Sponzorováno

Esenciální oleje Ylang-ylang (Cananga odorata var.genuina) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.85/5 (13)

Ylang-Ylang

Ylang-Ylang

Popis esenciálního oleje Ylang-ylang

Kananga vonná (Cananga odorata) je strom, který patří do čeledi Annonaceae (láhevníkovité). Dorůstá až do výšky 30m, kvete silně vonícími žlutými, kalichovitými květy a dlouhými, lesklými, výrazně žilnatými listy. Dává malé podlouhlé ovoce podobné olivám, nejprve zelené, následně ztmavne a zežloutne.

Cananga odorata genuina se prodává pod názvem Ylang-ylang, což znamená „květina květin“. Roste divoce v horkých a vlhkých lesích v Indii, Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Stromy kvetou po celý rok, s větší intenzitou během období dešťů. Najdeme ho také na Jávě, v Polynésii, ve Střední Americe (Kostarika, Karibik).

Esenciální olej se získává parovodní destilací z čerstvých květů rostliny. Pro vydestilování 2 kg oleje je potřeba asi 100 kg rostlinného materiálu. Destilace má několik fází a z každé z nich vychází jinak kvalitní éterický olej, nejsilnější se používá pro parfémování mýdel a výrobu vůní a další dva jemnější mají místo v aromaterapii a kosmetice. Pokud nechcete esenciální olej ylang-ylang, ale jemnější variantu, která se prodává přímo pod názvem kananga, hledejte na lahvičce esenciálního oleje botanický název Cananga odorata macrofyla.

Nejvíce je esenciální olej Ylang-ylang používaný v parfemářství. Jako kosmetický prostředek se pak přidává obzvláště do tělové, pleťové i vlasové kosmetiky. Je vhodný jak pro suchou, tak mastnou i stárnoucí pleť. Snižuje výskyt zánětlivých ložisek, změkčuje, vyhlazuje jemné linky. Působí antisepticky, podporuje dobré zajizvení a hojení ran, činí pokožku odolnější proti mechanickému poškození. Reguluje zarudnutí, výskyt plísňových onemocnění kůže. Je vhodný pro ošetření ekzematické pokožky. Ve vlasové kosmetice napomáhá eliminovat produkci séba, posiluje a zjemňuje vlasy, zabraňuje jejich padání.

V aromapsychologii se Ylang-ylang používá pro regulaci stresových stavů, úzkostí, napětí, nervového vyčerpání. Napomáhá podpořit hlubokou relaxaci a uvolnění, dodává pocit pohody, přispívá k navození dobrého, hlubokého a klidného spánku. Protiinfekční působení Ylang-ylangu se používá třeba při infekcích vnitřních orgánů. Podporuje dobrou činnost trávicího systému a snížení vysokého krevního tlaku. Uvolňuje respirační a menstruační křeče, působí proti bolesti (např. zad). Jeho protizánětlivé vlastnosti lze využít pro minimalizaci probíhající infekce u dětí. Podporuje dobrou činnost endokrinního systému, používá se u případů frigidity a impotence. Léčí se jím vaginální výtoky, cystitida a další problémy močopohlavního traktu.

Sponzorováno

Botanický název: Cananga odorata var.genuina
Čeleď: Annonaceae (láhevníkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Střední Amerika, Indonésie, Malajsie, Filipíny atd.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Ylang-Ylang

Seskviterpeny (40-60%): germacren-D, beta-karyofylen, alpha-farnesen, monoterpenoly: linalol (55%), estery: benzyl acetát (7-10%) geranyl acetát (5%), fenylové methyl-ethery: kresol (10-15%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Ylang-Ylang

  • Tonikum nervového systému,
  • snižuje produkci séba a kožního mazu,
  • tonikum endokrinního systému,
  • je hypotenzní.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jemně žlutá, průhledná kapalina.
Aroma: Vůně je silná, hutná, květinová, velmi intenzivní.

Účinky esenciálního oleje Ylang-Ylang

Vhodný při:

Kontraindikace

Ylang-ylang je dobře snášený, někdy může vyvolat alergickou reakci u přecitlivělých na linalol. Lze jej používat u těhotných žen od ukončeného třetího měsíce gravidity, omezeně při kojení, u dětí od ukončeného šestého roku věku. U alergiků je doporučenou provést test snášenlivosti 24 hodin před jeho použitím.

Pro lidi s dermatitidou je nejlepší omezit jeho koncentraci na 0,5-1%. Nutno dodržovat malé dávky, ne více než 1 kapku do difuzéru nebo aromalampy, vysoké koncentrace působí bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.

Sponzorováno

A co vy? Máte s esenciálním olejem Ylang-Ylang zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva