Sponzorováno

Esenciální olej Tymián thujanol – vlastnosti, účinky a kontraindikace 4.88/5 (24)

Thymus vulgaris

Thymus vulgaris

Popis esenciálního oleje Tymián thujanol

Bylina roste do výšky okolo 30 cm, olej se získává parovodní destilací. Biochemický profil thujanol obsahuje největší procentuální zastoupení thujanolu. Používá se pro zlepšení imunity, působí antivirově, protiplísňově a antisepticky. Je velmi známý jako prostředek proti tonzilitidě a infekcím ORL obecně, a také k regeneraci jater.

Jednou z jeho pozoruhodných vlastností je schopnost prohřívat, což ocení lidé s chladnými končetinami a potížemi krevního oběhu. Působí jako lokální zahřívač.

Aplikuje se při trávicích a gynekologických infekcích. Napomáhá tlumení projevů bolesti, proto je dobrým pomocníkem při problémech pohybového aparátu a namožených svalech. Stimuluje regeneraci kožních buněk.

Harmonizuje nervový systém při projevech úzkostí. Uvolňuje zahlenění a zlepšuje vykašlávání, je dobrý při infekcích dýchacích cest, podporuje pocení a odvádí z těla přebytečnou vodu. Lze jím regulovat projevy herpesu. Je prospěšný při nervové únavě. Pro tento účel je dobré ho míchat s citrusovými esenciálními oleji.

Botanický název: Thymus vulgaris thujanoliferum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a kvetoucí vrcholky
Země původu: Převážně středomořské země
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Tymián thujanol

Monoterpenoly (70 až 80%): včetně thuyanolu, terpineolu, myrcenolu, linaloolu. Další chemické sloučeniny: monoterpeny (15 až 20%), estery (3 až 5%) (myrcenylacetát)

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Tymián thujanol

 • anti-infekční
 • antifungální
 • antiseptikum vzduchu
 • prohřívá svaly a klouby
 • analgetické

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy
Aroma: Má sladkou, příjemnou vůni.

Esenciální olej Tymián thujanol je vhodný při

 • sezónních onemocněních
 • zahlenění
 • bolesti svalů a kloubů
 • pro vyvolání opožděné menstruace
 • při plísních a mykózách

Kontraindikace

Nepoužívat těsně před spaním, má stimulující potenciál. Není vhodný pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce, je nutno dodržet nízkou frekvenci používání a dávkování, nejlépe konzultovat se školeným aromaterapeutem.

Není vhodný pro kojící ženy a děti do ukončeného šestého roku věku. Neužívat vnitřně, ředit vždy do nosného oleje, nepoužívat v dlouhodobém horizontu, dodržovat nízké dávkování.

U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut.

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o esenciálních olejích přečíst?

VIDEO: Esenciální oleje – úvod. Proč, jak, nač a zač?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva