Sponzorováno

Jak na vlhký kašel? Možná vám pomůže toto! 4.76/5 (29)

Kdy vzniká vlhký kašel a jak si s ním poradit?

Kdy vzniká vlhký kašel a jak si s ním poradit?

Kašel je obecně příznak mnoha onemocnění a zdravotních problémů. Je to způsob, jak vaše tělo reaguje na dráždivé látky v dýchacím systému. Když dráždivé látky jako prach, alergeny, znečištění nebo kouř vstoupí do vašich dýchacích cest, specializované senzory posílají do vašeho mozku zprávu a váš mozek je upozorněn na jejich přítomnost. Váš mozek poté pošle zprávu přes míchu do svalů v hrudníku a v břichu. Když se tyto svaly rychle stahují, vytlačují vzduch dýchací cestou. Toto kašlání pak pomáhá vytlačit škodlivé dráždivé látky z těla ven.

Kašel je důležitým reflexem, který může pomoci odstranit škodlivé dráždivé látky, jenž vám mohou zhoršit nebo ztížit váš stav. Když jste nemocní, kašel vám pomáhá vyčistit vaše dýchací cesty, dýchá se vám pak snadněji a léčíte se rychleji. Kašel je často v noci horší, jelikož hlen se shromažďuje v zadní části krku, když si lehnete, čímž se znovu spustí reflex kašle.

Někdy právě charakteristika kašle může být známkou jeho příčiny.

Vlhký kašel, známý také jako produktivní kašel, je kašel, který produkuje hlen. Možná máte pocit, že máte něco nalepené někde na hrudi nebo na zadní straně krku. Někdy mokrý kašel přenáší hlen do úst. Vlhký kašel naznačuje, že vaše tělo produkuje více hlenu než obvykle.

Příčiny vlhkého kašle

Vlhký kašel nejčastěji vyplývá z infekce mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo viry. Například těmi jako jsou ty, které způsobují nachlazení nebo chřipku. Celý náš dýchací systém je lemován hlenovými membránami. Hlen má mnoho užitečných funkcí v našem těle, jako je udržení vlhkých dýchacích cest a ochrana plíce před dráždivými účinky. Když bojujete proti infekci, jako je chřipka, vaše tělo produkuje více hlenu než obvykle. To pomáhá zachycovat a vylučovat organismy, které způsobují infekci. Kašel vám pomůže zbavit se veškerého nadbytečného hlenu, který se uvízne v plicích a na hrudi.

Existují i ​​další důvody, proč vaše tělo může produkovat více hlenu než obvykle, což způsobuje, že následně se vyvine vlhký kašel. Pokud váš vlhký kašel trvá déle než několik týdnů, mohlo by to být způsobeno některým z následujících zdravotních problémů:

  • Bronchitida. Bronchitida je zánět v průduškách, v trubici, které přenášejí vzduch do vašich plic. Akutní bronchitida je zpravidla vyvolávána různými viry. Chronická bronchitida je trvalý stav, často způsobený kouřením.
  • Zápal plic. Pneumonie je infekce v plicích způsobená bakteriemi, viry nebo houbami. Je to zdravotní problém, který se pohybuje v závažnosti od mírné až po život ohrožující.
  • CHOPN. Chronické obstrukční plicní onemocnění (CHOPN) je skupina stavů, které poškozují vaše plicní buňky a trubice, které přivádějí vzduch do vašich plic. Kouření je hlavní příčinou CHOPN.
  • Cystická fibróza. Cystická fibróza je genetický stav dýchacího systému, který je obvykle diagnostikován během raného dětství. Způsobuje tvorbu silného lepkavého hlenu v plicích a dalších orgánech.
  • Astma. Ačkoli lidé s astmatem mají vyšší pravděpodobnost suchého kašle, malá podskupina lidí produkuje nadměrný hlen a prožívá chronický vlhký kašel.

Vlhký kašel u dětí nebo batolat

U dětí je kašel nejčastěji způsoben viry. Další nejčastější příčinou je astma. Všechny ostatní příčiny vlhkého kašle u dětí, jako jsou následující:

  • Černý kašel se projevuje při násilných záchvatech neovladatelného kašle. Děti dělají „houkavý“ zvuk, když zajíkají po vzduchu.
  • Kašel u dětí je někdy způsoben vdechnutím cizího těla, cigaretovým kouřem nebo jinými dráždivými látkami v životním prostředí.
  • Pneumonie je infekce v plicích, která může být nebezpečná u novorozenců a malých dětí.

Diagnóza vlhkého kašle

K diagnostice kašle bude váš lékař nejprve potřebovat vědět, jak dlouho trvá a jak závažné jsou příznaky. Většina kašle může být diagnostikována jednoduchým fyzickým vyšetřením. Pokud je váš kašel dlouhodobý nebo závažný, nebo máte jiné příznaky, jako je horečka, ztráta hmotnosti a únava, může lékař chtít udělat další testy.

Další testování může zahrnovat:

  • rentgen hrudníku
  • testy plicní funkce
  • krevní testy
  • analýza sputu, mikroskopické vyšetření hlenu
  • pulzní oximetrii, která měří množství kyslíku v krvi
  • arteriální krevní plyn, který testuje vzorek krve z tepny, aby ukázal množství kyslíku a oxidu uhličitého v krvi

Léčba vlhkého kašle

Léčba vlhkého kašle závisí na tom, co ho způsobuje. To je samozřejmě zásadní. U většiny případů vlhkého kašle způsobeného virem, jako je nachlazení nebo chřipka, není léčba nutná. Viry musí prostě proběhnout a tělo si poradí. Bakteriální příčiny pak vyžadují antibiotika.

Pokud vy nebo vaše dítě máte problémy se spánkem, možná budete chtít použít něco, abyste pomohli zmírnit hlen a kašel. Výzkum ukázal, že 1/2 čajové lžičky medu před spaním u dětí je bezpečnou metodou. Mějte na paměti, že surový med není vhodný pro děti do 12 měsíců kvůli riziku botulismu.

Další možná léčba vlhkého kašle může zahrnovat:

Sponzorováno

  • odpařovač
  • Paracetamol nebo ibuprofen na bolesti těla a nepříjemné pocity na hrudníku způsobené kašlem
  • Léky bez předpisu proti kašli (pro starší děti a dospělé)
  • Léky na předpis proti kašli (s nebo bez kodeinu – kodein se nedoporučuje u léků proti kašli pro děti do 12 let)
  • bronchodilatátory
  • steroidy na kašel související s astmatem
  • léky proti alergii
  • antibiotika pro bakteriální infekce
  • vlhký vzduch (dodává se zvlhčovačem nebo párou)

Expektoranty

Expektoranty jsou látky, které pomáhají uvolňovat a vylučovat hlen z plic. Patří sem guaifenesin.

Mukolytika

Mukolytika, jako je bromhexin a acetylcystein, pomáhají rozbít silný, lepkavý hrudní hlen, což usnadňuje jeho vyklouznutí. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, průjem, závratě, bolesti hlavy, vyrážku.

Vdechování páry (neboli napařování)

Pára může také pomoci rozložit hlen způsobující vlhký kašel a pomůže vám ho vykašlat, ale je třeba dbát na to, abyste se napařovali s horkou vodou nebo párou.

Použijte horkou vodu, hrnce, nakloňte se nad vodu a dejte si nad hlavu ručník. Takto vdechujte páru. Mentol, kafr nebo eukalyptus lze přidat taktéž do vody.

Suchý kašel vs. vlhký kašel

Suchý kašel je kašel, při kterém se nevytváří hlen. Suchý kašel může být bolestivý a obtížně kontrolovatelný. Nastává, když je váš dýchací systém zanícený nebo podrážděný, ale nevytváří nadbytek hlenu.

Suchý kašel je častý v týdnech po infekci dýchacích cest. Jakmile je nadbytečný hlen vyčištěn, suchý kašel může trvat týdny nebo dokonce měsíce.

Mezi další možné příčiny suchého kašle patří:

  • zánět hrtanu
  • bolest krku
  • zánět mandlí
  • astma
  • alergie
  • gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
  • léky (zejména inhibitory ACE)
  • expozice dráždivým látkám (znečištění ovzduší, prach, kouř)

Domácí metody a přírodní prostředky na vlhký kašel

Jak jsme už v tomto článku uvedli, vlhký kašel je obvykle způsoben virem. Není toho úplně mnoho, co doktor může udělat, ale doporučí vám určitě tipy na zmírnění příznaků. My připojíme tyto přírodní domácí prostředky na vlhký kašel:

Zvlhčovač

Zvlhčovač vám může pomoci vyhnout se dýchání suchého vzduchu. To je zvláště užitečné v noci, kdy hrdlo se přirozeně vysušuje. Suchý krk je více náchylný k podráždění a zánětu. Hlen v dýchacím traktu se stává řidším a snadněji ho dostanete z plic.

Horká sprcha nebo horká koupel

Horká sprcha vám může pomoci navlhčit vaše horní dýchací cesty. Může také pomoci udělat hlen v hrudníku řidším. Snažte se zůstat ve sprše nebo v parní lázni nejméně pět minut. V případě potřeby můžete opakovat.

Kvalitní med

Přírodní včelí med je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby vlhkého kašle. To si pamatujte. Malá klinická studie zjistila, že konzumace 1,5 lžičky medu 30 minut před spaním může pomoci snížit kašel a podpořit zdravý spánek u dětí. Mělo by fungovat stejně dobře pro dospělé. Zkuste a pěkně se vám uleví.

Bylinné kapky proti kašli

Můžete vyzkoušet přírodní kapky na kašel vyrobené z medu, citronu, eukalyptu, šalvěje, tymiánu nebo máty peprné.

Vitamín C

Velká dávka vitaminu C může posílit imunitní systém a pomoci vám rychleji bojovat proti virové infekci. Zkuste jíst pomeranče nebo vypít čerstvou pomerančovou šťávu dvakrát denně, dokud se vaše příznaky nezlepší. Jezte také borůvky.

Geraniový extrakt

Výzkum ukazuje, že extrakt z gerania může pomoci léčit kašel, nachlazení a bronchitidu. Zkuste přidávat geraniový olej do difuzoru.

Hydratace

Zůstat hydratovaný je nesmírně důležité, když bojujete proti infekci. Také udržuje váš krk bezpečně daleko od vysušení. Cílem by mělo být vypití alespoň 10 sklenic vody za den.

Netti konvička

Netti konvička je vhodný způsob, jak provádět nasální zavlažování, při němž vlijete fyziologický roztok do nosních dírek. Výzkum ukazuje, že nasální zavlažování je dobré víc než jen ucpaný nos, může snížit příznaky vlhkého kašle u dětí i dospělých. A může také zklidnit bolest v krku. Super věc, určitě to zkuste.

Zázvorový čaj

Zázvor je znám díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Několik šálků čajového zázvorového čaje denně pomáhá na zánět v krku a udržuje vás hydratované. Mrkněte se na recept na zázvorový čaj.

Tymiánovo-hřebíčkový čaj

Výzkum ukazuje, že jak tymián, tak i hřebíček mají antimikrobiální vlastnosti. Buď jako éterické oleje nebo tinktury, mohou pomoci tělu odrážet infekci horních cest dýchacích. Přidejte čerstvý tymián a hřebíčkové listy do vroucí vody. Nechte vařit po dobu 10 minut, potom nechte vychladnout a podávejte.

Sponzorováno

A co vy? Jak s vlhkým kašlem bojujete vy? Máte nějaké svoje recepty? Podělte se s námi v komentářích. Budeme rádi a naši čtenáři také.

Co si dále o kašli jako takovém přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva