bakterie pak nemohou přežít ve vysušeném prostředí, a následně zemřou. A pokud se v hrdle již nenacházejí žádné bakterie, můžete se vrátit zpět do normálního života. To dává smysl, nemyslíte?

Podle Dr. Hagena může solný roztok odstranit přebytek tekutiny ze zanícených hlenových membrán v krku, čímž se sníží bolest. Proces kloktání také pomáhá rozkládat hustý hlen a uvolňuje dráždivé látky, jako jsou alergeny, houby a bakterie z krku, které mohou zapříčiňovat kašlání.

Podívejte se na TOP 12 nejlepších kloktadel na bolest v krku.

Vyléčení a čas léčení

Pokud trpíte bolestí v krku, a chcete, se pokusit vyléčit „po staru“, měli byste použít teplou slanou vodu se solí. Nalijte do šálku 1/3 teplé vody. Přidejte dvě malé lžičky nebo jednu polévkovou lžíci soli a dobře promíchejte. Pokud trpíte bolestí v krku, budete muset kloktat nejméně čtyřikrát denně samozřejmě čím déle budeme kloktadlo používat, tím lépe. Také byste se měli vždy poradit se svým lékařem, abyste ujistili, zda nemáte například v krku bakterii streptokoka, která se léčí nejčastěji penicilinem.

Sponzorováno

Podle organizace ACP-ASIM je až 75 % ordinovaných antibiotik ročně předepisováno právě (a to skoro vždy mylně) na nemoci horních cest dýchacích. Hodně těchto onemocnění se zbytečně léčí antibiotiky.

A teď trošku vědecky. Proč kloktání slanou vodou funguje?

Hodně z nás se určitě setkalo s nepříjemným pocitem v oblasti hrdla. Tehdy je všeobecně známá řada typu „vykloktej si hrdlo slanou vodou“. Proč by právě slaná voda mohla pomoci s touto nepříjemností? A tady je to vysvětlení … K vysvětlení najdete při studiu biologie na střední škole v části „Příjem a výdej látek buňkou“. Konkrétněji při jevu zvaném osmóza. Pro ty, kterým je tento název cizí jde o typ pasivního transportu, při kterém se transportuje voda z místa s nižší koncentrací látek na místo s vyšší koncentrací.

Dochází při tom k zřeďování roztoku. Tento fakt je velmi důležitý pro pochopení principu.

Typy prostředí

Známe více typů prostředí, kterým může být buňka obklopena. V závislosti na tomto prostředí dochází k transportu vody do / z buňky.

a) hypotonické prostředí, které má nižší hodnotu osmoticky aktivních látek jak v buňce. Buňka zákonitě nasává vodu z prostředí. Může dojít až k její „destrukci“.

b) izotonické prostředí – toto prostředí má koncentraci osmoticky aktivních látek stejnou jako v buňce. Voda neproudí v žádném směru.

c) hypertonické prostředí má vyšší hodnotu, proto dochází k výdeji vody z buňky.

Již zmíněná sůl spolu s vodou vytváří hypertonický typ prostředí. To znamená, že bakterie a jiné mikroorganismy, které jsou příčinou problémů ztrácejí vodu ze svého intracelulárního (nitrobuněčného) prostředí. Konečným důsledkem je oslabení, případně úplné zničení patogenní původce.

Zkoušeli jste kloktat slanou vodou? Jaké to na vás mělo účinky? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

VIDEO: Jak kloktat slanou vodu? (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Kloktání slanou vodou – super na bolest v krku”

  1. José de la Remontados napsal:

   Opravdu pomáhá. Když jsem měl v ústech tu odpornou slanou vodu, okamžitě jsem na bolest v krku zapomněl.

  2. Jindřiška Kubíčková napsal:

   Kloktání slanou vodou mě naučila maminka dělám to už hodně dlouho.Pomáhá to.

  3. Zdenek napsal:

   Dobrý den, děkuji paní Kubíčkové. „Sedla mi corona na krk“. Děsné stavy to přineslo. Poctivě jsem den kloktal (asi celkem 10x )nasycený solný roztok a zlepšení přišlo takové, že jsem schopen se dnes vrátit k normální činnosti v domácnosti. Doporučuji všem kdo má podobné problémy. Chemie typu Strepsils a tantum Verde mi byla k ničemu. S účinkem soli se to vůbec nedá srovnat.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva