Sponzorováno

Esenciální oleje pro kardiovaskulární zdraví 4.8/5 (10)

Esenciální oleje pro kardiovaskulární zdravíMedikamenty na kardiovaskulární choroby a problémy s cholesterolem jsou v současné době jedny z nejvíce předepisovaných léčiv vůbec. Jsou to léky proti hypercholesterolémii, antiarytmika, léky na vysoký tlak a antikoagulanty. I přesto jsou kardiovaskulární choroby stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí.

Kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění je soubor poruch postihujících srdce a krevní oběh. Spadají do něho například:

 • ischemická choroba srdeční
 • cerebrovaskulární onemocnění
 • onemocnění periferních tepen
 • revmatické onemocnění srdce, postihující sval a srdeční chlopně a vyplývající z revmatické horečky způsobené bakterií streptokoka
 • vrozené srdeční vady
 • hluboká žilní trombóza a plicní embolie

Rizikovými faktory, spojenými s kardiovaskulárními onemocněními jsou hypertenze, dyslipidémie, androidní obezita, diabetes 2. typu a metabolický syndrom.

Účinnost esenciálních olejů na cévy a cholesterol

Esenciální oleje vykazují při správném použití eubiotické schopnosti. Jsou schopné efektivně pracovat s lidským tělem a například u hypercholesterolémie podporují snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nejčastěji se pro tento účel používají esenciální oleje z libečku, rozmarýnu verbenonu, italského helichrysa nebo mrkve sladké a rojovníku grónského (Ledum groenlandicum L).

Esenciální olej z libečku reguluje vylučování moči a napomáhá lepší jaterní a ledvinové filtraci. V případě potřeby může být hypotenzní. Helichrysum italicum podporuje regeneraci jaterních buněk a působí proti tvorbě hematomů. Regeneruje jaterní buňky. Jeho fibrinolytické vlastnosti jsou také pojistkou proti riziku vzniku trombózy nebo infarktu myokardu. Cedr atlaský se používá při arterioskleróze, arteritidě a při lymfatickém překrvení.

Sponzorováno

Esenciální oleje pro podporu krevního oběhu

 • Cypřiš (Cupressus sempervirens) je venózní a lymfatické dekongestivum, působí vazokonstřikčně.
 • Růžové geránium (Pelargonium X asperum nebo Pelargonium graveolens): Používá se pro své dekongestační účinky na žilní, lymfatické a prostatické cévy, podporuje činnost krevního oběhu.
 • Citronová tráva (Cymbopogon flexuosus) se používá jako tonikum pro žilní a lymfatický oběh.
 • Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) se indikuje pro jeho venózní, lymfatické a prostatické dekongestivní účinky.
 • Máta peprná (Mentha X piperita) podporuje žilní oběh.
 • Niaouli (Melaleuca quinquenervia): je to jak protiinfekční, tak žilní tonikum, vhodné při křečových žilách a hemeroidech.
 • Pačuli (Pogostemon cablin) podporuje dobré funkce krevního oběhu. Používá se pro své dekongestační účinky na žilní, lymfatické a prostatické cévy.

Stresy a kardiovaskulární zdraví

Nepříznivý vliv na kardiovaskulární zdraví mají přepracování, stresy a nespavost, která se může objevit jako jejich přímý důsledek. Emoční pohodu pomohou nastolit bylinné čaje jako třeba kombinace třezalky tečkované a kozlíku lékařského.

Esenciální oleje pro celkové uvolnění po stresových situacích a při nervovém vyčerpání lze aplikovat pomocí masáže nebo difúzovat, případně můžete používat také na míru namíchaný osobní parfém. Typicky se při stresových situacích používají hlavně výše zmíněné esenciální oleje z ylang-ylangu nebo levandule lékařské, ale také růžového geránia.

Sponzorováno

Možné kontraindikace podle jednotlivých esenciálních olejů najdete u nás na webu.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva