Obsah článku
Může pomoci dechové cvičení
Toto dechové cvičení bylo sestaveno ruskými lékaři, kteří praktikovali Butejkovu dýchací metodu a bylo testováno na více než 100.000 lidech. Zkuste ho i vy! Pokud budete postupovat přesně podle těchto kroků, po minutě byste měli opět volně dýchat.
10 bodů k volnému dýchání
1. Seďte vzpřímeně a uvolněně
2. Během celého cvičení a také po jeho skončení nechte ústa zavřená. Pokud je otevřete, celý proces narušíte a cvičení bude neúčinné.
3. Vydechněte nosem
4. Zadržte dech podržením nosu
5. Jemně pohybujte hlavou dozadu a dopředu
6. V tomto okamžiku jsou vaše ústa zavřená, pomalu pohybujete hlavou a nos máte ucpaný prsty
7. Pokračujte, dokud neucítíte potřebu se nadechnout
8. Pusťte svůj nos a nadechněte se jím se zavřenými ústy
9. Udělejte velký nádech a následně dýchejte pomalu a klidnější
10. Stále seďte vzpřímeně
V případě potřeby opakujte a dodržujte pravidlo zavřených úst. Tento návod slouží pouze jako pomůcka při běžném ucpání nosu, ne však pokud trpíte chronickým zánětem dutin nebo máte nosní polypy. Ukrajinský lékař Konstantin Pavlovich Buteyko (Butejko) věnoval velkou pozornost korekci dýchání, která podle něj dokáže léčit zdravotní problémy.
Přírodní a babské rady proti ucpanému nosu
Pokud nechcete hned sahat po kapkách a sprejích z lékárny, můžete zkusit i některý z následujících domácích léčitelů:
1. Solný proplach
Ve sklenici si smíchejte vodu se solí, přiložte k nosu a udělejte si výplach. Zacpěte si jednu dírku a vdechněte. Totéž proveďte s druhou. Následně vodu vyplivněte ústy. Postup je vhodné opakovat každé ráno.
2. Aromaterapie – eukalyptus
Eukalyptus je vynikajícím lékem na ucpané dutiny. Můžete jej použít k inhalaci nebo v podobě esenciálního olejíčku v aromalampě. Stejné účinky má i napařování se nad heřmánkovým odvarem.
Podobně jako heřmánek můžete využít také eukalyptový olej, který nakapat do vody, nebo můžete použít eukalyptový bio balzám, který ulevuje při nachlazení, při dýchacích potížích, podporuje odhlenění a zároveň i celkovou imunitu organismu. Používá se tak, že se jím potírá hrudník a záda při nachlazení a při dýchacích potížích.
3. Horký obklad
Na neprůchodný nos prý pomáhá i horký obklad přiložený na čelo. Je třeba ho nechat přiložen, dokud se dírky neuvolní. Bezbolestné, jednoduché, je třeba zkusit.
4. Zázvor
Zázvor, lék všestranný, a to zejména při projevech podobných nachlazení. Působí tedy i proti špatné průchodnosti dýchacích cest.
Čerstvě nastrouhaný zázvor zalijeme vroucí vodou a postupně pijeme.
5. Křen je šampion
V neposlední řadě, křen je proti ucpanému nosu ideální, samozřejmě v čerstvé podobě. Stačí sníst lžičku nastrouhaného křenu a za chvíli se dostaví osvobozující pocit z volného dýchání.
Sponzorováno
6. Chilli a jiné pálivé pochoutky
chilli a ucpaný nos Na uvolnění ucpaného nosu je vhodné si k jídlu přidat trochu víc pálivých přísad. Skvěle pomůže například chilli, pepř a další.
7. Mokré ponožky
Trik, který znaly už naše babičky, je na noc si pod peřinu navléci mokré ponožky a obalit je mikrotenovým sáčkem. Dojde tak k povzbuzení krevního oběhu a uvolnění dýchacích cest.
8. Hořčičný zábal
K uvolnění dutin a nosu pomáhá hořčičný zábal. Vezměte zhruba dvě až tři lžíce hořčičných semen a rozdrťte je. Přidejte mouku a vzniklou směs smíchejte s vodou. Hrudník pomažeme nějakým mastným krémem a na něj aplikujte připravenou směs. Nechte působit přibližně patnáct minut.
9. Masáž nosu
Pro uvolnění ucpaného nosu je vhodné zkusit ho jemně masírovat dlaněmi. Masáž provádějte zahřátými dlaněmi u špičky nosu, a to krouživými pohyby.
10. Horká koupel
Napusťte do umyvadla horkou vodu a ponořte obě ruce až po lokty. Podle potřeby pak postup opakujte.
11. Nosní krémy
V lékárnách si nebo na internetu zakoupíte krémy, které jsou přímo určeny na podobné problémy. Měly by obsahovat aromatické a účinné látky, které pomáhají uvolnit dýchací cesty. Ideální jsou přípravky, které obsahují výtažky z eukalyptu.
12. Kuřecí vývar
Silný kuřecí vývar je zdravý a mimo jiné pomáhá při infekcích dýchacích cest. Zároveň jím dodáváte tělu potřebný přísun tekutin. Řádný pitný režim je velmi důležitý při nachlazení.
Další rady ohledně ucpaného nosu
- kapky do nosu (Nasivin, Muconasal, Otrivin, Olynth, Vibrocil, Sanorin) užívat jen dočasně (5, 7, max. 10 dní)
- šetrnější k nosní sliznici jsou nosní krémy s obsahem borovicové a eukalyptové silice (Pinosol krém)
- dodržujte tzv. hygienu nosu: nos si každé ráno propláchněte vodou (naberte vodu do dlaně a vtáhněte do jedné a pak druhé nosní dírky), můžete si pořídit i nádobku zvanou „neti“ připomínající malý čajník, kterou na to používají jogíni. Přečtěte si více o džala néti.
- další možností je proplachování nosu mořskou vodou v sprejích (Mar Plus, Sinomarin, Stérimar, Physiomer, Marimer, Libenar, Humex), toto je možné dělat bez omezení. Pozor na nosní sprej obsahující i mořskou vodu, ale zároveň i dekongestivum (Mar Rhino) – platí pro něj totéž, co pro ostatní nosní kapky.
- nezbytný je dostatečný příjem tekutin (pomohou ředit hleny), zejména v podobě teplých nápojů
- pomáhá inhalace nad Vincentkou (horké napařování se však už velmi nedoporučuje, ničí sliznici nosu), teplé obklady na čelo (s pomocí sáčky s gelem, které lze nahřát v mikrovlnce nebo horké vodě)
- v případě vybudované závislosti na kapek do nosu, alergické rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin praktický lékař, ORL-lékař nebo alergolog předepisuje lokálně kortikoidy do nosu (účinné látky beklometazon, budesonid propionát, mometason, triamcinolon a mezi nejnovější patří flutikason furoát)
- na noc lze na hrudník natřít eukalyptovou prsní mast a na to položit teplý obklad, výpary pomohou uvolnit nos
- na regenerační léčbu poškozené nosní sliznice, např. po nadměrném užívání kapek do nosu, je určen nosní olej (Coldastop)
Sponzorováno
A co vy? Jak s ucpaným nosem bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.
Co si dále o tomto tématu přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota, Nos a zdraví
Přečtěte si také naše další články
To já zase používám Nasodrill, je také přírodní a fakt pomáhá! Navíc slouží i k hygieně nosu o které tu píšete. Pomohl mě, mému dítěti i příteli. Nemůžu si ho vynachválit. H.
Musím s Helčou souhlasit :-). Nasodrill je skvělá věc a pomáhá při ucpaném nosu. Mě pomohl, jak od chronické, tak ale i alergické rýmy – zejména na jaře. Nicméně kuřecí vývar také není od věci a taky mi několikrát pomohl. J.
Ja jsem videla v reklame masticku Psi sadlo od Dr. Weiss a hned jsem pro ni letela do lekarny. A dobře jsem udelala, jsem s ni spokojena. Pomaha mi nejen od ucpaného nosu ale taky pusobi na kasel, který me i deti porad trapi, hlavne tedka na podzim.
Já jsem teď na ucpaný nos našla náplasti napuštěné bylinkami dávám je na nos na noc a pak mohu klidně spát až do rána. Dcerky už si pro ně při rýmě chodí sami.
Bližší informace mám mohu napsat přes e-mail: danusb@centrum.cz.