Dítě má astma: Rady, jak to poznáte! 4.7/5 (10)

Klíčové informace o dětském astmatu

 • Hlavním příznakem dětského astmatu je to, pokud dítě těžce dýchá, objevuje se u něj dušnost, má časté záchvaty kašle, má pocit tísně na hrudníku, nemůže popadnout dech
 • Pokud máte podezření u astma u dítěte, měli byste navštívit lékaře a svoje obavy mu sdělit.
 • Je velmi důležité, aby děti s astmatem obdržely řádnou léčbu.
 • Děti možná budou muset používat inhalátor. Dejte nejdříve svému dítěti inhalátor na hraní - zvykne si na něj, než ho budou muset používat. Nechte své dítě ozdobit inhalátor nálepkami a podobně - možná je fajn mu dát i nějaké jméno.

Dítě má astma: Rady, jak to poznáte!Astma je u dětí nejčastější chronickou nemocí. Více postihuje chlapce a objevuje se už u těch nejmenších – často přichází kolem tří let, v době nástupu do školky. Jak poznáte, že má dítě astma a co se s tím dá dělat?

Počet dětí, které astma postihuje, rozhodně není malý. Vyskytuje se zhruba u 5 až 10 % populace, u dětí se dokonce mluví až o 15 %. Astma si nevybírá, a tak není výjimkou, že postihuje i úplně nejmenší ratolesti – v kojeneckém a batolecím věku. V 80 % případů se projeví do pěti let, u dvou třetin případů dokonce do tří let. Zajímavý je i fakt, že astmatem častěji trpí chlapci.

Astma hrozí v každém věku

Jde o chronickou nemoc, jejíž příčinou je zánět a zúžení průdušek. A protože díky tomu dochází ke sníženému průchodu vzduchu plícemi, objevují se dechové obtíže nejrůznější síly. Nejčastějším příznakem bývá dušnost, ale nemoc se může projevit i dráždivým kašlem a dalšími obtížemi. Astma je zrádné v tom, že může propuknout v každém věku (podobně jako alergie) a nedá se vyléčit, ani z něj dítě nemůže vyrůst. U lehčích forem jej však lze uvést do dlouhodobého klidového stavu.

Odborníci přišli na to, že astma souvisí i s duševním stavem matky dítěte – pokud trpěla depresemi či úzkostmi, je pravděpodobnost, že její potomek bude mít astma, vyšší až o 67 %.

První projevy astmatu: U předškolních dětí

Pokud se vyskytuje alergie či astma u jednoho, případně obou rodičů, je pravděpodobnost, že se astma objeví u dítěte, mnohem vyšší. Rizikoví jsou i ti nejmenší, kteří trpí jinými alergiemi či atopickým ekzémem. První potíže se mohou objevit už u kojenců, velmi často pak nemoc propuká kolem třetího roku – v době, kdy děti nastupují do mateřské školky.

Jak se pozná astma u dětí?

Astma poznáte relativně snadno:

 • Dítě těžce dýchá, objevuje se u něj dušnost.
 • Má pocit tísně na hrudníku, nemůže popadnout dech.
 • Dítě má časté záchvaty kašle, například po tělesné zátěži, během hry nebo při smíchu.
 • Častý bývá i noční kašel, který může dokonce být jediným příznakem astmatu.
 • Typické bývá sípání, hvízdavé dýchání, pískot.
 • Dítě zrychleně dýchá, je slabé a vyčerpané.
 • Tyto stavy se mohou nejprve objevit při virových infekcích dýchacích cest, později nezávisle na nich. Astma může vyprovokovat námaha, křik či kontakt s alergeny (roztoči, pyly atd.).

Podezření na astma? Navštivte lékaře

Pokud u dítěte pozorujete jakékoliv podobné dýchací obtíže, neváhejte kontaktovat lékaře. I u těch nejmenších dokáže alergolog určit, zda se o astma jedná, nebo ne. S touto nemocí se dá plnohodnotně žít, je však třeba ji mít pod kontrolou. Neléčené astma totiž může vážně poškodit plíce a vážný astmatický záchvat může dítě dokonce ohrozit na životě.

Co udělat, pokud má dítě astma

A přidáme ještě několik rad:

 • Upravte jeho ložnici. Je třeba odstranit vše, co by mohlo vyvolat či zhoršit astmatický záchvat – závěsy, koberce apod.
 • Teplota v místnosti, kde dítě spí, by neměla převýšit 20 °C s tím, že vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 %. Pořiďte si případně zvlhčovač vzduchu.
 • V bytě nekuřte a raději nechovejte zvířata (na a zvířata se názory docela různí).
 • Nepořizujte plyšové hračky, které udržují prach i roztoče. Pozor i na pokojové květiny, které by mohly být zdrojem plísní.

A co vy? Jak zápolíte s dětským astmatem vy? Budeme rádi za komentáře a připomínky.

A co si o astmatu ještě přečíst?

VIDEO: Co je to vlastně astmatický záchvat

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva