Kloktání slanou vodou – super na bolest v krku 4.91/5 (32)

Sponzorováno

Kloktání slanou vodou - super na bolest v krkuSůl se používá jako skvělý konzervační prostředek. Důvod, že sůl se používá jako přírodní konzervační prostředek je i proto, že má schopnost čerpat vodu z jiných látek, a tím jim způsobit dehydrataci. Nejlepším příkladem toho je láhev nakládané zeleniny. Bez soli může být nakládaná zelenina měkká. Sůl udržuje okurky svěží, a tvrdé po delší dobu. Proč to říkáme? Pochopit, jak sůl funguje, je důležitou součástí pochopení, jak může léčit i bolest v krku.

Když sůl v krku pomáhá

Když máte záněty, tedy tzv. otoky, tak tyto otoky jsou naplněné vodou a bakteriemi. A bakterie jsou to, co dělá hrdlu špatně. Kloktání slanou vodou dostává sůl do zadní části krku, kde může „napadnout“ otoky tím, že je dehydruje. Když sůl dehydratuje edém (otok) = vysušuje tekutiny z edému. Bakterie pak nemohou přežít ve vysušeném prostředí, a následně zemřou. A pokud se v hrdle již nenacházejí žádné bakterie, můžete se vrátit zpět do normálního života. To dává smysl, nemyslíte?

Podle Dr. Hagena může solný roztok odstranit přebytek tekutiny ze zanícených hlenových membrán v krku, čímž se sníží bolest. Proces kloktání také pomáhá rozkládat hustý hlen a uvolňuje dráždivé látky, jako jsou alergeny, houby a bakterie z krku, které mohou zapříčiňovat kašlání.

Podívejte se na TOP 12 nejlepších kloktadel na bolest v krku.

Vyléčení a čas léčení

Pokud trpíte bolestí v krku, a chcete, se pokusit vyléčit „po staru“, měli byste použít teplou slanou vodu se solí. Nalijte do šálku 1/3 teplé vody. Přidejte dvě malé lžičky nebo jednu polévkovou lžíci soli a dobře promíchejte. Pokud trpíte bolestí v krku, budete muset kloktat nejméně čtyřikrát denně samozřejmě čím déle budeme kloktadlo používat, tím lépe. Také byste se měli vždy poradit se svým lékařem, abyste ujistili, zda nemáte například v krku bakterii streptokoka, která se léčí nejčastěji penicilinem.

Sponzorováno

Podle organizace ACP-ASIM je až 75 % ordinovaných antibiotik ročně předepisováno právě (a to skoro vždy mylně) na nemoci horních cest dýchacích. Hodně těchto onemocnění se zbytečně léčí antibiotiky.

A teď trošku vědecky. Proč kloktání slanou vodou funguje?

Hodně z nás se určitě setkalo s nepříjemným pocitem v oblasti hrdla. Tehdy je všeobecně známá řada typu „vykloktej si hrdlo slanou vodou“. Proč by právě slaná voda mohla pomoci s touto nepříjemností? A tady je to vysvětlení … K vysvětlení najdete při studiu biologie na střední škole v části „Příjem a výdej látek buňkou“. Konkrétněji při jevu zvaném osmóza. Pro ty, kterým je tento název cizí jde o typ pasivního transportu, při kterém se transportuje voda z místa s nižší koncentrací látek na místo s vyšší koncentrací.

Dochází při tom k zřeďování roztoku. Tento fakt je velmi důležitý pro pochopení principu.

Typy prostředí

Známe více typů prostředí, kterým může být buňka obklopena. V závislosti na tomto prostředí dochází k transportu vody do / z buňky.

a) hypotonické prostředí, které má nižší hodnotu osmoticky aktivních látek jak v buňce. Buňka zákonitě nasává vodu z prostředí. Může dojít až k její „destrukci“.

b) izotonické prostředí – toto prostředí má koncentraci osmoticky aktivních látek stejnou jako v buňce. Voda neproudí v žádném směru.

c) hypertonické prostředí má vyšší hodnotu, proto dochází k výdeji vody z buňky.

Již zmíněná sůl spolu s vodou vytváří hypertonický typ prostředí. To znamená, že bakterie a jiné mikroorganismy, které jsou příčinou problémů ztrácejí vodu ze svého intracelulárního (nitrobuněčného) prostředí. Konečným důsledkem je oslabení, případně úplné zničení patogenní původce.

TIP: Mrkněte na přírodní babské rady jak na bolest v krku

VIDEO: Jak kloktat slanou vodu? (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Kloktání slanou vodou – super na bolest v krku”

  1. José de la Remontados napsal:

   Opravdu pomáhá. Když jsem měl v ústech tu odpornou slanou vodu, okamžitě jsem na bolest v krku zapomněl.

  2. Jindřiška Kubíčková napsal:

   Kloktání slanou vodou mě naučila maminka dělám to už hodně dlouho.Pomáhá to.

  3. Zdenek napsal:

   Dobrý den, děkuji paní Kubíčkové. „Sedla mi corona na krk“. Děsné stavy to přineslo. Poctivě jsem den kloktal (asi celkem 10x )nasycený solný roztok a zlepšení přišlo takové, že jsem schopen se dnes vrátit k normální činnosti v domácnosti. Doporučuji všem kdo má podobné problémy. Chemie typu Strepsils a tantum Verde mi byla k ničemu. S účinkem soli se to vůbec nedá srovnat.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva