Kokosový olej na lupy – může pomoci? A jak? 4.83/5 (12)

Jak a proč použít kokosový olej na lupy?

Jak a proč použít kokosový olej na lupy?

Kokosový olej je považován za alternativní produkt péče o pleť. Tento olej je také dokonce vhodný pro suchou pokožku. A pokud je super pro suchou pleť, může být kokosový olej super i na lupy.

Lupy jsou samy o sobě relativně běžným problémem v naší populaci. Vyskytuje se, když se nadbytečné kožní buňky hromadí a následně odlupují. Tak vznikají lupy ve vlasech. Tyto lupy mohou také způsobit svědění a podráždění pokožky hlavy. Můžeme lepy řešit kokosovým olejem? Na to se v dnešním článku podíváme.

Co způsobuje lupy?

Před zvažováním kokosového oleje jako možné metody pro řešení lupů je důležité zvážit různé příčiny lupů.

Některé případy lupů jsou způsobeny houbou zvanou Malassezia. Zatímco některé houby jsou škodlivé, tento typ je skutečně užitečný při odbourávání olejů v kůži. Problémy však mohou nastat, když je tato houba příliš velká, příliš aktivní. Zanechává za sebou kyselinu olejovou, která může dráždit vaši pokožku. To pak může vést k suché pokožce a lupům.

Mastná pleť je další příčinou lupů. Můžete dokonce mít typ ekzému zvaného seboroická dermatitida. Se seboroickou dermatitidou máte stále ve vlasech jakoby vločky – pravidelně objevující se lupy, ale jsou olejnatější a nažloutlé barvy. Nedostatečné mýtí vlasů nebo příliš mnoho olejů může tento druh lupů také zhoršit.

Co říká věda

Hydratační účinky kokosového oleje jsou v tomto případě slibné. Tyto účinky mohou pomoci léčit lupy a suchou pokožku současně.

Podle jedné studie bylo zjištěno, že kokosový olej používaný u dětí s ekzémem je účinnější než minerální olej. Kokosový olej pravděpodobně pronikl pod epidermis (horní vrstva kůže) a působil jako bariéra, která pomáhá chránit před dalším suchem a zánětem. Lupy v této práci nebyly studovány. Pokud máte ekzém na hlavě, kokosový olej může být dobrou volbou.

Kokosový olej se také tradičně používá jako přírodní antimikrobiální produkt. Je to díky klíčovým složkám, jako je kyselina laurová. Olej proto může pomoci bojovat proti houbě Malassezia, kterou jsme zmínili na začátku článku.

Výzkum zveřejněný v roce 2008 zjistil, že kokosový olej u dospělých byl užitečný při léčbě ekzému i plísní současně. Protože Malassezia je houba, může použití oleje pomoci snížit množství těchto organismů na vaší pokožce hlavy a jakékoli související problémy s lupy.

A jiný výzkum zase ukazuje, že kokosový olej může také snížit zánět a bolest. To může být užitečné v případech lupů souvisejících s lupénkou a jinými kožními onemocněními. V této oblasti je ale třeba provést další výzkum.

Jak použít kokosový olej na lupy?

Poraďte se se svým lékařem o používání kokosového oleje, pokud již užíváte nějaké léky na dermatitidu. Nejlepší způsob, jak použít kokosový olej na lupy, je použít jej místo šamponu a kondicionéru.

Naneste ho přímo na pokožku hlavy a rozčesejte ho zbytek vlasů, abyste získali další výhody. Nechte jej několik minut působit, abyste se ujistili, že olej má šanci proniknout vašimi vlasy a pokožkou, a poté jej důkladně opláchněte.

Některé recepty vyžadují jiné přísady, jako jsou éterické oleje a jiné rostlinné oleje, jako je jojoba. Ty mohou být užitečné jako masky nebo lázeňské procedury, které na místě působí několik minut. Před oplachováním můžete zvážit nošení sprchové čepice, abyste zabránili nasáknutí oleje na oděv.

Vážnější případy lupů mohou vyžadovat několik takovýchto ošetření, než začnete vidět významné výsledky. Pokud po několika ošetřeních kokosovým olejem nevidíte žádné zlepšení, navštivte svého lékaře. Některé šampony lékárny obsahují jako přidané ingredience kokosový olej. Ale je lepší použít přímo kokosový olej.

Podívejme se na konkrétní recepty s kokosovým olejem, které mohou pomoci řešit lupy.

1. Kondicionér s kokosovým olejem

Kokosový olej je nejlepším prostředkem k ošetření suchých, poškozených a příliš namáhaných vlasů. Kondicionér s „kokosákem“ zvlhčí vaše vlasy a zbaví vás lupů. Použijte takto olej alespoň jednou týdně, abyste problém účinně zvládli. Jak na to?

 1. Umyjte si vlasy šamponem jako obvykle.
 2. Pomocí hřebenu se širokými zuby rozčísněte vlasy, zatímco jsou stále mírně vlhké. Vmasírujte mezi dlaně kokosový olej a začněte ho nanášet na vlasy.
 3. Ujistěte se, že olej aplikujete i na pokožku hlavy a všechny vlasy, od kořenů až po špičky.
 4. Zakryjte vlasy je sprchovou čepicí nebo je zabalte do teplého ručníku (ručník můžete zahřát pomocí vysoušeče vlasů). Teplo uvnitř sprchové čepice nebo ručníku umožní maximální průnik oleje.
 5. Nechte působit olej nejméně 30 minut. Mohli byste také nechat olej působit přes noc a ráno ho umýt.
 6. Pak si umyjte vlasy šamponem a ujistěte se, že na vlasech nezůstaly žádné zbytky oleje.

2. Masáž horkým kokosovým olejem

Masáž horkým olejem je jedním z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů použití kokosového oleje, protože teplo umožňuje maximální penetraci. Masáž povzbuzuje pokožku hlavy a odstraňuje veškerý nahromaděný olej nebo nečistoty.

Pro toto ošetření budete potřebovat jen 2-3 polévkové lžíce kokosového oleje (v závislosti na délce vlasů).

Postup:

 1. Zahřejte kokosový olej na sporáku. Nenechávejte ho příliš horký, to je pro pokožku hlavy nebezpečné. Po zahřátí byste se ho měli stále moci dotknout.
 2. Ponořte prsty do oleje a použijte je k masáži oleje do pokožky hlavy.
 3. Masírujte pokožku hlavy po dobu 10-15 minut, dokud nezakryjete každou část.
 4. Použijte zbývající olej k pokrytí vlasů.
 5. Nechte působit 30-45 minut a poté ho umyjte dobrým šamponem.

3. Kokosový olej s citronovou šťávou

Vaše pokožka hlavy je přirozeně mírně kyselá. Proto je použití citronové šťávy, která je kyselé povahy, vynikající pro její čištění a obnovení. Toto je v kombinaci s kokosovým olejem perfektním řešením pro lupy.

Ingredience:

 • 2 polévkové lžíce kokosového oleje
 • 1 lžička citronové šťávy

Postup:

 1. Smíchejte výše uvedené přísady a naneste směs na pokožku hlavy a vlasy.
 2. Masírujte ji několik minut a nechte ji působit 20-30 minut.
 3. Omyjte ji šamponem.

4. Kokosový olej s esenciálním olejem

Dále do kokosového oleje můžete přidat jeden ze dvou esenciálních olejů:

Vedlejší efekty kokosového oleje

Protože kokosový olej je čistě přírodní produkt, existuje předpoklad, že je bezpečný pro vaši pokožku.

Zatímco někteří uživatelé reagují na kokosový olej pozitivně, tyto výrobky stále představují mírné riziko vedlejších účinků. Pokud máte citlivou pokožku nebo ekzém, může být olej pro vaši pokožku příliš silný a způsobit vyrážky.

Před nanesením kokosového oleje na pokožku hlavy vyzkoušejte na kůži, zda nemáte na tento olej vyšší citlivost. Můžete to udělat tak, že si natřete malé množství na ruku a čekáte, zda nedochází k reakcím. Mezi ně patří vyrážky a svědění. Některé reakce se mohou projevit až o několik hodin později, takže budete chtít počkat alespoň celý den, abyste zjistili, zda se u vás neobjeví nějaké vedlejší účinky.

Mnoho lidí, kteří mají lupiny, má jako základní příčinu také seboroickou dermatitidu. V takových případech jsou lupy husté a mastné. Použití kokosového oleje by mohlo neúmyslně způsobit další podráždění pokožky hlavy, protože by mohlo způsobit, že vaše seboroická dermatitida bude ještě mastnější.

Pokud se u kokosového oleje vyskytnou rozsáhlé vyrážky a kopřivka, zavolejte svého lékaře. Jakékoli účinky, které doprovázejí dýchací potíže, mohou být příznakem alergické reakce a mohou vyžadovat okamžité lékařské ošetření. Ale to bývá velmi výjimečné.

Je tedy kokosový olej vhodný pro lupy?

Za nás ano. Kokosový olej, obohacený o esenciální vitamíny E a K, bílkoviny, kyselinu laurovou, kyselinu kaprinovou atd., snadno proniká do pokožky hlavy a poskytuje hluboký hydratační, hydratační a kondicionační účinek. Snižuje suchost, tvorbu lupů a podráždění pokožky hlavy. Dobře upravená a čistá pokožka hlavy je super v udržování lupů na uzdě.

Pomáhá také posilovat vlasy, omezovat jejich poškození a vypadávání vlasů, podporovat růst vlasů a obnovit lesk. Proto je ideálním řešením, aby vaše vlasy byly dlouhé, hladké, lesklé, objemné a bez lupů.

Druhá strana – funguje nebo ne?

Napsali jsme do Head&Shoulders a co nám napsali?

Mnoho lidí se pokusilo zbavit se lupů pomocí kokosového oleje – opravdu to funguje? Co myslíte?

„Zastánci kokosového oleje jako přírodní prostředek proti lupinám tvrdí, že zvlhčování pokožky hlavy pomáhá obnovit zdraví pokožky hlavy a omezit odlupování pokožky. Ve skutečnosti kokosový olej je dobrý zvlhčovač a my jej dokonce používáme v některých našich šamponech. Určitě existují výhody jeho použití na vlasy – zbaví vás ale lupů? Ne. Kokosový olej může pomoci zvlhčit vlasy a pokožku hlavy a řešit suchost způsobenou lupy, ale neřeší základní příčinu lupů. Lupy jsou hodně často způsobeny mikrobem Malassesia globosa. Jakákoli účinná léčba lupů musí tedy léčit mikroby, které je způsobují. A v kokosovém oleji není žádná účinná látka. Místo toho zkuste šampon Head & Shoulders jež obsahuje pyrithion zinečnatý, který, jak bylo prokázán ve stovkách klinických studií, pomáhá zbavit se lupů. Naše šampony obsahují zvlhčovače, které vám pomohou se suchou pokožkou hlavy a zanechají vaše vlasy měkké, s hladkým a krásným vzhledem.“

A co vy? Jakou máte zkušenost s kokosovým olejem na lupy? Budeme moc rádi, pokud nám dáte vědět do komentářů.

A co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva