Sponzorováno

Bylinky a přírodní rady na kašel – co dělat když kašlete? 4.93/5 (29)

Bylinky a přírodní rady na kašelCo může začít jako obyčejné šimrání v krku, může skončit velmi otravným kašlem, kvůli kterému se třeba ani pořádně nevyspíte. A zatímco lékárny mají pravděpodobně plné regály sirupů a prášků, které nabízejí rychlou úlevu, jen málo z nich opravdu funguje a ještě méně se obejde bez vedlejších účinků. Naštěstí existuje několik bylinných a přírodních přípravků, které mohou pomoci potlačit kašel, uklidní vaše hrdlo a udrží podráždění krku na minimu.

Druhy a příčiny kašle

Každý kašel si určitě zaslouží vaši pozornost. V první řadě je zátěží pro vaše tělo a ve většině případů Vám nedopřeje řádný spánek. Zadruhé může být jakýkoliv nepříjemný kašel příznakem vážného onemocnění. Lékaři dále rozlišují suchý dráždivý kašel a produktivní kašel.

Suchý kašel

Suchý dráždivý kašel se vyznačuje drsnými a křečovitými záchvaty kašle. Tělo nevykašlává žádný hlen. Dráždivý kašel může vyvolávat například cigaretový kouř, prach, plynové nebo chemické výpary. Zpravidla se vyskytuje spontánně a netrvá dlouho. Každý kašlový záchvat poškozuje už i tak napadenou sliznici průdušek, přičemž nemá žádný pozitivní vliv na léčebný proces. Pokud se dráždivý kašel vyskytuje po delší dobu, měli byste vyhledat svého lékaře. Suchý dráždivý kašel se vyskytuje i v prvních dnech nachlazení. Když zjistíte příčinu kašle, pomůže vám, pokud podpoříte samoléčebné schopnosti svých dýchacích cest.

Produktivní kašel

Produktivní kašel je charakteristický hojnou tvorbou hlenu a velmi silným drážděním na kašel. Při tomto druhu kašle jde o obranný reflex těla, který má pomoci při odstraňování choroboplodných zárodků a jejich odpadů z dýchacích cest. Kašel pomáhá až tehdy, když dojde k přetížení řasinek při jejich činnosti. Řasinky bývají při onemocněních dýchacích cest často slepené tuhým hlenem. Proto nejsou schopny samy odvádět vrstvu hlenu, na kterém jsou usazeny cizí částečky, směrem k hltanu. Pokud však ani kašel neodstraní hlen s choroboplodnými zárodky, vytvoří se ideální prostředí pro škodlivé bakterie. Produktivní kašel napomáhá přirozené obranyschopnosti organismu. Tak jako každý kašel, i tento druh kašle je zátěží pro celý organizmus. Podpořte proto samočisticí schopnost svých dýchacích cest prostředkem, který uvolní hlen usazený v průduškách a zaktivuje řasinky.

Kašel při nachlazení

Kašel při nachlazení je jedním z nejčastějších příznaků při chřipkových infekcích. Jeho průběh se dá rozdělit na dvě fáze. Zanedlouho poté, jak se viry usadí v průduškách, se z důvodu dráždění sliznice vyskytne suchý dráždivý kašel. Zpravidla netrvá déle než tři dny. Následně se promění na produktivní kašel, kterým se uvolňuje hlen. V této fázi by se nemělo dráždění ke kašli potlačovat. Tento kašel pomáhá odvádět z dýchacích cest hlen obsahující choroboplodné zárodky. Pokud se tak nestane, začne se v průduškách hromadit sekret, ve kterém jsou zárodky usazeny. Takto vzniká úrodná půda pro usazování dalších choroboplodných zárodků, například bakterií, které mohou ještě více zhoršit akutní zánět průdušek. Množství hlenu se zvětší, jeho konzistence je hustší a hlen je žluto-bílé barvy. Pokud se barva vykašlávaného sekretu změní na žlutou, zelenou nebo nahnědlou, či krvavou, je třeba neprodleně navštívit lékaře. U každého nachlazení je dobré podpořit samočisticí schopnost dýchacích cest.

Kuřácký kašel

Kuřácký kašel bývá nejčastěji následkem dlouholetého kouření cigaret. Tento kašel je symptomem chronické bronchitidy. V 90% případech je chronická bronchitida vyvolána kouřením. Kouř z každé cigarety dráždí průdušky. Dlouhodobé dráždění vede k častým zánětům, jejichž důsledkem je dlouhodobé poškození dýchacích cest. Řasinky odumírají. Zvýšená produkce hlenu a silné dráždění ke kašli vystřídají přirozenou schopnost samočištění. Vykašlávaný sekret bývá hlenovitý, hustý, sklovitý nebo bělavý. Pokud je nažloutlý, nazelenalý nebo hnědavý, je to příznak bakteriální infekce. Kuřácký kašel je možné léčit v počátečním stádiu.

Léčba kašle bylinkami

I když budete používat různé alternativní a přírodní byliny, musíte se dostat ke zdroji kašle. Některé z bylin totiž mohou uklidnit symptom, ale již ne příčinu.

Zde je 10 bylinek, které můžete použít při kašli úlevu.

1. Kořen lékořice

Kořen lékořice je jednou z bylinných možností, které lze na kašel efektivně použít. Funguje to tak, kořen lékořice pomáhá tělu vytvářet hlen, který lemuje krk a zklidňuje záněty a podráždění.

2. Zázvor

Snad nejlepší všelék, pokud máte kašel, je zázvor. A perfektní je hlavně zázvorový čaj. Uvařte vodu a dejte do hrnku několik plátků zázvoru (kořen koupíte v klasickém obchodě). Nejenže zázvor zklidňuje zánět v krku, který způsobuje kašel, ale obecně pomáhá kašel také léčit.

Sponzorováno

3. Jilm

Obdobně jako lékořice, čaj připravený z jilmu amerického zklidňuje hrdlo a potlačuje suchý kašel.

4. Med a citron

Citron a med – to je silná kombinace. Jednoduše rozpusťte čerstvou citrónovou šťávou a kvalitní med v horké vodě. Popíjet tento čaj můžete po celý den, a to zejména před spaním, skvěle potlačuje kašel. Je super hlavně na suchý kašel.

5. Jablečný ocet

Jablečný ocet můžete přidat do vašeho citrono-medového čaje, nebo ho můžete konzumovat samostatně. Toto tonikum je dobré pro téměř vše, včetně kašle a nachlazení. Rozřeďte jej ve vodě a vypijte.

6. Proskurník

Také listy proskurníku amerického jsou skvělé na kašel. Dávkování: jako čaj jeden šálek až třikrát denně. Je ideální ho smíchat s jilmem.

7. Bez černý

Bez černý ničí choroboplodné zárodky a čistí zahleněné průdušky. Tyto účinky můžeme využívat i prostřednictvím inhalace. Je bezva na vykašlávání.

8. Jitrocel

Čaj z jitrocele pomáhá při kašli a vykašlávání.

9. Lípa

Dle našich babiček čaj z lípy léčí průdušky. Pijte lipový čaj dlouhodobě, uděláte jen a jen dobře.

10. Divizna

Na kašel je perfektní bylinkou také divizna.

Kdykoliv jste se setkali s příznaky nemoci, to je velmi důležité, aby zůstali hydratovaní (hodně pijte) a musíte také jíst hodně ovoce a zeleniny – to hodně pomáhá. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a cukru, který může vaši situaci zhoršit. Také je zajímavé se podívat, jaké účinné látky v rostlinách najdete.

Další přírodní recepty na léčku kašle

1. Cibulový čaj

Znáte ho? Je perfektní na mnoho věcí a také na kašel. Dvě oloupané cibule pokrájejte, zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu, vařte tak 10-15 minutek. Pak, až čaj trošku vychládne, přidejte med. Dejte si ho 3 x denně a váš kašel se zlepší.

2. Šťáva z ředkve či ředkviček

Skvělým babským receptem, jehož účinnost je také vědecky potvrzena, je šťáva z černé ředkve či ředkviček. Jak na přípravu tohoto zázračného elixíru? Ředkev nakrájejte na kolečka, polijte kolečka medem a zase je seskládejte dohromady. Připevněte je k sobě gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky medu sladká. Užívejte 1 lžičku šťávy 3 x denně po jídle. Z ředkvičky šťávu připravíte tak, že ji vydlabete a naplníte medem, po 3 hodinách ji postavíte dnem vzhůru do misky a po dalších 3 hodinách sesbíráte šťávu, která vytekla a tu užívejte po jídle. Opravdu toto pomáhá.

Další rady, jak na kašel

Dbejte na kvalitní a vyváženou stravu

Upřednostňujte stravu s nízkým obsahem tuku a bohatou na rostlinné bílkoviny. Chcete-li konzumovat maso, dejte přednost libovému masu, jakým je drůbež nebo ryba. Cukry – zejména tzv. složené cukry, jako jsou škrob, maltodextrin apod. – jsou důležitým zdrojem energie pro tělo. Abyste dopřáli svému tělu potřebné množství cukrů, rozhodněte se pro celozrnné výrobky. Při prevenci kašle a nachlazení hraje důležitou roli i dostatečné zásobování organismu vitaminem C. Tento vitamín je bohatě zastoupen v citrusových plodech, černém rybízu, šipkách, plodech kiwi, paprice, kapustě a rajčatech. Vyhněte se požitkářským jedům jako alkohol a nikotin.

TIP: Zkuste určitě domácí sirupy na kašel

Sportujte a hýbejte se

Pohyb zvyšuje obranyschopnost organismu, to je stará známá pravda. Zdravý krevní oběh zajistí, aby se k buňkám v celém organismu dostaly všechny důležité živiny a kyslík. Není nutné pěstovat vrcholový sport. Abyste byli fit, stačí pěstovat vytrvalostní sport jako běhání, procházky nebo cyklistiku přibližně třikrát do týdne po třicet minut.

Dostatečně spěte

Ve spánku se naše tělo nejen zotavuje, ale i regeneruje. Zatímco spíme, imunitní systém má optimální podmínky pro svou práci. Až ve spánku začíná být skutečně aktivní. Proto je právě při kašli velmi důležité dopřát tělu dostatečné množství spánku.

Co si o kašli dále přečíst?

VIDEO: Jak na bolest v krku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Bylinky a přírodní rady na kašel – co dělat když kašlete?”

  1. Leona napsal:

   Já na kašel beru přírodní sirup Stopkašel, jsem kuřák, takže kašel mě otravuje neustále. Tento sirup kašel dost zmírňuje a dokonce i dobře chutná :-)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva