Sponzorováno

Proč si někdo dává kokosový olej do kávy? Dává to smysl a je to zdravé? 4.75/5 (8)

Proč přidávat do kávy kokosový olej? Důvody existují...

Proč přidávat do kávy kokosový olej? Důvody existují…

Miliony lidí po celém světě jsou tak trošku (nebo někdy moc) závislí na ranním šálku kávy, aby vůbec mohli začít svůj den. Káva je nejen skvělým zdrojem kofeinu, který nabízí pohodlné zvýšení energie, ale také obsahuje mnoho prospěšných antioxidantů a živin.

Nedávným trendem se stalo přidávání kokosového oleje do kávy, aby se využily také zdravotní výhody tohoto populárního tuku. Možná se ptáte, zda je tento postup zdravý. Tento článek vám řekne, zda byste měli pít kávu s kokosovým olejem, nebo ne.

Může vám pomoci zůstat v ketóze

Věc, která dělá kokosový olej speciálním, je vlastně druh nasycených tuků, které kokosák obsahuje. Nyní můžete mít dojem, že tuky nejsou pro vaše zdraví skvělé, ale není tomu tak vždy.

Existují dobré a špatné tuky. Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem – o těch je všeobecně známo, že mají negativní dopad na vaše zdraví. MCT (triacylglyceroly se středním řetězcem) jsou však typem tuků, který se nachází v kokosovém oleji. A dost šokující je, že byly spojeny se ztrátou hmotnosti místo s přibýváním na váze.

Kokosový olej je mezi lidmi na ketogenní stravě – na dietě s vysokým obsahem tuku a velmi nízkým obsahem sacharidů.

Přidání kokosového oleje do kávy vám pomůže dosáhnout nebo udržet ketózu, metabolický stav, ve kterém vaše tělo používá ketony – molekuly produkované štěpením tuků – jako palivo místo glukózy, což je druh cukru. Udržování ketózy na ketogenní stravě bylo spojeno se zdravotními přínosy, jako je hubnutí, lepší kontrola hladiny cukru v krvi a snížení rizikových faktorů pro srdeční choroby (zdroj zde).

Kokosový olej vám může pomoci zůstat v ketóze, protože je nabitý tuky zvanými triglyceridy se středním řetězcem (MCT). Ve srovnání s jinými tuky jsou MCT rychle vstřebávány a okamžitě dodávány do jater. Zde se buď používají jako zdroj energie, nebo se přeměňují na ketolátky. Zajímavé je, že MCT se snadněji přeměňují na ketony než triglyceridy s dlouhým řetězcem, což je další typ tuku obsažený v potravinách. Výzkum ukazuje, že MCT vám mohou pomoci zůstat v ketóze – i když jíte o něco více bílkovin a sacharidů, než je doporučeno v klasické ketogenní stravě.

Kokosový olej obsahuje 4 typy MCT a 50% jeho tuku pochází z kyseliny laurové, což je typ MCT.

Zdá se, že kyselina laurová vyrábí ketony pomaleji, ale trvaleji, protože se metabolizuje stabilněji než jiné MCT. Přidání kokosového oleje do vaší kávy je proto účinným způsobem, jak zůstat v ketóze.

Kokosový olej do káva – zdravotní přínosy a nevýhody

Přidání kokosového oleje do kávy je snadný způsob, jak využít přínosy pro zdraví obou – kávy i kokosového oleje.

Zde je několik způsobů, jak může přidání kokosového oleje do kávy zlepšit vaše zdraví:

 • Může to zrychlit váš metabolismus. Studie ukazují, že triglyceridy se středním řetězcem (MCT] v kokosovém oleji a kofein v kávě mohou zrychlit váš metabolismus, což může zvýšit počet spálených kalorií za den (zdroj zde).
 • Může zlepšit hladinu energie. Káva obsahuje kofein, který vám pomůže cítit se méně unavený. Kokosový olej obsahuje MCT, které jsou transportovány přímo do vašich jater a mohou také působit jako rychlý zdroj energie. Celkově je tato směs super pro okamžité a rychlé dodání energie.
 • Může pomoci udržet vaše trávení v pořádku. MCT z kokosového oleje a kávové sloučeniny, jako je kofein a chlorogenové kyseliny, mohou pomoci stimulovat vaše střeva a udržovat zdravý trávicí systém. Kokosový olej nefunguje jako stimulant, funguje spíše jako mazivo. Může tedy změkčit vaši stolici. Takže při konzumaci v rozumném množství (třeba 1–2 lžíce denně) může kokosový olej udržovat vaše střevní pohyby na pravidelné úrovni.
 • Může pomoci zvýšit HDL (dobrý) cholesterol. Několik studií zjistilo, že kokosový olej může zvýšit hladinu HDL cholesterolu, který chrání před srdečními chorobami.

Na druhou stranu musíme říct, že přidání kokosového oleje do kávy má však také své nevýhody.

Sponzorováno

Mnoho lidí kávu s kokosovým olejem používá jako náhradu za snídani. To znamená, že vám takto může uniknout mnoho důležitých živin, které byste získali z vyváženější snídaně. I když kokosový olej obsahuje některé živiny, nikdy jich nebude mít tolik jako výživná snídaně, která obsahuje mnoho různých skupin potravin.

Kokosový olej má navíc vysoký obsah kalorií a poskytuje 121 kalorií na lžíci (14 gramů). Většina lidí, kteří si ji přidávají do kávy, obvykle používá 2 polévkové lžíce – dalších 242 kalorií. Pokud to nezní moc, nezapomeňte, že spálit tolik kalorií by člověku s hmotností 70 kilogramů trvalo téměř 50 minut chůzí rychlým tempem (5,6 km).

Navíc, zatímco kombinovaný účinek kokosového oleje a kávy může mírně zrychlit váš metabolismus, je větší pravděpodobnost, že vám přibude na váze, pokud nezohledníte přidané kalorie. Kalorie v několika polévkových lžících kokosového oleje pravděpodobně překročí spotřebované kalorie v důsledku malého zvýšení metabolismu souvisejícího s požitím MCT a kofeinu. Na to pamatujte.

Navíc některé zdravotní stavy, jako jsou problémy se žlučníkem nebo pankreatitida (zánět slinivky břišní), mohou vyžadovat omezení příjmu tuků. Na to je také třeba myslet.

Kokosový olej je mnohem efektivnější, když ho použijete k nahrazení méně zdravých tuků ve vaší stravě, jako jsou ty ze zpracovaných potravin, místo tuků, které právě konzumujete.

Kolik kokosového oleje přidat do kávy?

Obecně doporučujeme použít 1 polévkovou lžíci kokosového oleje ve vašem prvním šálku, abyste maximalizovali výhody, aniž byste to nějak přehnali.

Pokud pijete přes 6 šálků kávy denně, pravděpodobně nebudete chtít přidat kokosový olej do každého šálku, jinak se vám hodně zvýší počet přijatých kalorií. 1–2 lžíce denně jsou tak akorát.

Dá se to pít za studena i za tepla

Pokud si připravujete klasickou horkou kávu, je nejjednodušší dát lžíci kokosového oleje na dno šálku a poté ji přelít kávou. Pak musíte jen trochu promíchat, abyste se ujistili, že se vše v pohodě rozpustilo.

Někteří lidé k tomu používají i menší mixér (viz náš náhledový obrázek), zvláště pokud přidávají i další přísady, jako je máslo (tomu se pak říká neprůstřelná káva) nebo med.

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Pití za studena

Pokud připravujete studený nápoj nebo ledovou kávu, budete určitě potřebovat mixér, aby byl drink super. Nebo stačí jen zamíchat lžící. Zde olej funguje obzvláště dobře s mlékem a medem – vytvoříte tak perfektní, výborný, krémový a osvěžující nápoj.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte kokosový olej? Také v kávě? Jak vám pomáhá? Nebo ho používáte jinak? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o kokosovém oleji?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Proč si někdo dává kokosový olej do kávy? Dává to smysl a je to zdravé?”

  1. Karel Hurtík napsal:

   Děkuji Vám moc za pravdu kterou cítím ve vašich článcích. Až dnes jsem měl to štěstí, že jsem náhodou našel Vaše články, když jsem hledal něco o regeneraci mozku. Ve Vašich článcích cítím krásnou pravdu až jsem štěstím dojat. Jsem vegetarián, ale jím hodně ryb, jablek, česneku a cibule, ovesné vločky, jogurtíky a ráno na lačno jedno pekařské droždí na lačno. Taky chodím často do přírody a nebo na koloběžce. Jsem Vám vděčný a přeji překrásný život. Karel

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva