Sponzorováno

Dyslipidemie – příznaky, příčiny a léčba 4.74/5 (43)

Dyslipidémie je charakterizována abnormálními hladinami lipidů v krvi.

Dyslipidémie je charakterizována abnormálními hladinami lipidů v krvi.

Dyslipidémie je skupina metabolických onemocnění, která jsou charakterizována především nezdravými hladinami jednoho nebo více druhů lipidů (tuku) v krvi. Dyslipidémie je charakterizována neuspokojivou hodnotou cholesterolu v krvi, konkrétně zvýšením celkového cholesterolu, „zlého“ LDL-cholesterolu, mírným poklesem „hodného“ HDL-cholesterolu a vyšší hladinou triglyceridů.

Dyslipidemie je definována jako hladina lipidů v krvi, která je příliš vysoká nebo nízká. Mezi lipidy v krvi se řadí cholesterol a triglyceridy.

Zvýšené hladiny krevních tuků (lipidů) se odborně nazývají: dyslipidémie, hypercholesterolémie, hyperlipidémie, hyperlipoproteinémie, porucha metabolizmu lipidů.

Vaše krev obsahuje tři hlavní typy lipidů:

  • lipoprotein s vysokou hustotou (HDL)
  • lipoprotein s nízkou hustotou (LDL)
  • triglyceridy

Pokud máte dyslipidemii, obvykle to znamená, že hladiny LDL nebo triglyceridů jsou příliš vysoké. To může také znamenat, že vaše hladiny HDL jsou příliš nízké.

LDL cholesterol je považován za „špatný“ typ cholesterolu. To proto, že se může vytvářet hrudky nebo nánosy na stěnách vašich tepen. Příliš mnoho plaku v tepnách může způsobit infarkt.

HDL je „dobrý“ cholesterol, protože pomáhá odstranit LDL z krve.

Triglyceridy pocházejí z kalorií, které jíte, ale nespálí se hned. Triglyceridy jsou uloženy v tukových buňkách. Jsou uvolněny jako energie, když ji potřebujete. Pokud budete jíst více kalorií, než spálíte, můžete mít hodně triglyceridů.

Vysoké hladiny LDL a triglyceridů zvyšují riziko srdečního záchvatu a mrtvice. Nízké hladiny HDL cholesterolu jsou spojeny s vyššími riziky srdečních onemocnění.

Druhy dyslipidémií

Dyslipidémie je rozdělena na primární a sekundární typy. Primární dyslipidémie je zděděná. Sekundární dyslipidemie je získaný stav. To znamená, že se vyvine z jiných příčin, jako je například obezita nebo diabetes.

Mohli jste také slyšet termín hyperlipidemie. Tento termín se používaná zaměnitelně s dyslipidemií. Ale není to úplně to stejné. Hyperlipidemie se týká vysokých hladin LDL nebo triglyceridů. Dyslipidémie se může týkat hladin, které jsou buď vyšší nebo nižší než normální rozmezí pro tyto krevní tuky.

Mezi specifické typy primární dyslipidémie patří:

  • Rodinná kombinovaná hyperlipidémie. (Familiární kombinovaná hyperlipidemie) Toto je nejčastější dědičná příčina jak vysokého LDL cholesterolu, tak vysokých triglyceridů. Pokud máte rodinnou kombinovanou hyperlipidémii, mohou se u vás tyto problémy vyvinout v dospívání nebo i ve 20. letech života. Stejně tak máte vyšší riziko onemocnění srdeční tepny, která může vést k infarktu.
  • Rodinná hypercholesterolemie a polygenní hypercholesterolemie. Oba jsou charakterizovány vysokým cholesterolem. Můžete vypočítat svůj celkový cholesterol sečtením hladiny LDL a HDL spolu s polovinou hladiny triglyceridů. Celková hladina cholesterolu nižší než 200 miligramů na decilitr (mg / dL) je nejlepší.
  • Familiární hyperapobetalipoproteinemie. Tento stav znamená, že máte vysoké hladiny apolipoproteinu B, což je protein, který je součástí vašeho LDL cholesterolu. Apolipoprotein obsažený v LDL, má klíčový význam pro vazbu na LDL receptory.

Hyperlipoproteinemie je stav, který může být primární nebo sekundární. Pokud máte tento stav, vaše tělo má potíže s rozštěpením LDL cholesterolu nebo triglyceridů.

Jaké jsou příznaky dyslipidémie?

Můžete mít dyslipidemii a nemusíte o tom ani vědět. Stejně jako vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nemá zjevné příznaky. Často se objeví při rutinním vyšetření krve.

Sponzorováno

Nicméně, dyslipidémie může vést k kardiovaskulárním onemocněním, které mohou být symptomatické. Vysoké hladiny LDL cholesterolu jsou spojeny s onemocněním koronárních tepen (blokování tepen srdce) a periferní cévní onemocnění (blokování v tepnách vašich nohou). Problémy koronárních tepen mohou vést k bolesti na hrudi a nakonec k infarktu. Hlavním příznakem periferních cévních onemocnění je bolest nohou při chůzi.

Jaké jsou příčiny a kdo je nejvíce ohrožen?

Obecně životní styl může vést přímo k dyslipidémii. Například:

  • kouření cigaret
  • obezita a sedavý životní styl
  • konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a trans-tuků
  • nadměrná spotřeba alkoholu může také přispět k vyšším hladinám triglyceridů

Existuje vyšší riziko primární dyslipidémie, pokud jeden nebo oba vaši rodiče mají dyslipidemii.

Prostupující věk je také rizikovým faktorem vysokého cholesterolu. Ženy mají tendenci mít nižší hladiny LDL než muži (až do menopauzy). To znamená, že hladiny LDL žen začínají růst v menopauze.

Jiné zdravotní stavy, které mohou zvýšit riziko dyslipidémie jsou:

Zajímavost: Také nízká hladina HDL cholesterolu je spojena s vysokou hladinou LDL, ačkoli se tato dvě čísla ne vždy pohybují v tandemu.

Jak je dyslipidémie diagnostikována?

Jednoduchý krevní test, který kontroluje hladiny LDL, HDL a triglyceridů, zjistí, zda jsou vaše hladiny vysoké, nízké nebo v zdravém rozmezí. Tato čísla se mohou každoročně měnit, takže každoroční krevní test je jistě vhodný. Pokud užíváte léky na dyslipidémii, může lékař chtít, abyste postoupili krevní testy častěji.

Možnosti léčby dyslipidémie

Nejčastěji používaným léčivem pro léčbu dyslipidémie je statin. Statiny pomáhají snižovat hladiny LDL tím, že narušují tvorbu cholesterolu v játrech.

Existuje několik typů statinu. Každý z nich pracuje trochu jinak, některý je silnější než ostatní.

Váš lékař může také předepsat další léky na léčbu cholesterolu. Mohou být užívány spolu se statiny nebo namísto nich. Existuje mnoho výhod a nevýhod, které je třeba vzít v úvahu při volbě léků určujících hladinu cholesterolu.

Mezi nestatináty patří:

  • ezetimib (Zetia) – selektivní inhibitor absorpce cholesterolu
  • fibráty, jako fenofibrát (Fenoglide)
  • Inhibitory PCSK9

Jaké změny v životním stylu mohou pomoci?

Změny v životním stylu vám mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů – dostat je pod kontrolu. Prvním krokem je změna vaší stravy. Změny by měly zahrnovat konzumaci méně nasycených tuků, rafinovaného cukru a alkoholu. Přidání více ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin a celých zrn do vaší stravy může velmi pomoci. Podívejte se na tyto jídla snižujících hladinu cholesterolu – můžete je přidat do vaší stravy.

Denní cvičení a obecně zhubnutí mohou také pomoci zlepšit váš cholesterolový profil.

Tipy na prevenci

Snažte se udržovat zdravou váhu tím, že budete jíst zdravou výživu a pravidelně cvičit. Pokud kouříte, měli byste také přestat. Ubližuje vám to – uvědomte si to. Pokud máte obavy z dyslipidémie, poraďte se s lékařem, jak se můžete chránit.

Sponzorováno

Pokud máte rodinnou anamnézu vysokého cholesterolu, buďte aktivní v tom, abyste vedli zdravý život před tím, než se vaše ladiny cholesterolu začnou pohybovat k nezdravým hladinám. Lidé s vysokou hladinou LDL a triglyceridů nebo velmi nízkými hladinami HDL však mají vyšší riziko vzniku aterosklerózy. Na to pamatujte. To přeci nechcete.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva