Jak vyrobit sprej do nosu? Snadno – jednoduchý recept 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Vyrobit domácí nosní sprej nebo výplach nosu není vlastně žádná věda

Vyrobit domácí nosní sprej nebo výplach nosu není vlastně žádná věda

Jak se mění roční období a vzduch je stále chladnější a sušší, mnozí z nás zjišťují, že i naše dutiny jsou sušší. Takže musíme dát našim dutinám trochu vlhkosti, abychom zůstali v zimních měsících zdraví. Domácí fyziologický nosní sprej je skvělý způsob, jak vyřešit toto dilema!

Ačkoli je možné zakoupit již vyrobený fyziologický nosní sprej v obchodě s potravinami, tato metoda výroby domácího spreje do nosu je mnohem ekonomičtější a i ekologičtější. A je to také celkem snadný a i zábavný projekt! Takže se s vámi v tomto článku podělíme o to, jak si vyrobit domácí fyziologický nosní sprej.

K čemu se vůbec tento nosní sprej používá?

Solné nosní spreje jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit alergie a uvolnit ucpaný nos. Nosní spreje s fyziologickým roztokem mohou také pomoci snížit zánět a dokonce pomoci v procesu rozkladu hustého hlenu. Recept na domácí fyziologický nosní sprej, o který se s vámi podělíme, je také považován za hypertonický. To znamená, že má ve svém obsahu vyšší koncentraci sodíku než lidské tělo. Takže má úžasný čistící efekt!

Hypertonický roztok moc pěkně uvolňuje ucpaný nos a nosní dutiny při nachlazení a alergické rýmě.

Jsou tyto solné nosní spreje vhodné pro děti?

Odpověď je ano. Fyziologické nosní spreje jsou bezpečné pro děti a dokonce i pro kojence. A použití jemného fyziologického nosního spreje je skvělý způsob, jak pomoci zmírnit pocit přetížení v nose.

Ale protože každý z nás je jiný, je vždy nejlepší zeptat se svého lékaře, zda jsou fyziologické spreje pro vás nebo vaše malé dítě ideální. Většinou je to v pohodě. Mnoho dětí zaznamenalo pozitivní výsledky při používání fyziologických nosních sprejů. Vzhledem k tomu, že hlavními složkami tohoto receptu jsou mořská sůl a jedlá soda, je také dostatečně jemný a bezpečný, aby jej mohli pravidelně používat lidé všech věkových kategorií. Tedy i děti.

My ho doma u dětí klasicky používáme. Dětem se může zpočátku zdát brnění spreje v nose trochu zvláštní. Většina dětí si ale rychle zvykne a rychle si pak užívají úlevu, kterou tento nosní sprej přináší. Samozřejmě, že u kojenců a batolat jim budete muset sprejovat nos. Starší děti se to mohou naučit samy. Ale děti jakéhokoli věku potřebují dohled, vedení a pomocnou ruku, aby mohly používat svůj nosní sprej s fyziologickým roztokem efektivně a bezpečně. Na to, prosím, pamatujte.

Ingredience pro výrobu nosního spreje

Pro samotný fyziologický roztok budete potřebovat následující ingredience:

 • 1 hrnek vody (doporučuji pramenitou vodu z obchodu nebo z vodovodu, kterou převaříte. Můžete použít destilovanou vodu, která také funguje, v takovém případě můžete její vaření vynechat. Upřímně, my používáme jen vodu z vodovodu.)
 • 1/4 lžičky mořské soli
 • 1 špetka jedlé sody

Jak připravit domácí nosní sprej?

Dobře, dovolte mi nyní, abych vás provedl tím, jak vyrobit domácí fyziologický nosní sprej.

Sterilizujte

Nejprve budete potřebovat čistý hrnec z nerezové oceli k vaření a sterilizaci roztoku. Před použitím hrnce na solný roztok uvařím plný hrnec vody, abych se ujistil, že je sterilní.

Sponzorováno

Dále budete potřebovat několik čistých skleněných lahviček s nosním sprejem.

Poté, co uvaříte plný hrnec vody, můžete do této vody vložit lžičku z nerezové oceli, abyste ji sterilizovali. Po několika minutách lžíci vyjměte a položte na čistý povrch. Stejným způsobem můžete vyčistit i lahvičky. Vložte je na několik minut do předem převařené vody a poté je opatrně vyjměte kleštěmi nebo děrovanou lžící. Umístěte lahve na čistý povrch. Poté vodu vylijte.

Připravte solný roztok

Nyní, když máte sterilizovaný hrnec, přidejte jeden šálek vody, který použijete na roztok. Přiveďte k varu na středně vysoké teplotě. Jakmile se voda vaří, vypněte sporák. Přidejte 1/4 lžičky mořské soli (nebo trošku víc) a špetku jedlé sody.

Mořská sůl a jedlá soda by se měly začít rozpouštět. Chcete-li proces urychlit, můžete směs zamíchat sterilizovanou lžící.

Jakmile je roztok vytvořen, sejměte hrnec ze sporáku a nechte roztok vychladnout. Opatrně nalijte vychlazený fyziologický roztok do svých čistých skleněných lahviček a našroubujte jejich rozprašovací vršky. Jakmile je tento krok hotový, gratulujeme! Právě jste si vyrobili svůj vlastní domácí fyziologický nosní sprej. Jednoduché, že?

Přidáme pár tipů

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků ze spreje s fyziologickým roztokem, doporučuje se „připravit“ nos jemným vysmrkáním do kapesníku, aby se takto mohl odstranit hlen, který může ucpat nosní dutiny. Samotný roztok připravte jemným protřepáním, aby bylo zajištěno rovnoměrné rozložení obsahu pro případ. Ačkoli většina starších dětí je schopna samostatně smrkat, mladší děti mohou při tom potřebovat pomoc. A u kojenců by to mělo stačit jemné otření nosíku.

Nyní jen stříkněte do každé nosní dírky nosní sprej a jemně se vysmrkejte. Pokud k tomu svým dětem pomáháte, nechte je jemně vysmrkat. U dětí budete muset odsát nos pomocí injekční stříkačky.

Chcete-li, aby váš domácí nosní sprej zůstal čerstvý a sterilní na později, ochlaďte jakýkoli další roztok, který jste vyrobili, abyste zabránili růstu bakterií. Tento roztok lze také chladit v čisté, sterilní skleněné nádobě (nemusíte vše dávat do malých lahviček). Při pokojové teplotě vám váš fyziologický roztok vydrží pouze tři dny používání. Poté zlikvidujte veškerý zbývající roztok.

Nyní, když víte, jak vyrobit domácí fyziologický nosní sprej, budete mít vždy čerstvou zásobu fyziologického spreje, který je čistý, účinný a cenově dostupný!

Nechcete sprej? Použijte výplach!

Takto to používám já a můj sedmiletý syn. Děláme výplach pomocí konvičky. Je to vlastně to samé, jen roztok do nosu nestříkáte, ale vyplachujete. Výplach fyziologickým roztokem by měl projít nosem a ústy nebo druhou stranou nosu.

A pár dalších tipů

 • Máte nějaké léky nebo spreje o nosu? Před použitím nosních léků proveďte výplach tímto fyziologickým roztokem. Výplach pomůže vašim dutinám absorbovat lék.
 • Solný roztok můžete trochu zahřát. Ale ujistěte se, že to není horké. To poslední co chcete, je spálený nos.
 • Fyziologický roztok může způsobit mírné pálení v nose při prvních několika použitích. Většina lidí si zvykne na proplachování rychle, po několika pokusech.

Některé studie opravdu ukazují, že solný roztok obnovuje vlhkost suchých nosních cest a dutin a omezuje záněty sliznic.

Pokud pravidelně používáte konvičku (tzn. nádobu Neti) nebo malou stříkačku (sprej) pro zavlažování nosní sliznice fyziologickým roztokem, může to pomoci zředit hlen a vyčistit nos od pylu a dalších alergenů.

Sponzorováno

A jak si nos proplachujte vy? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva