Sponzorováno

Celerový esenciální olej (ze semen) a jeho účinky za zdraví – na co je dobrý? 4.88/5 (17)

Zkuste éterický olej z celerových semen i vy.

Zkuste éterický olej z celerových semen i vy.

Celerový esenciální olej se vyrábí ze semen rostliny celeru (Miřík celer, lat. Apium graveolens), která patří do čeledi rostlin miříkovité. Celer není jen zelenina používaná pro saláty a smažené hranolky, ale je to uctívaná bylina – v Číně ji používali již v 5. století a je dokonce široce používána v indické ajurvédské medicíně. Nejen to, celer byl takřka v posvátné úctě i během řecké éry.

Všechny uvedené příklady svědčí o vysoké léčivé hodnotě celeru a éterického oleje získaného z jeho semen, takže pojďme zjistit více o tom, co celerový olej může udělat pro to, aby prospěl našemu zdraví!

Zdravotní přínosy éterického oleje z celeru

Na co tedy může být celerový olej dobrý?

1. Vynikající pro detoxikaci

Celerový olej může skutečně pomoci při detoxikačních procesech v těle, protože usnadňuje vylučování toxinů a jiných škodlivých látek z těla. Díky přítomnosti přírodních chemických složek, které z něj činí diuretikum, napomáhá celerový olej zvýšit frekvenci a množství moči k odstranění nadbytečných tuků, solí, žluči, kyseliny močové a močoviny.

Nakonec se snaží stimulovat ledviny, aby odstranily takové nadbytečné a toxické látky, což zase pomáhá zabránit tvorbě a růstu ledvinových kamenů či močových kamenů. Stimuluje tak čištění ledvin a zajišťuje tak jejich hladké fungování.

A nejen to, éterický olej ze semen celeru může také pomoci vyčistit játra. Protože játra jsou hlavním orgánem zapojeným do detoxikace, je často prvním orgánem, který je nepříznivě ovlivněn, pokud není detoxikace prováděna správně a dochází k hromadění nebo hromadění takových škodlivých látek.

Celerový olej jako takový chrání játra svými antihepatotoxickými účinky, jak je vidět ve výzkumné studii z roku 1995 zveřejněné v Journal of Ethnopharmacology. Studie odhalila, že tento olej vykazoval ochranné účinky na játra, a ukázalo se, že je užitečný spojenec při ochraně jater.

Jak celerový olej používat: Můžete vytvořit masážní směs pomocí éterického celerového oleje a nějakého nosného oleje, jako je kokosový nebo šípkový olej, a jemně ho masírovat do břišní oblasti a stimulovat tak detoxikaci. Případně můžete také přidat asi 5-6 kapek oleje do teplé vody ve vaně – super ke koupán, koupejte se po dobu několika minut.

2. Pro úlevu od bolesti

Olej ze semen celeru je také silným protizánětlivým činidlem, protože usiluje o poskytnutí přirozeného léku na stavy spojené s bolestí a nepohodlím, jako je artritida, revmatismus, dna nebo dokonce svalové bolesti po intenzivním tréninku. Funguje na zmírnění bolesti od ztuhlých, slabých kloubů a bolavých svalů.

Protože také napomáhá detoxikaci ve vašem těle, pomáhá těmto stavům poskytnout úlevu od bolesti, které jsou částečně způsobeny hromaděním takových nežádoucích látek v krevním řečišti. Uklidňuje zanícené svaly a je užitečný při řešení nepohodlí, které se často vyskytuje také u kloubů seniorů.

Například výzkumná studie z roku 2007 zveřejněná v časopise Journal of Pharmacy and Pharmacology zjistila, že výtažek z celerového semene je schopen inhibovat oxid dusnatý, což je jeden ze zánětlivých mediátorů, a omezit jeho expresi enzymů, čímž je odstraní z tělesného systému. Olej z celerového semene jako takový vykazoval během experimentu silnou protizánětlivou aktivitu.

Jak olej používat: Můžete smíchat asi 5 kapek oleje z celeru se 2,5 ml olivového oleje a jemně vmasírovat na postižené oblasti. Případně můžete přidat asi 3 kapky oleje do vany teplé vody ke koupání.

3. Silné antihypertenzivum – na vysoký krevní tlak

Celerový olej také obsahuje užitečné složky a sloučeniny, které vám pomohou snížit hodnotu hypertenze, tedy snížit krevní tlak na zdravou úroveň. To se provádí stimulací relaxačního účinku na centrální nervový systém a expanzí krevních cév, aby se snížil nárůst tlaku.

Studie zroku 2013 zveřejněná v časopise Tropical Biomedicine zjistila, že řapíkatý olej obsahuje antihypertenzivní a relaxační účinky, díky nimž je terapeutickým činidlem, které pomáhá regulovat krevní tlak a snižovat hladinu hypertenze. To je obzvláště důležité, může sloužit k prevenci a zmírnění rizik vzniku nemocí, jako jsou kardiovaskulární onemocnění nebo dokonce mrtvice.

Protože má uklidňující a relaxační vlastnosti, je také skvělý pro lidi, kteří se ve svém životě potýkají s velkým stresem, napětím a úzkostí, protože se snaží do vás „dostat“ pocit klidu a emočně povznáší vaši duši. Přítomnost limonenu také působí jako mírné sedativum, proto usnadňuje klidný a dobrý noční spánek – no a proto je užitečným spojencem pro ty, kteří mají problémy se spaním v noci!

Jak olej používat: Do difuzéru nebo odpařovače můžete přidat několik kapek celerového oleje a hezky v klidu pohovky dýchejte teplou a sladkou vůni, která vás krásně pohltí.

Sponzorováno

4. Zlepšuje trávení

Esenciální olej ze semen celeru je také skvělý pro zajištění správného trávení a k jakési „údržbě“ trávicích orgánů. Třeba je dobrý pro žaludek, umožňuje správnou sekreci trávicích šťáv a enzymů, které pomáhají při správném rozkladu živin obsažených v potravě, kterou konzumujeme. Jako takový velmi pomáhá při předcházení problémům spojeným s trávením, jako je plynatost, nechuť k jídlu a průjem.

Kromě toho olej z řapíkatého celeru obsahuje silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, čímž zabraňuje růstu řady bakteriálních kmenů a vytváří ochranný štít kolem žaludku a střevních výstelek.

Například výzkumná studie z roku 2010, kterou provedli vědci z University of Pharmacy University of King Saud University v Saúdské Arábii, vyhodnotila jeho aktivitu proti žaludečním vředům. Zjistila, že může významně chránit žaludek a bránit růstu bolestivých vředů.

Další studie z roku 2013, kterou provedli vědci z Lékařské fakulty Univerzity Monastir v Tunisku, zjistila, že celerový olej vykazuje silné inhibiční postoje proti bakteriím E.coli, čímž chrání žaludek a střeva před takovými nebezpečnými a škodlivými mikroby.

Jak ho používat: Můžete si vytvořit masážní směs přidáním 3 kapek oleje z celeru a 1,5 ml kokosového oleje a jemně ji masírovat do břišní oblasti.

5. Silný insekticidní prostředek

Celerový olej také působí jako silný prostředek odpuzující hmyz, protože obsahuje mnoho antibakteriálních a protiplísňových látek. Pomáhá zabíjet komáry a chrání tak vaše domovy před těmito nežádoucími návštěvníky. To je užitečné, protože komáři a hmyz jsou často přednašeči různých nemocí, takže je velmi důležité, aby vaše domácí pohoda nebyla narušena těmito predátory.

Ve skutečnosti, výzkumná studie z roku 2004 zveřejněná v Annals of Tropical Medicine and Parasitology, zjistila, že výtažky z celeru jsou schopny poskytnout ochranu před komárem Aedes aegypti a širokou škálou dalších druhů komárů, pokud se aplikují na kůži lidí. Dobré je, že olej je nedráždivý, nezpůsobil dobrovolníkům žádné podráždění kůže.

Toto tedy ukazuje, jak může celerový olej sloužit jako silný, přirozený insekticid a odpuzující prostředek k odvrácení těchto nežádoucích hostů, na rozdíl od komerčních repelentů dostupných na trhu, které by mohly být nebezpečné.

Jak ho používat: Můžete rozptýlit olej do difuzéru nebo odpařovače a nechat aromatické látky se rozptýlit do ovzduší ve vašem domě. Alternativně můžete přidat několik kapek oleje do láhve obsahující vodu a stříknout olej na stůl, dřezy a další povrchy, abyste zabránili vniknutí komárů a jiného hmyzu. Pokud jej chcete použít jako prostředek odpuzující hmyz, který se nanáší na vaše ruce a nohy, jednoduše smíchejte 2 kapky oleje s 1 ml jojobového oleje nebo jej přidejte do krému pro péči o pleť.

6. Pro úlevu od menstruačních bolestí

Celerový olej je také dobrým spojencem pro ženy, které zažívají bolest a nepohodlí spojené s menstruačním cyklem. Pomáhá zmírňovat křeče a nabízí úlevu od bolesti při menstruačních křečích a pomáhá zmírňovat příznaky únavy a nevolnosti.

Kromě toho zajišťuje pravidelný cyklus menstruace, protože stimuluje menstruaci a zabraňuje bránění menstruačnímu toku ven z dělohy. To je důležité, protože poté to pomůže zmírnit rizika vzniku děložních problémů a nemocí, protože zajišťuje správnou funkci a celkové zdraví dělohy. Jeho antioxidační vlastnosti navíc pomáhají snižovat rizika rakoviny vaječníků a prsu, přestože v této oblasti je třeba provést další výzkum.

Celerový esenciální olej a bezpečnostní opatření

  • Nepožívejte éterický olej z celerového semene vnitřně.
  • Pokud jste těhotná nebo kojíte, je rozumné vyhnout se tomuto oleji a nejprve se poradit se svým lékařem, protože je známo, že vyvolává menstruaci.
  • Pokud máte již existující zdravotní stav a užíváte léky na předpis, poraďte se nejprve s lékařem, než použijete éterický olej z celerových semen jako formu léčby. To platí zejména pro ty, kteří mají nízký krevní tlak, protože je známo, že tento olej ještě více snižuje krevní tlak.
  • Před aplikací tohoto oleje na kůži vždy zřeďte celerový olej nosným olejem.
  • Nejprve proveďte kožní test, abyste se ujistili, že na kůži nebudou žádné alergické nebo podrážděné reakce.
  • Uchovávejte ho mimo dosah malých dětí a vyhýbejte se jeho kontaktu s očima a sliznicemi.

Sponzorováno

Používáte celerový olej? Budeme rádi, pokud nám napíšete svoje zkušenosti do komentářů pod článek.

A co si ještě o celeru přečíst?

Zdroj informací a relevantní studie o celerovém oleji

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva