Sponzorováno

Esenciální olej Březule (Bursera delpechiana) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

Esenciální olej březule zklidňuje, ale také povzbuzuje lidskou psychiku.

Esenciální olej březule zklidňuje, ale také povzbuzuje lidskou psychiku.

Popis esenciálního oleje z březule (Bursera delpechiana)

Esenciální olej z březule, botanicky Bursera delpechiana, je další z těch, které mají mnohostranné využití. Patří do čeledi Burseraceae (březulovité). Bursery byly pojmenovány po slavném dánském botanikovi Joachimu Burserovi (1583-1639) a čeleď má asi 100 popsaných kvetoucích druhů, rostoucích až do výšky 25 metrů.

Domovem březule je Mexiko a Jižní Amerika. V Indii se pěstuje na plantážích od počátku 20. století a tato země produkuje až 50 tun esenciálního oleje březule. Někdy se jí říká „indická levandule“. Esenciální olej z březule se získává parovodní destilací, primárně z bobulek stromu, někdy se může destilovat i ze dřeva starých a záměrně poškozených stromů.

Je to velmi příjemný, uklidňující olej, který má dobrý vliv na naši psychiku. Při nespavosti navozuje v kombinaci s levandulí touhu po odpočinku. Mírní úzkosti, odplavuje stres, má celkově sedativní vlastnosti. Zmírňuje příznaky PMS.

Březule působí proti křečím nervového původu, napomáhá navodit pocity relaxace, zlepšuje psychickou odolnost, vyhlazuje emoční nesrovnalosti a obnovuje síly při duševním vyčerpání. Esenciální olej březule se používá převážně jako stimulant imunitního systému a pro její protizánětlivé vlastnosti. Je velmi dobrá pro boj s infekcemi a působí proti křečím břicha. Mírní svalové bolesti např. po namáhavém cvičení.

Také zmírňuje infekce. Uvolňuje respirační systém a usnadňuje dýchání. Působí jako tonikum zažívacího traktu a oběhového systému.

Březule v kosmetice a parfumerii

Březule se v kosmetice používá převážně jako pleťové tonikum a vonná přísada. V parfumerii často nahrazuje při výrobě kolínských vod a parfémů bergamot. Přidává se do výrobků pro péči o problematickou, ale i suchou pleť a do anti-agingových řad. Regeneruje pokožku, stimuluje mechanizmy opravy buněk, napomáhá jejich obnově a udržuje tak zdravý a mladistvý vzhled pleti.

Sponzorováno

Zabraňuje předčasnému stárnutí, působí jako antioxidant, což znamená, že ničí volné radikály, posiluje obranyschopnost a poskytuje ochranou kožní flóře. U již vzniklých vrásek reguluje jejich viditelnost. Navrací jas unavené pleti, změkčuje a snižuje projevy zčervenání, zlepšuje zajizvení poškozených míst a eliminuje svědění.

Botanický název: Bursera delpechiana
Čeleď: Burseraceae (březulovité)
Destilovaná část rostliny: Plody nebo dřevo
Země původu: Mexiko, Jižní Amerika
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace plodů nebo dřeva

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z březule

Monoterpenoly (55-80% ): linalol, alfa-terpineol, monoterpeny: limonen (5%), terpinolen (4%), trans-beta-ocimen (2-3%), myrcen (2%), estery (15-30% ): linalyl acetát a geranyl acetát.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z březule (Bursera delpechiana)

  • tonikum trávicího systému
  • sedativum
  • nervové tonikum
  • imunitní tonikum
  • analgetikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Březule má měkkou, sladkou, jemnou, svěží, lehce citrusovou vůni

Účinky

Esenciální olej z březule je vhodný při:

  • Bolestech kloubů a svalů,
  • respiračních potížích,
  • křečích trávicího systému,
  • menstruačních křečích,
  • psychickém vyčerpání.

Kontraindikace

Nesmí se používat během těhotenství, v době kojení a u dětí, mladších tří let. Nesmí se užívat vnitřně. Citlivé osoby musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti. Může vyvolat alergickou reakci, neužívat vnitřně, vždy ředit do nosného oleje.

Nepoužívat dlouhodobě, nejdéle po dobu 8-10 dní. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně 2x denně, u dětí 15 minut 2x denně. Nepřidávat do koupele. Může ovlivnit účinnost některých léčiv.

Sponzorováno

Znáte esenciální olej z březule? Co na něj říkáte?

Přečtěte si u nás také další články o esenciálních olejích

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva