Sponzorováno

Astma u dětí – řešení přírodně i konvenčními metodami 4.79/5 (28)

Jak si poradit s astmatem u dětí?

Jak si poradit s astmatem u dětí?

Asi není nic děsivějšího než pozorování dětského pískání při dýchání v důsledku astmatu. Na tom se shodne mnoho rodičů. Astma je zánětlivé onemocnění plic, které je u dětí velmi časté. Studie uvádí, že přibližně 1 z každých 10 dětí ve Spojených státech má astma. Dítě může být kvůli těžkému astmatu neschopné školní docházky, má časté záchvaty dušnosti, narušený spánek, takže to je nemoc, které hodně vstupuje do života jeho i celé rodiny. Astma je zároveň nejběžnější chronická nemoc v dětství, pro představu zaviní 13,8 milionu nevyužitých školních dnů každý rok u amerických dětí.

U dětí trpících astmatem se plíce a dýchací cesty snadno zanítí, když jsou vystaveny spouštěčům, jako je vdechování pylů ve vzduchu nebo nachlazení či jiné infekce dýchacích cest.

Příčina astmatu u dětí

Základní příčina astmatu u dětí není úplně známa. Příliš citlivý imunitní systém zřejmě však hraje významnou roli.

I některé další faktory, které mohou vést k tomuto stavu, jsou některé typy infekcí dýchacích cest ve velmi mladém věku a expozice faktorům životního prostředí, jako je kouř z cigaret nebo jiné znečišťující látky ve vzduchu. Také rodinná anamnéza astmatu nebo obezity může zvýšit riziko vzniku astmatu v raném věku.

Příznaky astmatu u dětí

Běžné příznaky astmatu u dětí jsou:

  • kašel, hvízdavý nebo pískající zvuk při vydechování
  • dušnost
  • pocit kongesce (zduření) na hrudi
  • bolest na hrudi (zejména u mladších dětí)

Další příznaky mohou být již zmíněné potíže se spánkem, záchvaty kašle nebo sípání, které se zhoršují infekcí dýchacích cest nebo bronchitidou po infekci dýchacích cest i únavou. Je nutné si uvědomit, že symptomy se liší od dítěte k dítěti a mohou se časem zhoršovat nebo zlepšovat.

Vidět vaše dítě trpící astmatem může být velmi bolestivé, protože příznaky mohou zasahovat do života rodiny, do sportu, školní docházky i spánku. Všechny tyto prvky mohou mít obrovský dopad na vývoj vašeho dítěte jak fyzicky, tak duševně.

Bohužel neexistuje jediný lék na astma u dětí. Ale při správné domácí léčbě a změnách životního stylu je možné udržet symptomy pod kontrolou, je možné velmi zlepšit kvalitu života dítěte a zabránit nějakému poškození jeho rostoucích plic.

Zde je tedy několik nejlepších domácích léků na astma u dětí.

1. Zjistěte spouštěče astmatu a eliminujte je

Vzhledem k tomu, že astma u dětí je vyvoláno určitými faktory, je velmi důležité si uvědomit spouštěče a co nejvíce je jim vyhnout. Jedná se o jeden z nejdůležitějších kroků při kontrole astmatických záchvatů.

Časté výskyty (spouštěče) astmatu u dětí jsou:

  • Během chřipky nebo jiné infekce dýchacích cest
  • Během vystavení alergenům, jako jsou roztoče nebo pyl
  • Při vystavení nějakým zvířecím alergenům
  • Cvičení
  • Chladné počasí
  • Plíseň a vlhkost
  • Expozice švábům
  • Cigaretový kouř a další dráždivé látky ve vzduchu
  • Závažná pálení žáhy (gastroesofageální refluxní nemoc, nebo GERD)

Spouštěče se velmi liší od dítěte k dítěti, takže potřebujete také spolupracovat s lékařem svého dítěte, abyste zjistili, zda se jedná o specifické spouštěče. Snažte se tyto spouštěče odhalit. Až si jich budete vědomi, je snadné udělat akční plán, jak pomoci vašemu dítěti vyhnout se jim.

2. Zázvor

Velmi známou bylinou používanou k léčbě astmatu u dětí je zázvor. Má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit zánět dýchacích cest a zabraňují kontrakci dýchacích cest.

Studie z roku 2008 publikovaná v kanadském časopise Fyziologie a farmakologie ukazuje, že zázvor inhibuje kontrakci dýchacích cest a pomáhá při léčbě respiračních onemocnění, jako je astma.

Také podle studie z roku 2013, může několik sloučenin v zázvoru pomoci relaxovat hladké svalové tkáně v dýchacích cestách, které jsou během záchvatů astmatu zúžené.

  • Nechte své dítě vypít 2 až 3 šálky zázvorového čaje denně. Pro přípravu čaje přidejte pár kousků zázvoru (nakrájíme ho na malé kousky) do hrnce s vařící vodou. Nechte pár minut vařit, pak nechte vychladnout a poté jej dejte dítěti. Třeba s medem a citronem.
  • Alternativně můžete smíchat stejné množství zázvorové šťávy, šťávy z granátového jablka a medu. Dejte dítěti jednu lžíci této směsi 2 nebo 3 krát denně.
  • Můžete dokonce dát dítěti zázvorové bonbony. S co nejlepším složením.

3. Kurkuma

Kurkuma je další účinná bylina pro prevenci astmatických záchvatů u dětí. Obsahuje účinnou látku kurkumin, silný antioxidant a protizánětlivá látka, která pomáhá bojovat s příznaky astmatu.

Studie z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Clinical & Diagnostic Research uvádí, že kurkuminové kapsle pomáhají zlepšit obstrukce dýchacích cest a jsou považovány za efektivní a bezpečné jako doplňková terapie pro léčbu bronchiálního astmatu.

A jak o použít?

  • Přimíchejte 1 lžičku prášku z kurkumy do 1 šálku mléka a zahřejte. Nechte to pak trochu vychladnout, a poté jej dejte pít dvakrát denně dítěti. Opět můžete doplnit trochou medu.
  • Můžete zkusit i různé kurkuminové doplňky – ale pouze po konzultaci s lékařem.

4. Med

Med je další přírodní lék na astma. Éterické oleje a další látky v medu pomáhají snižovat příznaky astmatu. Je známo, že med uklidňuje sliznice v dýchacích cestách. Nahromadění hlenu v průduškách je jednou z příčin symptomů astmatu. Pomáhá také bojovat s kašláním a následným pískotem spojeným s astmatem.

Studie z roku 2014 publikovaná v časopise alternativní medicíny zjistila, že aerosolizovaný med je účinný při léčbě a zvládání astmatu u králíků. Může se tedy ukázat jako slibná léčba astmatu u lidí. Budoucí studie s větším vzorkem jsou však určitě potřebné.

  • Přimíchejte 1 čajovou lžičku organického medu do sklenice teplé vody. Dejte to svému dítěti pít 2 nebo 3 krát denně.
  • Také můžete smíchat 1/2 čajové lžičky skořice s 1 čajovou lžičkou organického medu. Dejte tuto směs vašemu dítěti těsně před spaním.

Pozor: Nedávejte med dětem mladším než 1 rok, kvůli riziku dětského botulismu.

5. Vitamin D

Vitamin D je účinný při léčbě astmatu. Ve skutečnosti může být nedostatek vitaminu D způsoben astmatem.

Studie z roku 2016 zveřejněná v Evropském přehledu lékařských a farmakologických věd zjistila, že frekvence nedostatku vitaminu D byla u dětí s astmatem vyšší než v kontrolních skupinách. Proto studie naznačuje, že nižší hladiny vitaminu D jsou spojeny se špatnou kontrolou astmatu a se zvýšenou závažností astmatu. (odkaz na studii)

Vitamín D je pro svůj imunomodulační účinek velmi zajímavý. Další studie publikovaná v The Lancet Respiratory Medicine v roce 2017 zjistila, že suplementace vitaminu D snížila rychlost exacerbace (vzplanutí chronické choroby) astmatu vyžadující léčbu systémovými kortikosteroidy.

  • Užívání doplňků vitaminu D je nejjednodušší způsob, jak pomoci vašemu dítěti získat tento důležitý vitamin. O správném dávkování se poraďte s lékařem svého dítěte.
  • Můžete také vše dítě vystavovat pravidelně slunci alespoň na 10 minut denně ráno, kdy sluneční paprsky nejsou na kůži příliš silné. To pomáhá tělu produkovat vitamín D.
  • Zahrnujte také do stravy vašeho dítěte potraviny obohacené vitaminem D, jako je pomerančový džus, mléko, jogurt a mandlové mléko obohacené vitamínem D.

6. Česnek

Česnek je také účinným lékem na astmatické záchvaty. Česnek může pomoci při léčbě astmatu, stejně jako při snižování a léčbě příznaků spojených s jinými respiračními onemocněními. Může podpořit rozpad histaminu a snížit histamin uvolněný v těle. Je známo, že histamin podporuje zánět u pacientů trpících astmatem.

Česnek obsahuje také vitamín C, který pomáhá neutralizovat volné radikály, které jsou nestabilní molekuly, které způsobují kontrakci hladkých svalů v dýchacích cestách u pacientů trpících astmatem.

Studie z roku 2008, publikovaná v Íránském žurnálu alergie, astmatu a imunologie, naznačuje, že česnekový extrakt má potenciál zmírnit zánětlivé znaky alergického zánětu dýchacích cest u myšího modelu.

Jak na podání dítěti?

  • Stačí vařit 2 stroužky česneku ve 1/4 šálku mléka.
  • Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  • Dejte nápoj vašemu dítěti pít jednou denně.

7. Cvičení

Povzbuďte své dítě k tomu, aby bylo aktivní, protože je to důležité pro jeho celkový růst a zdraví obecně. Pravidelná fyzická aktivita může podmínit účinnější práci plic, což pomáhá snížit příznaky astmatu.

  • Předtím, než dítě začne cvičení, ujistěte se, že se protáhlo a zahřálo.
  • Jízda na kole, mírné až rychlé chůze a sporty jako golf, plavání, gymnastika, tenis a další raketové sporty jsou dobrou volbou. Tato cvičení zahrnují krátké a přerušované období námahy.
  • Nechte dítě cvičit uvnitř ve velmi chladných nebo velmi teplých dnech. Pokud vaše dítě cvičí venku, může nosit masku nebo šátek přes ústa (zejména, pokud mu dělá pyl nebo prach a tak).
  • Během cvičení požádejte dítě, aby dýchalo nosem místo úst.

Upozornění: Pokud vaše dítě trpí cvičením vyvolaným astmatem, nezatěžujte ho.

8. Jóga

Jóga je velmi účinná, pokud jde o kontrolu astmatu, protože i dýchací technika je důležitá. Správná technika dýchání může velmi dobře fungovat. Existuje několik typů cviků jógy, které mohou pomoci léčit dýchací potíže způsobené astmatem.

Studie z roku 2009 uvádí, že dýchací cvičení (Pránájáma), hlavně výdechové cviky, pomáhají zlepšovat fungování plic a měly by být pravidelnou součástí léčby astmatu.

Sponzorováno

Jóga tedy může mít příznivý účinek na příznaky a kvalitu života lidí s astmatem, ale účinky na fungování plic a užívání léků jsou nejisté.

Jak jógu cvičit?

Existují různé cviky jógy pro děti trpící astmatem. Existuje jedna póza, kterou děti milují. Je to motýlek (Baddha Konasana), která stimuluje srdce a zlepšuje oběh v celém těle, včetně plic. Dělejte jógu s dítětem každý den, abyste ho povzbudili a brzy zjistíte, že vaše zdraví se lepší.

Pozice motýlek.

Pozice motýlek.

Chcete-li udělat pozici motýlek:

  1. Sedněte si rovně a nohy se dejte rovně.
  2. Ohněte kolena a dejte chodidla směrem k sobě.
  3. Spojte chodidla nohou dohromady, asi 6 centimetrů od vaší pánve.
  4. Držte nohy pevně rukama.
  5. Hluboce se nadechněte, zatlačte stehna a kolena dolů k podlaze.
  6. Normálně dýchejte a dávejte nohy nahoru a dolů.
  7. Začněte pomalu a postupně zvyšujte rychlost dechu, po dobu 5 až 10 minut.
  8. Zpomalte a zastavte.
  9. Nakonec udělejte několik dlouhých, hlubokých dechů a pomalu narovnejte nohy zpátky před vámi.

9. Kvalita vzduchu

Chcete-li snížit astmatické záchvaty, musíte věnovat pozornost kvalitě vzduchu, kterou vaše dítě dýchá. Extrémně horké, vlhké počasí a špatná kvalita vzduchu mohou u dětí vyvolat příznaky astmatu. Také se vyvarujte vystavování vašeho dítěte vysoce znečištěným oblastem, protože může vyvolat astmatický záchvat.

Dítě by nemělo žít ve znečištěném ovzduší.

Dítě by nemělo žít ve znečištěném ovzduší.

Přidáme pár tipů:

  • Používejte čističku vzduchu v pokoji vašeho dítěte, abyste snížili vnitřní vlhkost a snížili množství pylu ze stromů, z travin a plevele.
  • Dbejte určitě na to, aby se okna a dveře během pylové sezóny zavíraly.
  • Zvažte instalaci filtru malých částic do oken.
  • Pokud žijete ve vlhkém prostředí, zvažte použití odvlhčovače.
  • Pokud je to možné, přesuňte se na místo, kde si vaše dítě může vychutnat čerstvý suchý vzduch.
  • Vyvarujte se vystavení různým teplotám v krátké době.

10. Změny ve stravě a v jídelníčku

Dobrá strava je důležitá pro všechny, včetně dětí trpících astmatem. Dieta bohatá na vitamíny C a E, beta-karoten, flavonoidy, hořčík, selen a omega-3 mastné kyseliny je pro pacienty s astmatem velmi dobrá.

Zkuste následující dietní změny u astmatického dítěte:

  • Zahrňte do jídelníčku dítěte dostatek čerstvého a organického ovoce a zeleniny.
  • Dopřejte mu více jídel s omega-3 mastnými kyselinami jako losos, tuňák, lněné semínko a další.
  • Zahrňte do jídelníčku vajíčka a koření jako šalvěj, oregano, zázvor a kurkumu.
  • Vyvarujte se zpracovávaných a balených potravin s umělými přísadami a konzervačními látkami.
  • Vyvarujte se mléka a mléčných výrobků, pokud je vaše dítě alergické na mléčné bílkoviny nebo se u něj projevila intolerance laktózy.
  • Vyhněte se podávání těžkých a mastných jídel, protože zvyšují zánět dýchacích cest a potlačují úlevu od běžných léků na astma.

A další tipy na závěr

  • Masírujte dítěti hrudník teplým sezamovým olejem, abyste uvolnili hlen uložený v hrudníku.
  • Obezita je známým rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu, proto pozor na stravu s vysokým obsahem kalorií, která může snadno vést ke zvýšení hmotnosti.
  • Jelikož alergie na potraviny – nejčastěji se jedná o arašídy, měkkýše, vejce a mléko – mohou vyvolat záchvaty astmatu, musíte sledovat, co vaše dítě jí.
  • Nedovolte kouření kolem vašeho dítěte. Vystavení tabákovému kouři je častým spouštěčem astmatických záchvatů.
  • Pokud je vaše dítě alergické na pach, je nejlepší se vyhýbat zvířatům s kožešinou nebo peřím.
  • Pokud máte doma domácí mazlíčky, pravidelné koupání nebo péče o vašeho domácího mazlíčka také může snížit množství alergenů v okolí.
  • Informujte ostatní o problému dítěte, mohou vám pomoci s bojem proti nemoci.

Konvenční léčba astmatu u dětí

Vyhýbat se spouštěčům, užívat léky a sledovat každodenní příznaky astmatu – to jsou způsoby, jak kontrolovat astma u dětí všech věkových skupin. Děti s astmatem by měly být vždy drženy mimo všechny zdroje kouře. Správné užívání léků je základem dobré kontroly příznaků astmatu.

TIP: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/konvencni-medicina-vs-alternativni-medicina-ktera-je-lepsi/

Na základě historie vašeho dítěte a závažnosti astmatu jeho lékař vypracuje akční plán pro léčbu astmatu. Tento plán popisuje, kdy a jak má vaše dítě používat astmatické léky, co dělat, když se astma zhorší. Ujistěte se, že tomuto plánu skutečně rozumíte. Je velmi důležité, aby astmatické dítě dostalo řádnou léčbu.

Léčba dětského astmatu bude záviset na závažnosti a četnosti příznaků. K léčbě dětského astmatu může lékař předepsat dva typy léků:

  • Lék pro rychlou úlevu: Každé dítě, které má astma, potřebuje rychlý lék na léčbu akutní části onemocnění – kašel, sípání a dušnost, která se vyskytuje se symptomy nebo astmatickým záchvatem. Tento léčivý přípravek (obvykle inhalátor) by měl být dítěti vždy k dispozici a mělo by ho použít hned při prvním příznaku.
  • Dlouhodobá léčba: Některé děti potřebují tento typ léku k léčbě tiché části astmatu – zánětu dýchacích cest. Užívá se denně, aby se zabránilo příznakům a záchvatům astmatu.

Vaše dítě může užívat oba léčivé přípravky pomocí inhalátoru (pomáhá zajistit, aby se veškeré léky dostávaly do plíce) nebo pomocí nebulizátoru (rozprašovač tekutiny), stroje, který obsahuje trubici kompresoru a masku, která pomáhá dodat lék. Váš lékař, sestra nebo lékárník vás může naučit, jak používat obě, abyste zjistili, co funguje nejlépe.

Léky na astma jsou velmi bezpečné a účinné při použití podle pokynů. Některé studie naznačují, že další užívání léčivých přípravků pro dlouhodobou kontrolu může mírně zpomalit růst dítěte, avšak schopnost dýchat převažuje nad tímto rizikem.

Pokud léky nepomáhají, nebo se vaše dítě nemůže vyvarovat spouštění astmatu, budete muset určit, zda jsou příznaky vyvolány vystavením alergenu, jako je třeba pyl. Pokud tomu tak je, může být cesta imunoterapie – cílená léčba, využívá imunitu.

Pokud si myslíte, že vaše dítě může mít astma, promluvte s pediatrem nebo alergologem. Alergolog vám může pomoci vytvořit plán léčby.

Inhalační kortikosteroidy jsou nejúčinnějšími protizánětlivými činidly dostupnými pro léčbu chronického astmatu a jsou obecně léčbou první linie podle většiny pokynů. Je dobře známo, že inhalační kortikosteroidy jsou velmi účinné při snižování rizika exacerbace astmatu. Kromě toho kombinace bronchodilatancí s dlouhým účinkem a inhalačního kortikosteroidu má významný další příznivý účinek na zlepšení astmatu.

Seznam léků na astma

Kompletní seznam běžně užívaných léků na astma je následující:

  • Krátkodobě působící bronchodilatátory poskytují rychlou úlevu a jsou používány pro příznaky vyvolané cvičením (například Salbutamol).
  • Inhalační steroidy jsou protizánětlivá léčba první linie (například budesonid, flutikason, beklometason, mometason, ciklezonid).
  • Dlouhodobě působící bronchodilatancia může být přidána k inhalačním kortikosteroidům jako aditivní terapie (například salmeterol, formoterol).
  • Modifikátory leukotrienů mohou také sloužit jako protizánětlivé činidla (například montelukast, zafirlukast).
  • Anticholinergní činidla mohou přispívat ke snížení tvorby sputa (například ipratropium, tiotropium).
  • Anti-IgE terapie může být použita u dospívajících s alergickým astmatem (např. Omalizumab).
  • Chromony stabilizují žírné buňky (alergické buňky), ale zřídka se používají v klinické praxi (například kromolyn, nedocromil).
  • Teofylin také pomáhá s bronchodilatací (otevření dýchacích cest), ale zřídka se používá v klinické praxi kvůli nepříznivému profilu vedlejších účinků.
  • Systémové steroidy jsou silné protizánětlivé látky, které se běžně používají k léčbě exacerbací astmatu, ale způsobují mnoho nežádoucích vedlejších účinků, pokud se používají opakovaně nebo chronicky (např. Prednison, prednisolon, methylprednison, dexamethason).

Často existují jisté obavy z potenciálních dlouhodobých vedlejších účinků u inhalačních kortikosteroidů. Četné studie opakovaně ukázaly, že i dlouhodobé užívání inhalačních kortikosteroidů má velmi málo těchto účinků (pokud se vůbec vyskytnou jakékoliv trvalé klinicky významné vedlejší účinky, včetně růstu u dětí). Cílem však vždy zůstává léčba dětí (a dospělých) s nejmenším množstvím léků, které jsou účinné.

A co vy? Jak s astmatem u dítěte bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše komentáře.

A co si o astmatu dále přečíst

VIDEO: Jak funguje astma?

Sponzorováno

Odborné studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva