Obsah článku
Velkým problémem kokosového oleje je, že má velmi vysoký obsah nasycených tuků – dokonce vyšší než máslo nebo sádlo. Nasycený tuk je druh tuku spojený s vyššími hladinami cholesterolu a zvýšený cholesterol zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
Stále se diskutuje nad tím, zda kokosový olej zvyšuje hladinu cholesterolu. Polovina nasycených tuků v kokosovém oleji je tuk zvaný kyselina laurová, který, jak se zdá, nezvyšuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu tak jako jiné druhy nasycených tuků – a může dokonce zvyšovat „dobrý“ HDL cholesterol.
Je zde také důležité poznamenat, že kokosový olej je škodlivý, když je hydrogenován, což je proces, který vytváří trans-tuky. Ale druh kokosového oleje prodávaný v obchodech, který lidé používají k vaření a pečení, není hydrogenovaný.
Co to znamená „hydrogenovaný rostlinný olej“? Jak název napovídá, rostlinné oleje jsou při pokojové teplotě tekuté. Aby je bylo možné používat k výrobě margarínů a ztužených tuků, jsou tyto oleje hydrogenovány, tj. ošetřeny vodíkem. Hydrogenací se tak rostlinné oleje mění v nasycené oleje s tuhou konzistencí.
Přesto v doporučení vydaném v roce 2017 American Heart Association (AHA) výslovně doporučila nepoužívat kokosový olej. Po analýze více než 100 studií říkají, že věda potvrzuje, že olej skutečně zvyšuje „špatný“ cholesterol. Argumentují také tím, že neexistují žádné prokázané zdravotní přínosy kokosového oleje, na rozdíl od olejů, jako je olivový, které jsou prokazatelně dobré pro srdce.
AHA stále doporučuje, aby děti, stejně jako dospělí, jedly stravu s nízkým obsahem nasycených tuků a získaly většinu tuku z potravin bohatých na polynenasycené a mononenasycené tuky, jako jsou ryby, ořechy a rostlinné oleje. Varují také, že hromadění plaku v tepnách může začít v dětství a poté se vyvíjet, jak děti vyrostou v dospělé, což je vystavuje vyššímu riziku ischemické choroby srdeční, což je nejčastější příčina úmrtí v USA.
A co s tím?
Zatímco debata pokračuje, zde jsou moje rady:
- Při vaření a pečení používejte různé tuky. Kokosový olej je všestranný pro vaření a pečení, protože může být použit jako pevný nebo tekutý. Ale i nadále používejte oleje jako olivový, řepkový a avokádový. Tímto způsobem získáte nejen různé příchutě, ale také různé tuky, včetně zdravých poly- a mononenasycených druhů.
- Řiďte se doporučením pediatrů a nechte své dítě vyšetřit na vysoký cholesterol ve věku 9-11 let. I když vaše dítě není ohroženo kvůli rodinné anamnéze, získání těchto informací může být hodně užitečné.
- Pokračujte v podávání dítěti spousty potravin, které jsou prokazatelně zdravé pro srdce, jako je ovoce a zelenina, celozrnné výrobky jako celozrnný chléb a hnědá rýže, ořechy a semena a ryby.
- Dejte si pozor na zdravotní halo kolem kokosového oleje. Košíčky z kokosového oleje nejsou najednou „čisté, zdravé“ a výměna másla za kokosový olej nedělá z brownies superpotravinu.
Jak tedy u dětí používat kokosový olej?
Bylo zjištěno, že kokosový olej má u dětí vhodná použití. Třeba tyto:
Sponzorováno
Dentální hygiena
Odborníci často navrhují použití kokosového oleje do produktů dentální hygieny jako alternativu k chemickým přísadám. Kokosový olej by mohl být přirozenou alternativou v boji proti bakteriím, které způsobují zubní kaz. Může pomoci, když dětem natřete zuby pár kapkami kokosového oleje.
Zvlhčovač pleti
Kožní problémy, jako je ekzém, vyžadují pravidelnou hydrataci. Při ekzému je důležité udržovat pokožku vlhkou. Kokosový olej by mohl fungovat jako zvlhčovač a poskytnout úlevu.
Repelent proti hmyzu
Podle výzkumné studie kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které fungují jako repelent, který brání proti komárům. Kokosový olej lze aplikovat přímo na kousnutí a bodnutí, aby pomohl zmírnit svědění a pálení a urychlil proces hojení.
Pro zdraví vlasů
Kokosový olej by mohl pomoci zvlhčit pokožku hlavy, stejně jako pokožku. Výzkum naznačuje, že olej může být použit pro redukci vlasových vší.
Pro zdraví pokožky
Kokosový olej má protiplísňové, antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, které by mohly poskytnout úlevu od akné, ran nebo poranění na kůži. Prospěšná je také masáž dětského těla kokosovým olejem. Můžete jemně nanést několik kapek kokosového oleje na oblast rány, vyrážky nebo poranění. Pomáhá v procesu hojení. Škrábance a řezné rány se mohou zahojit rychleji, pokud nanesete trochu kokosového oleje – bude fungovat jako bariéra, která zabrání vniknutí bakterií do rány.
Studie: Lokální aplikace kokosového oleje na kůži může být prospěšná u předčasně narozených dětí (kvalita důkazů je nízká až střední). Jsou zapotřebí adekvátně nabité randomizované kontrolované studie, zejména u velmi předčasně narozených (<32 t) a extrémně nedonošených (<28 t) kojenců.
Na masírování miminka
Je to skvělý masážní olej a masírování pokožky vašeho miminka – je skvělý způsob vašeho propojení s miminkem. Kokosový olej si můžete koupit v místním obchodě – je to docela levné. Kokosový olej je obvykle při pokojové teplotě tuhý, takže trochu naberte, nechte rozpustit v ruce a poté vetřete do pokožky dítěte.
TIP OD ČTENÁŘKY: Pokud vaše dítě trpí sennou rýmou nebo jinou alergií, zkuste vnitřní nosní dírky potřít trochou kokosového oleje – pyl a prach se na oleji přichytí místo toho, aby ho vdechlo do plic.
Na vyrážku z pleny
Kokosový olej se stává oblíbenou léčbou plenkové vyrážky – je zklidňující a zcela přírodní bez jakýchkoli chemikálií.
Na bolavé zoubky
Když dítěti rostou zoubky, zkuste vetřít trochu kokosového oleje přímo na dásně pro rychlou úlevu.
Ať už se rozhodnete nechat své děti jíst kokosový olej nebo ne, přímá aplikace na pokožku je bezpečná a je to skvělý přírodní prostředek, který můžete mít doma neustále.
Sponzorováno
A jak u dětí používáte kokosový olej vy?
A více si o kokosovém oleji přečtěte
- Kokosový olej na hemeroidy – dá se použít?
- Kokosový olej pro miminka a kojence – jak a kdy ho použít?
- Kokosový olej a bradavice – může na ně pomoci?
Zdroje článku a studie
- Topical coconut oil in preterm infants - systematic review Autor: Sameeer Pupala Children's Hospital at Westmead
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články