Sponzorováno

Esenciální olej Rozmarýn verbenon (Rosmarinus officinalis verbenoniferum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.67/5 (9)

Rosmarinus officinalis verbenoniferum

Rosmarinus officinalis verbenoniferum

Popis esenciálního oleje Rozmarýn verbenon

Chemotyp rozmarýnu verbenon pochází nejčastěji z Francie, respektive Kostariky a zemí Středomoří. Používá se pro něho název Rosmarinus officinalis verbenoniferum. Stejně jako další chemotypy Rosmarinus officinalis patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Je to keř, rostoucí v divoké přírodě, který dosahuje až do výšky 1,50 m. Je charakteristický kafrovou vůní a stálezelenými listy. Esenciální olej se získává parovodní destilací květoucích vrcholků, výnos je stejný jako u rozmarýnu cineolu.

Rozmarýn verbenon se používá hlavně pro kožní aplikaci. Přidává se do masážních směsí nebo kosmetických prostředků. Prokrvuje, uvolňuje unavené svaly. Při zánětech dýchacího systému odhleňuje, působí proti kašli. Při chorobách žilního systému zlepšuje funkce krevního oběhu, aplikuje se při křečových žilách nebo metličkových žilkách. Mírní křečové stavy. Působí potopudně a močopudně. Je vhodný pro eliminaci bolestivých stavů pohybového aparátu.

Díky schopnostem dobrého hojení a zajizvení i prokrvujícím vlastnostem se používá v kosmetických prostředcích proti striím a celulitidě, ale také v anti-agingových prostředcích. Je velmi populární v parfumerii, obzvláště v mužských parfémových kompozicích.

Botanický název: Rosmarinus officinalis verbenoniferum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Kvetoucí vrcholky
Země původu: Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek

Monoterpeny: alfa-pinen (15 až 34%), beta-pinen, kafr, myrcen, limonen, alfa-terpinen, terpinolen, seskviterpeny: beta-karyofylen, monoterpenoly: borneol (7%), terpenové estery: bornyl acetát (cca 18%), monoterpenické ketony: verbenon (15-37%), kafr (1-15%), oxidy terpenů: 1,8-cineol (cca 20%).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Rozmarýn verbenon

 • Protikřečový prostředek,
 • nervové tonikum,
 • anti-agingový prostředek,
 • analgetikum,
 • tonikum dýchacího systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina, bezbarvá nebo jemně žlutá.
Aroma: Rozmarýn verbenon má bylinnou, zelenou vůni.

Účinky esenciálního oleje Rozmarýn verbenon

Rozmarýn verbenon je vhodný při:

Kontraindikace

Je kontraindikovaný v těhotenství, při kojení, nedoporučuje se z důvodu možné neurotoxicity u dětí do deseti let věku. Pokud se léčíte s jaterními problémy jako je cirhóza nebo hepatitida, je nutné poradit se o použití s lékařem kvůli možné interakci s léčivy. Ve vysokých dávkách vykazuje hepatotoxický a neurotoxický potenciál.

Neměl by se používat u astmatiků a epileptiků. Je nutno dodržovat nízké dávkování a nepoužívat vnitřně. Citlivé osoby nebo osoby s alergií na byliny by měly provést před použitím test kožní snášenlivosti. Vždy používejte smíchaný s nosným olejem.

Sponzorováno

Působí podobně jako hormon estrogen, není vhodný pro onkologické pacienty s hormonálně závislou rakovinou. Není vhodný při hypertensi a nedoporučuje se jeho používání v horizontu delším než deset dní.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva