Sponzorováno

Jak na kašel přírodně a bez léků? Máme TOP 16 tipů a babských rad. 4.86/5 (21)

Nakrájejte do misky cibuli a nalijte na ni kvalitní med od včelaře. Prý nejlepší lék na kašel.

Nakrájejte do misky cibuli a nalijte na ni kvalitní med od včelaře. Prý nejlepší lék na kašel.

I když jste se snažili posilovat svou imunitu, došlo nakonec k tomu, že jste se nachladili? Pokud vás trápí hlavně kašel, nezoufejte. Je několik možností, jak se ho dokážete zbavit celkem rychle. Jednoduché rady pro boj s kašlem probereme právě v tomto článku.

Medikamenty jako základní možnost

Co je možnost číslo jedna? Dá se říci, že jasná a osvědčená klasika. Tedy varianta spojená s tím, že dáte na možnosti současného farmaceutického průmyslu a zvolíte medikamenty. Ty jsou dnes celkem běžně dostupné, a to pochopitelně i bez předpisu. Roli při jejich výběru hraje hlavně typ vašeho kašle. Každopádně platí, že můžete vybírat i z různých variant, jako jsou:

  • Sirupy proti kašli
  • Šumivé tabletky
  • Bonbony

Dostaňte do těla potřebný vitamin C

I když primárně je doporučován na zvýšení obranyschopnosti a také na boj proti chřipce, můžete si být jisti, že vám pomůže také ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit kašle. Mimo jiné proto, že vitamín C je velmi silný antioxidant, díky kterému můžete z těla eliminovat vše špatné. Jít pochopitelně lze cestou výživových doplňků, ale lepší je čerpat ho z přírodních produktů. Co je dobrým zdrojem?

  • Šípek
  • Brusinky
  • Rakytník

Mějte doma dokonale čisto

Pamatujte, že kašle byste se měli nejenom zbavit, ale je také třeba, abyste eliminovali různé faktory, které ho mohou způsobovat. Primárně je třeba mít doma čisto. Máme na mysli hlavně situaci, kdy je dobré důkladně otřít prach a také důkladně vyluxovat. Z jakého důvodu? Právě prachové částečky ve vzduchu mohou způsobovat dráždění a tedy časté kašlání. Dobré je mít doba také čističku vzduchu, která toto velmi dobře zajistí. Možnou cestou je též použití zvlhčovače, díky kterému budete mít vzduch nejenom čistý, ale zajistíte i to, že ve vašem interiéru bude odpovídající klima, které je při kašli také potřeba.

Eliminujte podrážděnost vašeho hrdla

Čím více kašlete, tím více je vaše hrdlo podrážděné a tím více se objevuje zanícení. A právě to je třeba eliminovat. Jak na to? Ideální je držet váš krk v teple. Nejenom, že je vhodné mít doba optimální teplotu, ale též doporučíme také teplejší zábaly. Rizikem je ale i náhlý přechod do chladu, nebo dokonce do mrazu. Také je vhodné podrážděnost a zanícenost vašeho krku eliminovat pomocí různých zklidňujících pastilek. Pokud je příliš nevyhledáváte, tak můžete zkusit přírodní pomocníky.

Pozor na dráždivá jídla a nápoje

I těm se doporučíme vyhnout. Primárně se jedná o taková jídla, která mohou být silně kořeněná, stejně jako jídla, která jsou pálivá, nebo mohou zažívací trakt jinak dráždit. Pochopitelně pozor i na jídla, která jsou příliš horká. Toto všechno jsou postupy, u kterých pochopitelně hrozí, že si svůj kašel zhoršíte. Proto doporučíme se takovým jídlům raději vyhnout.

Pijte a mějte dostatek čerstvého vzduchu

Dále je třeba mít dostatek čerstvého vzduchu. I to je při kašli velmi důležité. Dokážete tak lépe okysličovat své tělo, což vede k tomu, že bude lépe regenerovat. Nezapomínejte také na dostatek tekutin. Ideální je pít více, než je denní doporučená dávka. Pozor ale na to, co pijete. Opět platí, že je třeba vyhýbat se všemu, co by vás mohlo dráždit. Když už se rozhodnete pít, je nejlepší čistá voda, a to vlažná. Dále to může být také vlažný čaj. Doporučujeme se vyhnout takovým nápojům, které jsou příliš sladké, nebo příliš kyselé.

Vyzkoušejte osvědčené rady

To hlavní, co je nutné při boji proti kašli udělat, to již víte. Jakmile je hotovo, již můžete dát na osvědčené přírodní rady, které zaručeně pomohou. Stačí jenom najít ve své kuchyni ty pravé produkty, které dokážou s vaším kašlem velmi dobře bojovat.

1. Česnek nebo křen

Jako první doporučujeme česnek, nebo také křen. I když jde v obou případech o potraviny, které jsou poměrně hodně cítit, stejně jako mají i intenzivní chuť. Na kašel jsou však osvědčenou volbou, která velmi dobře funguje. Doporučíme je nastrouhat a smíchat s medem, a poté konzumovat. Jednoduchá přírodní pomoc, jak se kašle zbavit.

2. Cibule

Nejde ale o cestu jedinou. Stejně tak vám v případě boje proti kašli dokáže pomoci něco na první pohled tak obyčejného, jako je cibule. I tu vám doporučíme a rozhodně s ní nemůžete šlápnout vedle.

3. Zázvor

Osvědčenou volbou je ale i zázvor. Nejenom, že ho můžete nastrouhat a smíchat s medem. Stejně tak je vhodné připravit si z něho chutný čaj, který pijte teplý nebo vlažný.

4. Majoránka

Nyní se dostáváme i k možnostem, které možná nepatří mezi tolik známé a klasické, ale spadají do skupiny těch, které fungují. První možností je majoránka. Pokud ji používáte jako koření, rozhodně na ni nezapomínejte ve chvíli, kdy budete mít kašel. Můžete ji přidávat do jídla, stejně jako ji můžete smíchat s medem, nebo ji také trochu nasypte do svého čaje.

5. Smrkový sirup

Další možností, která není zase až tak běžná, je smrkový sirup. Ten si můžete nejenom vyrobit ze smrkových výhonků, ale je možné ho také pořídit. Což je v případě náhlého kašle asi ta lepší a ryhclejší možnost. A jak ho konzumovat? Buď klasicky, několik samostatných lžiček během dne. Pokud by vám specifická chuť tohoto sirupu vadila, není problém ho rozmíchat v čaji a tak to také vypít. I to může být možnost. Podívejte se na další sirupy proti kašli.

Sponzorováno

6. Jablečný ocet

I jablečný ocet může moc pěkně pomoci s vaším kašlem. Jak ho použít? Smíchejte ho s vodou a s medem a vypijte tuto směs.

7. Večer si podložte hlavu

Když jdete spát, dejte si pod hlavu o jeden polštář navíc. Proč? Čím výš budete mít hlavu, tím méně budete večer kašlat a tím lépe se vyspíte. Krásná přímá úměra.

8. Nezapomeňte také na hydrataci těla

Pití dostatku tekutin je vždy skvělé, a ještě víc, když jste nachlazení. Dobrá hydratace dělá kašel snesitelnější a potenciálně pomáhá i v boji proti infekci. Voda je ideální, ale super je i uklidňující kuřecí vývar.

9. Med

Med je používán jako domácí lék kašel už po celé generace. Výzkum ukazuje, že med zlepšuje kašel ve dne i v noci. Ve skutečnosti med pracuje stejně jako léky obsahující dextrometorfan, což je látka užívaná v přípravcích proti kašli. Med není obecně doporučován dětem mladším než 1 rok kvůli možným nečistotám a riziku dětského botulismu.

10. Napařování

Sprchování v horké vodě a vdechování páry, nebo jen tak sedět s hlavou nad miskou horké vody – napařováníto vše krásně pomáhá uvolnit hlen a uvolnit dýchací cesty, což by mělo zkrátit dobu kašle. A to ani nemluvíme o tom, jak je to úžasné a příjemné.

11. Kurkuma

Kromě toho, že kurkuma je skvělá přísada do pokrmů, je to skvělý přírodní lék proti kašli – zejména proti suchému kašli. Zkuste si udělat výborné kurkumové mléko. Pijte ho ještě teplé. To je přímo balzám pro váš krk.

12. Kvalitní čokoláda

Zdá se, že teobrominnajdete ho ve kvalitní čokoládě, respektive v kakau – potlačuje činnost vagových reflexů, které jsou spojeny s kašláním. Navíc výzkum ukazuje, že čokoláda je téměř třetinu účinnější při zastavení kašle než třeba narkotický kodein. Takže si dejte kousek čokolády. Ale mluvíme opravdu kvalitní čokoládě s velkým procentem kakaa.

13. Kombinace medu a cibule

Prý nejlepší lék na kašel vůbec. Nakrájejte do misky cibuli a nalijte na ni kvalitní med od včelaře. Žádnou náhražku. Snězte. Opravdu skvělá věc.

Asi nejznámějším domácím receptem na kašel je cibule s medem. Existuje více variant této medicíny. Podle té nejjednodušší cibuli oloupeme, nakrájíme, přidáme lžíci medu a necháme odstát. Poté šťávu podáváme po lžičkách. Zajímavá je i varianta, kdy se cibule prokládá oloupaným citronem, přidá se med a v lednici se vše nechá minimálně 6–8 hodin. Poté se opět užívá šťáva. Rychlou variantou je cibulový čaj – cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijeme v hrnečku vařící vodou, přidáme hrst majoránky, necháme 10 minut odstát, scedíme a osladíme medem. Pijeme 3–4× denně.

14. Tymiánová medicína

Na odhlenění a odkašlávání můžete zkusit domácí medicínu z tymiánu, vody a cukru. Ve 250 ml vody povaříme 200 g cukru po dobu 20 minut. Nasypeme sáček tymiánu a necháme louhovat. Po vychladnutí scedíme a podáváme lžičku pětkrát denně.

15. Česnekový sirup

Na kašel může pomoct také česnekový sirup, i když je chuťově výraznější, a tak nemusí vyhovovat všem. Šest stroužků česneku najemno nakrájíme, zalijeme 250 ml vody a přidáme 8 lžic cukru. Vaříme asi 10 minut. Necháme vychladnout, scedíme a dáme do ledničky. Užívá se 3× denně.

16. Sirup ze smrkových jehliček

Mladé smrkové větvičky jsou velmi dobře známé pro své léčivé účinky a ideální čas k jejich sběru je právě na jaře. Na kašel je skvělý jak smrkový med, který si můžete sami vyrobit, anebo rychlejší sirup ze smrkových jehliček. Přibližně kilo jich ještě čerstvých povaříme cca v 500 ml vody a nechám dvě hodiny louhovat. Poté scedíme a doplníme vodu do 1 litru. Přidáme kilo želírovacího cukru, znovu povaříme a dáme do sklenic. Můžeme přidat do čaje, anebo si jej namazat na pečivo. Pomáhá proti kašli a nachlazení.

Další babské rady proti kašli:

  • Smíchejte strouhaný křen s medem a užívejte čtvrt kávové lžičky 3× denně.
  • Přiložte na hrudník placku z tmavé mouky, medu a strouhaného křenu a nechejte působit. Údajně pomáhá i na zápal plic.
  • Třikrát denně kloktejte šťávu z citronu, nakonec ji vždy polkněte.
  • Ve sklence mléka rozmíchejte lžíci medu, lžičku másla a jeden žloutek. Pozor ale na původ vajec, aby vám nehrozila salmonela.
  • Asi 12 vyloupaných vlašských ořechů dejte do půl litru vody, nechejte alespoň čtyři hodiny louhovat, a pak půl hodiny povařte. Nálev oslaďte medem a pijte 3× denně. Tento nápoj je údajně skvělý, když potřebujete podpořit odkašlávání.

Co si dále o kašli přečíst?

VIDEO: Kašel – jak předcházet nebo rychle vyléčit

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva