Sponzorováno

Jak a podle čeho vybrat vhodnou autosedačku pro dítě? 4.9/5 (10)

Jak vybrat vhodnou autosedačku pro dítě?Během přepravy dětí v autě je třeba dbát na jejich bezpečnost. Neopomenutelnou výbavou jsou proto dětské autosedačky vyvinuté s ohledem na věk, velikost a váhu dětí. Je nutné je správně používat a poté pomohou udržet dítě v bezpečí i v případě, že se vám stane na silnici autonehoda. Na co je třeba se zaměřit při výběru autosedačky a jaké druhy vlastně existují?

Důvodem nutnosti užívání autosedačky jsou zejména situace, kdy dojde k dopravní nehodě, nebo je nutné auto velmi rychle zabrzdit. Při takovýchto manévrech by právě děti mohly být snadnou obětí, jelikož by došlo k jejich vymrštění ze sedačky, což by mohlo mít vážné následky.

Na trhu je dnes k dostání celá řada značek. Některé autosedačky je možné též bez obtíží (případně s pomocí zakoupených adaptérů) nasadit na podvozek od kočárku. Využijete to třeba v situaci, kdy vyrazíte autem na nákup a pak dáte dítě v autosedačce do nákupního vozíku.

Povinnost používání autosedačky

Autosedačku je nutné používat pro dítě v autě vždy. Je zcela jedno, jak dlouhou trasu pojedete, nebo zda se pohybujete ve městě či nikoliv. Nezkoušejte jezdit tak, že budete mít dítě na svém klíně. Pokud se něco stane, nemáte šanci jej udržet ani nijak ochránit před zraněním. Autosedačky, které vyhovují patřičné zákonem stanovené normě, jsou označené oranžovým štítkem s určením ECE R44 nebo i-Size.

Posloupnost jednotlivých druhů sedaček

A jaké autosedačky se používají?

1. Vajíčko neboli skořápka

První autosedačkou pro dítě je tzv. vajíčko nebo také skořápka. To může být do hmotnosti 10 nebo 13 kilogramů. Je zde však třeba brát v úvahu i výšku dítěte. Jeho hlava nesmí přesahovat okraj autosedačky. Tyto autosedačky se do auta umísťují z bezpečnostních důvodů proti směru jízdy. V dnešní době je stále častěji zmiňováno, že takovéto umístění je vhodnější i u sedaček pro větší děti. Při nárazu tak totiž krční páteř dítěte utrpí mnohem menší zátěž. Je nutné, aby na sedadle, kde je autosedačka umístěna, byl vypnutý airbag.

2. Autosedačky dle kilogramů dítěte

Obvykle je před prvním rokem věku dítěte zapotřebí koupit autosedačku větší, nejčastěji určenou do 18 kilogramů. Následuje sedačka do váhy 25 a poté 36 kilogramů. Existují pak i univerzálnější autosedačky, u nichž je širší rozpětí váhy dítěte. Použití autosedaček je povinné do doby, než bude mít dítě alespoň 150 centimetrů.

Sponzorováno

3. Podedáky

Pokud již pro dítě není nutné použít autosedačku, avšak při sezení v autě mu nevyhovuje umístění bezpečnostních pásů, je možné zakoupit tzv. podsedák. Díky němu se dítě v autě zvedne a bude lépe připoutáno.

Pečlivý výběr autosedačky

A ještě několik rad z výběru autosedačky:

Isofix je fajn

Při výběru vhodné autosedačky je třeba zohlednit zejména věk, velikost a hmotnost dítěte. Některé druhy se liší též způsobem jejich možného uchycení v autě, mají možnost ukotvení pomocí systému isofix. Ten zajišťuje připevnění autosedačky ke karoserii vozidla. Nelze jej však použít u starších vozů.

Před nákupem by si dítě mělo autosedačku vyzkoušet

Ideální je autosedačku vybrat za přítomnosti dítěte. Můžete tak lépe vyzkoušet, jak se mu v ní bude sedět, kolik má protstoru a v jakých místech bude mít přes tělo upnuté bezpečnostní pásy v autě. Je důležité, aby nešly přes krk ani břicho dítěte – v tomto případě by při nárazu mohlo dojít k poškození vnitřních orgánů.

Na cenu až tak nekoukejte

Při výběru není dobré mít na prvním místě na zřeteli cenu autosedačky. Je dobré zjistit si o ní některá hodnocení – můžete nalézt žebříčky nejlépe odborně hodnocených typů autosedaček.

Zkuste autosedačku v autě ještě před její koupí

Neopomeňte pak vyzkoušet si ji dát do auta, dítě do ní upnout. Někdy je instalace autosedačky docela složitá a ušetříte si dost nervů tím, že vezmete auto sebou a zkusíte autosedačku instalovat ještě před její koupí.

Použitou autosedačku raěji nekupujte

Autosedačku nekupujte v případě, že již byla používána, neznáte její stáří a je na ní patrné nějaké poškození. Autosedačka může být poškozena vevnitř i po drobnější autonehodě a není pak již na místě její používání, jelikož by nemusela adekvátně zajistit bezpečnost dítěte.

A co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak vybrat autosedačku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva