Sponzorováno

Sportovní úrazy a zranění – rehabilitace po sportovních úrazech 4.69/5 (13)

Při jakékoli sportovní činnosti může dojít ke zranění. Zejména profesionální sportovci jsou náchylní ke zranění v důsledku nadměrného opotřebení těla spojeného s požadavky profi sportu. A pak jsou ohroženi děti.

Správný cvičební program pro udržení síly, pružnosti a stability může sportovcům pomoci rychle se zotavit po úrazu, což jim umožňuje obnovit sportovní aktivity.

Sportovní úrazy vzniknou během cvičení nebo při sportu. Děti jsou pak obzvláště ohroženy těmito typy zranění, ale při sporu se mohou samozřejmě zranit i dospělí.

Sportovní zranění vám hrozí, pokud:

  • pravidelně necvičíte, a pak se na aktivitu vrhnete s velkým elánem
  • před cvičením se správně nerozcvičíte / nerozehřejete
  • při kontaktních sportech

Čtěte dále a dozvíte se více o sportovních úrazech, vašich možnostech léčby a tipech, jak jim předcházet.

Typy a druhy sportovních úrazů

Různá sportovní zranění způsobují různé příznaky a komplikace. Mezi nejběžnější typy sportovních úrazů patří:

Podvrtnutí

Podvrtnutí kotníku (distorze, vymknutí, výron, vyvrtnutí) patří k nejčastějším zraněním, zvláště mezi sportovci. Může však postihnout každého.

Přetížení nebo roztržení vazů má za následek podvrtnutí. Vazy jsou kousky tkáně, které spojují dvě kosti k sobě v kloubu. Podvrtnutí hlezenního kloubu je jedním z velmi častých poranění, se kterým se lékař setkává ve své každodenní praxi.

Poranění kolena

Jakékoli zranění, které narušuje pohyb kolenního kloubu, může být sportovním zraněním. Může jít o přetížení tkání až po natržení vazů nebo tkání v koleni.

Oteklé svaly

Otok je přirozenou reakcí na zranění. Oteklé svaly mohou být také bolestivé a slabé. Jestli máte svaly oteklé a citlivé i na pouhý dotek, vsaďte raději na ledování nebo studené obklady, které otok zmenší. Pomoci vám mohou i protizánětlivé léky, jako je například aspirin, nebo ibuprofen, které bolestivost tlumí a urychlí hojení.

Ruptura Achillovy šlachy

Achillova šlacha je tenká, silná šlacha v zadní části kotníku. Během sportu se tato šlacha může zlomit nebo prasknout. Pokud k tomu dojde, můžete zaznamenat náhlou, silnou bolest a potíže s chůzí. Nebo dalším problémem je zánět achillovky.

Zlomeniny

Zlomeniny kostí jsou klasikou, také známé jako fraktury kostí. Zlomeniny (latinsky fraktura) znamenají situaci, kdy nastalo porušení celistvosti kosti. Průměrně má člověk dvě zlomeniny za život. Častěji se vyskytují u dětí, u dospělých pak s přibývajícím věkem, kdy dochází k řídnutí kostí.

Zlomenina kosti obecně není v běžných případech akutně ohrožující na životě. Pouze v některých případech, například při zlomeninách dlouhých kostí, je poraněný ohrožen krevní ztrátou a rozvojem šokového stavu, u otevřených zlomenin (nad místem zlomení je rána) také vniknutím infekce do tkáně.

Dislokace – vykloubení

Sportovní zranění mohou vykloubit kloub v těle. Vykloubení (luxace) je kloubní zranění, způsobené vychýlením kloubní hlavice z kloubního pouzdra popř. z kloubní jamky. To může být bolestivé a vést k otokům a slabosti. Více o dislokaci zde.

Poranění rotátorové manžety

Rotátorovou manžetu si můžete představit jako svalový korzet, který napomáhá společně s kloubním pouzdrem a deltovým svalem tomu, aby rameno drželo ve správném postavení. To je zapotřebí k tomu, abychom s ramenem mohli správně a bez problémů hýbat.

Rotátorová manžeta tedy udržuje vaše rameno v pohybu ve všech směrech. Při poranění jedné nebo více šlach rotátorové manžety je výrazně ovlivněn rozsah pohybu v ramenním kloubu, hlavně ve smyslu vzpažení poraněné končetiny. Příčinou bývá často prudké zapnutí svalů ramena, převážně s končetinou nad horizontálou (prudký švih, držení se v dopravním prostředku, ale i pád na rameno).

U počátečních stadií a mírného poškození rotátorové manžety volíme spíše konzervativní léčbu. Snažíme se vyhnout nadměrné zátěži postižené končetiny, provádíme rehabilitace a snažíme se zmírnit bolesti léky.

K operačnímu řešení přistupujeme až tehdy, když konzervativní terapie selže, dojde k postižení dominantní končetiny, bolestivost neustupuje nebo dochází k dalšímu omezování rozsahu pohybu.

Léčba sportovních úrazů

Metoda RICE (zkratka z prvních písmen anglických názvů) je běžným režimem léčby sportovních úrazů. Znamená:

  1. odpočinek (Rest)
  2. ledování, chlazení místa (Ice)
  3. zábal místa, komprese, stlačení (Compression)
  4. vyvýšení problémového místa (Elevation)

Tato léčebná metoda je hodně užitečná při mírných lehkých sportovních úrazech. Pro dosažení nejlepších výsledků dodržujte metodu RICE během prvních 24 až 36 hodin po poranění. Tak to doporučují lékaři / odborníci.

Může pomoci snížit otoky a zabránit další bolesti a tvorbě modřin v prvních dnech po sportovním úrazu.

K léčbě sportovních úrazů jsou k dispozici léky na předpis i léky na předpis. Většina z nich poskytuje úlevu od bolesti a otoku.

Pokud vaše sportovní zranění vypadá zle nebo se necítíte dobře, domluvte si schůzku s lékařem. Pokud vaše zranění vykazují známky:

  • silné otoky a bolest
  • viditelné hrudky, hrboly nebo jiné deformity
  • praskavé nebo skřípavé zvuky při pohybu kloubu
  • slabost nebo neschopnost zatížit kloub
  • nestabilita kloubu

Rovněž vyhledejte pohotovostní pomoc, pokud po úrazu narazíte na některý z následujících stavů:

  • potíže s dýcháním
  • závrať
  • horečka

Vážná sportovní zranění mohou už vyžadovat chirurgický zákrok a fyzikální terapii. Pokud se zranění nezhojí do dvou týdnů, obraťte se na svého lékaře.

Prevence sportovních úrazů – jak na to?

Nejlepším způsobem, jak zabránit sportovnímu zranění, je správné rozcvičení a protažení. To je základ. Studené svaly jsou náchylné k přetížení. Zahřáté svaly jsou pružnější. Mohou absorbovat rychlé pohyby, ohyby a dopady, takže je méně pravděpodobné zranění.

Věděli jste, že fyzioterapie pomáhá nejen při léčbě, ale také při prevenci atletických zranění? Také nezáleží na tom, jestli sportujete profesionálně nebo jste víkendový sportovec. Práce s fyzioterapeutem vyžaduje čas a trpělivost, ale stojí za to. Je to skvělý způsob, jak se vrátit ke sportu, který máte rádi, a přitom minimalizovat riziko zranění.

Chcete-li se vyhnout sportovním zraněním, podnikněte také tyto další kroky:

Použijte při sportování správnou techniku

Naučte se správný způsob pohybu během sportu nebo aktivity. Různé typy cvičení vyžadují různé postoje a polohy, na to pamatujte. Například v některých sportech může ohnutí kolen ve správný čas zabránit zranění páteře nebo boků. Cvičte proto dobře! V posilovně se zeptejte odborníka, jak daný cvik, nebo dané nářadí či stroj, používat.

Mějte správné vybavení

Noste správnou obuv. Ujistěte se, že máte správnou atletickou ochranu. Nesprávně padnoucí obuv nebo vybavení mohou zvýšit vaše riziko zranění.

Nepřehánějte to

Pokud se zraníte, ujistěte se, že jste dokonale v pohodě, než zahájíte aktivitu znovu. Nepokoušejte se bolest přemoci, to fakt většinou nefunguje. Nechoďte přes bolest!

Když se vrátíte poté, co se vaše tělo zotavilo, možná si budete muset krátkodobě ulehčit ve cvičení nebo sportu, než abyste skočili zpět ve stejné intenzitě.

Sponzorováno

Vychladněte – ano, i po cvičení

Nezapomeňte po aktivitě vychladnout. Obvykle to zahrnuje také protahování a cvičení jako při zahřívání.

Obnovte aktivitu pomalu

Nebuďte v pokušení „opečovávat“ své zranění příliš dlouho. Nadměrný odpočinek může zpozdit hojení. Po počátečním 48hodinovém období RICE můžete začít používat teplo (zábaly), které vám pomůže uvolnit napnuté svaly. Vraťte se zpět k cvičení nebo sportu podle vašeho výběru.

Statistiky sportovních úrazů

Sportovní zranění jsou běžná u mladších dospělých a dětí. Více než 3,5 milionu dětí a dospívajících je každoročně zraněno v rámci organizovaného sportu nebo fyzické aktivity. Třetina všech úrazů u dětí souvisí také se sportem.

Nejčastějšími sportovními zraněními u dětí jsou podvrtnutí a natažení. Kontaktní sporty, jako je fotbal a basketbal, způsobují více zranění než nekontaktní sporty, jako je plavání a běh.

Studie z roku 2016 zjistila, že 8,6 milionu lidí ve věku od 5 do 24 let má každý rok ve Spojených státech sportovní zranění. Vědci poznamenali, že muži ve věku od 5 do 24 let tvoří více než polovinu všech epizod sportovních úrazů.

Spodní část těla je s největší pravděpodobností zraněna (42 procent). Horní končetiny tvoří 30,3 procenta zranění. Zranění hlavy a krku dohromady tvoří 16,4 procenta sportovních úrazů.

Úmrtí na sportovní zranění jsou vzácná. Když k tomu dojde, je to s největší pravděpodobností výsledkem poranění hlavy.

Rizika sportovních poranění

Kdokoli se může potýkat se sportovním zraněním, bez ohledu na to, co a jak dělá. Některé faktory však přinášejí vám nebo milované osobě zvýšené riziko zranění.

Dětství

Vzhledem ke své aktivní povaze jsou děti obzvláště ohroženy sportovními úrazy. Děti často neznají své fyzické limity, nemají zábrany. To znamená, že se mohou zranit snadněji než dospělí nebo teenageři. I statistiky tomu odpovídají.

Stáří

Čím jste starší, tím je větší pravděpodobnost úrazu. Věk také zvyšuje pravděpodobnost, že máte sportovní zranění, která přetrvávají po dlouho dobu. Nová zranění mohou tato předchozí zranění ještě zhoršit.

Nedostatek péče

Někdy vážná zranění začínají jako malá. Mnoho zranění způsobených nadužíváním, jako je tendonitida a stresové zlomeniny, může lékař včas rozpoznat. Pokud nebudou léčeny a budou ignorovány, může se z nich vyvinout vážné zranění.

Když máte nadváhu

Nošení větší váhy může zbytečně zatěžovat vaše klouby, včetně boků, kolen a kotníků. Tlak se ještě více zvyšuje cvičením nebo sportem. Zvyšuje se tak riziko sportovního zranění.

Diagnóza

Mnoho sportovních zranění způsobuje okamžitou bolest nebo nepohodlí.

Pokud si myslíte, že máte sportovní zranění, lékař pravděpodobně provede následující kroky k určení diagnózy:

  • Fyzické vyšetření. Lékař se může pokusit pohnout zraněným kloubem nebo částí těla. To jim pomáhá vidět, jak se oblast pohybuje, nebo jak se nehýbe, pokud tomu tak je.
  • Zdravotní historie. To zahrnuje kladení otázek o tom, jak jste byli zraněni, co jste dělali, co jste udělali od úrazu a další. Pokud navštěvujete tohoto lékaře poprvé, může také požádat o důkladnější anamnézu.
  • Zobrazovací testy. Rentgenové záření, MRI, CT a ultrazvuk mohou pomoci vašemu lékaři nahlédnout do vašeho těla. To jim pomáhá potvrdit diagnózu sportovního úrazu.

Pokud má váš lékař podezření, že máte podvrtnutí nebo natažení, může vám doporučit dodržovat metodu RICE.

Postupujte podle těchto doporučení a sledujte své příznaky. Pokud se zhorší, může to znamenat, že máte vážnější sportovní zranění.

Každé zranění je jiné a každý člověk se hojí jinak. Účelem rehabilitace je pomoci zraněným tkáním zotavit se kontrolovaně a pod dohledem. Léčení zranění vyžaduje čas a během této doby je nejlepší vyhledat vedení zkušeného fyzioterapeuta. Terapeut může navrhnout bezpečný a efektivní program obnovy speciálně zaměřený na schopnosti jednotlivce. Fyzioterapeut může zjistit příčinu úrazu a vytvořit plán léčby, aby se zabránilo budoucím úrazům.

Nebojte se navštívit svého lékaře

Zavolejte svého lékaře, pokud máte známky otoku nebo pokud bolí tlak na postiženou oblast. Pokud je problém v místě předchozího poranění, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud po 24 až 36 hodinách RICE nevidíte žádné zlepšení, kontaktujte lékaře.

Protože dětská kostra není plně vyvinuta, kosti jsou slabší než u dospělých. Udělejte zvláštní opatření při sportovních úrazech dítěte. To, co vypadá jako poranění tkáně, může být ve skutečnosti vážnější zlomenina.

Neignorujte své příznaky. Pamatujte, že čím dříve získáte diagnózu a léčbu, tím dříve se vzchopíte a vrátíte se zpět do hry.

Rehabilitace sportovních úrazů

Rehabilitace sportovních úrazů je bezpečný a terapeutický přístup, který pomáhá sportovcům účinně léčit bolesti a dosáhnout optimálního výkonu pomocí těchto kroků a metod:

  • Cílená cvičení, která vám pomohou vrátit se k funkci těla jako byla před zraněním
  • Personalizované cvičení ke zlepšení omezení mobility
  • Snížená náchylnost k dalším zraněním souvisejícím se sportem
  • Příprava na zabránění opakujícím se epizodám zranění
  • Dosažení špičkového sportovního výkonu

Rehabilitace sportovních úrazů je multidisciplinární přístup k prevenci, hodnocení a léčbě úrazů. Prvním krokem k uzdravení je získání přesné diagnózy od certifikovaného specialisty na sportovní úrazy. Počáteční fáze léčby obvykle zahrnuje snížení bolesti a podporu hojení.

Jakmile se bolest a otok sníží, začne progresivní rekondiční léčba. Cvičení budou předepsána směrem k dosažení konkrétních cílů, jako je mobilita, trénink flexibility, koordinace rovnováhy a společné polohování.

S pokrokem může sportovec a trenér spolupracovat na obnovení síly. Najděte ve svém okolí fyzioterapeutickou kliniku. Mezi nejběžnější sportovní úrazy patří podvrtnutí, natažení, zlomení kosti a zranění kolena. Pokud jste vy nebo někdo, koho znáte, zraněni, naplánujte co nejdříve návštěvu u fyzioterapeuta. Cílem fyzioterapie je snížit bolest a zlepšit funkci co nejrychleji. Spolu s cvičením je odpočinek důležitou součástí procesu rekonvalescence. Fyzioterapeut vám pomůže vyvážit odpočinek a cvičení, abyste se optimálně zotavili.

Pokud jste vy nebo někdo, koho znáte, sportovec, zvažte spolupráci s fyzioterapeutem. Ve skutečnosti nemusíte čekat, až se zraníte, protože fyzioterapeut může pomoci jednotlivci zlepšit sportovní výkon a minimalizovat zranění už před jeho vznikem. Je důležitý preventivní, proaktivní přístup. Koneckonců, prevence je lepší než léčba. Nečekejte, až se někdo zraní, protože fyzioterapeut může udělat hodně pro to, aby jste se nezranili.

Sponzorováno

A co vy? Prošli jste si také nějakým sportovním zraněním? Budeme rádi za zkušenosti, které nám napíšete do komentářů pod článkem.

Studie a zdroje článku

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva