Sponzorováno

Olej ze semen černého rybízu a zdraví – na ekzém či lupénku 4.84/5 (25)

Olej z černého rybízu může být účinný při léčbě ekzémů

Olej z černého rybízu může být účinný při léčbě ekzémů

Olej je propagován jako účinný prostředek k léčbě nejrůznějších onemocnění, včetně candidy, únavy, vysokého krevního tlaku, bolesti a zánětů, kožních onemocnění. Omezený počet vědeckých studií nám poskytuje jen určité množství informací, které mohou vrhnout světlo na možné přínosy používání oleje ze semen černého rybízu.

Obsah oleje ze semen černého rybízu

Olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, rutin a další flavonoidy a vysoké množství vitamínu C. Esenciální mastné kyseliny se často doporučují ve formě kapslí rybího oleje jako přínos pro kardiovaskulární a imunitní systém. Olej je přírodním zdrojem gama-linolenové kyseliny (GLA), omega-6 tuků, které se mohou obtížně získávat stravou. Flavonoidy také ukazují výhody pro kardiovaskulární zdraví, flavonoidy a vitamin C jsou silné antioxidanty. Antioxidanty chrání před volnými radikály, které mohou způsobit poškození buněk a nemoci.

Obsahuje esenciální, pro člověka nepostradatelné, mastné kyseliny, které si lidské tělo nedokáže vyrobit samo. Je zdrojem kyseliny gama-linoleové, která je potřebná pro tvorbu prostaglandinů, ovlivňující rozšiřování cév a s tím spojenou regulaci tlaku v tepnách, s metabolismem cholesterolu, aktivací T-lymphocytů. Hraje důležitou úlohu při obnově pokožky, chrání krevní destičky a je vhodný pro starší lidi a děti významně ovlivňuje detoxikaci organismu, podporuje energii, stimuluje imunitní systém, proti chřipce a nachlazení, na trávicí trakt, proti infekcím, proti alergii, ekzému, na pokožku, vhodný na přechod, dodává energii, má močopudné účinky a podporuje pocení. Ovlivňuje při bolestivé menstruaci a bolesti na prsou, působí proti zánětlivě.

TIP: Dopřejte si zdravý černý nebo červený rybíz častěji

Sponzorováno

Kdy tento olej může pomoci?

Kůže, nehty a vlasy

Olej z černého rybízu může být účinný při léčbě ekzémů, lupénky a dalších kožních onemocnění. Mnoho webových stránek doporučuje 100% přírodní olej pro tyto účely. Obecně se také doporučuje tento olej pro slabé a lámavé a suché nehty, křehké, vypadávající, prořídlé a lámavé vlasy.

Olej z černého rybízu je vynikající doplněk k ošetření vlasů a vlasové pokožky, nehtů a kůžičky, péči o obličej a rty.

Černý olej je vhodný do:

 • mýdla
 • pleťových vod
 • krémů
 • balzámy na rty
 • přípravky pro péči o vlasy

Černý rybíz obsahuje vysoké množství omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Černý rybíz je velmi oblíbený jako přísada do pleťových krémů a pleťových vod, je zvláčňující a je často se používá v kombinaci s vitamínem E, aby se zabránilo oxidaci. Přítomnost omega-6 a omega-3 mastných kyselin působí jako zvlhčovač, pomáhá udržet vlasy zdravé.

Artritida

Studie zveřejněná v roce 2003 Vydání revmatologie našla mírnou podporu účinnosti GLA v léčbě revmatoidní artritidy. GLA vypadá slibně na snížení bolesti, ztuhlosti kloubů a svalů. Pacienti s revmatoidní artritidou si často hledají alternativy k lékové terapii, jelikož léky předepsané k léčbě tohoto autoimunitního onemocnění mohou mít typicky toxické účinky.

Protinádorové vlastnosti

Studie in vitro ukázaly, že extrakt může zabránit šíření rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva buňky. Vědci se domnívají, že tento účinek je kvůli vysokému obsahu vitamínu C.

Protizánětlivé vlastnosti

Lékař Andrew Weil uvádí, že GLA je účinný protizánětlivý prostředek bez vedlejších účinků protizánětlivých léků. Tělo skutečně používá GLA, aby si vytvořilo vlastní protizánětlivé léky. Weil předepisuje při zánětlivých autoimunitních onemocněních denně konzumovat 500 až 1000 mg černého rybízu nebo 1 až 2 lžičky oleje.

Sponzorováno

TIP: Černý rybíz je super pro zdraví

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva