Kyselina laurová a účinky na zdraví – proč ji potřebujeme? 4.9/5 (30)

Sponzorováno

Kokosový olej je výborným zdrojem kyseliny laurové...

Kokosový olej je výborným zdrojem kyseliny laurové…

Kyselina laurová byl nalezena ve velkém množství v kokosovém oleji a v oleji z palmových jader. Tato kyselina je považována za „zdravější“ nasycený tuk, protože se jedná o triglycerid se středně dlouhým řetězcem (tím pádem se snadněji vstřebává do těla a má řadu dalších souvisejících zdravotních výhod).

Triglyceridy se středním řetězcem

Triglyceridy se středním řetězcem (MCT) neboli mastné kyseliny, jako je kyselina laurová, jsou charakterizovány specifickou chemickou strukturou, která umožňuje tělu absorbovat celý jejich obsah. Díky tomu jsou snadněji stravitelné – tělo je zpracovává podobně jako sacharidy – jsou používány jako zdroj přímé a okamžité energie. Ve srovnání s triglyceridy s dlouhým řetězcem, mají také méně kalorií v jedné porci.

Mohou spolupracovat při odbourávání tuků

Při studii zveřejněné v roce 2007 zjistili, že strava s vysokým obsahem MCT by mohla pomoci při hubnutí. Studie byla prováděna po dobu 90 dnů, u lidí s mírnou nadváhou. Polovině z nich byl podáván kukuřičný olej (tj. mastné kyseliny s dlouhým řetězcem), zatímco druhá polovina obdržela 18 g MCT oleje za den. V průběhu studie, výzkumníci zjistili, že ti, kteří užívali doplněk MCT, snížili svou tělesnou hmotnost a došlo i ke snížení obvodu pasu.

Kyselina laurová ve vaší stravě

Kyselina laurová může být užívána jako doplněk, ale je nejčastěji konzumována jako součást kokosového oleje nebo palmojádrového oleje. Podle New York University Medical Center Langone, kokosový a palmojádrový olej obsahují až 15 procent MCT, spolu s řadou dalších tuků. Nicméně, protože jsou to stále čistý olej, omezte příjem na doporučenou dávku (tj. cca 5 čajových lžiček oleje na den).

Kyselina laurová a její účinky v léčbě

Kyselina laurová se používá k léčbě virových infekcí včetně chřipky, prasečí chřipky, ptačí chřipky, nachlazení, oparů i na genitální herpes způsobený virem herpes simplex (HSV). Jiné použití pro kyseliny laurové zahrnuje léčbu bronchitidy, kapavky, kvasinkových infekcí, chlamydie, střevní infekce způsobené parazitem názvem Giardia lamblia, a je účinná i na pásový opar.

Sponzorováno

Jak tělo využívá kyselinu laurovou

Je-li v těle přítomna kyselina laurová, je přeměněna na monolaurin – sloučeninu, která vykazuje antivirové, antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti. Působí tak, že narušuje lipidové membrány v organismech, jako jsou houby, bakterie a viry, a tím je ničí.

Sloučenina monolaurin je efektivní pro léčbu Candidy albicans a plísňových infekcí jako je pásový opar a mykóza nohou. Výzkumníci na Filipínách dokonce začali studie, které dokazují účinnost kyseliny laurové proti HIV / AIDS, protože má velmi silné antivirové vlastnosti. Navíc, kyselina laurová je v podstatě netoxická, což ji dává výraznou výhodu oproti moderním lékům, které se obvykle používají.

Bez bohatých zdrojů kyseliny laurové, nemůže tělo produkovat monolaurin, a všechny zmíněné výhody jsou tak ztraceny. Mnoho lidí, kteří pravidelně konzumují kokosový olej jsou méně nemocní. Mateřské mléko je jediný další přírodní zdroj, který obsahuje tak vysoké koncentrace kyseliny laurové. To by mohlo vysvětlit tak malý výskyt infekcí infekce všech typů u kojených dětí.

Kyselina laurová na akné?

Silné antibakteriální vlastnosti kyseliny laurové mohou být použity efektivně a přirozeně při léčbě akné. Studie prokázaly, že kyselina laurová pracuje jako antibiotikum proti bakteriím, které způsobují akné na pokožce.

Jedna studie publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology v roce 2009 ukázala, že léčba kyselinou laurovou může pomoci zastavit růst bakterií na kůži 15 krát lépe než chemikálie benzoylperoxid (BPO), která se přidává do většiny přípravků na léčbu akné. To je také důvod proč kokosový olej, který je bohatý na kyselinu laurovou, je tak super pro pokožku a používá se na různé pupínky i akné.

Co si dále přečíst o kyselině laurové?

VIDEO: Kyselina laurová v kokosovém oleji (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva