Sponzorováno

Ketogenní dieta – jak funguje a jak na ni? 4.76/5 (21)

Ketogenní dieta - jak funguje a jak na ni?Problém s nadváhou se s Karolínou táhne už roky. „Vyzkoušela jsem nespočet diet. Ale problém byl buď v mé pevné vůli nebo v nesprávné dietě,“ vzpomíná. Náhodou se od známého dozvěděla o novém redukčním programu. Za pět měsíců se jí podařilo shodit 35 kilogramů. „Většinou jde jen o tuk. Je pravdou, že jsem začínala na třímístném čísle, ale do mé spokojenosti mi chybí ještě 15 kilo,“ objasňuje, proč se ještě nedala vyfotit. Ketogenní dieta možná pomůže i Vám.

Stačí se postavit a pevně držet

„Redukční program začíná počítačovou analýzou. Po zadání osobních údajů a anamnézy se postavíte na plošinu přístroje a asi na minutu uchopíte rukojeti. Dozvíte se svou přesnou hmotnost, množství kosterního svalstva, rozložení a množství tuku,“ vysvětluje fungování přístroje odborník na ketogenní bílkovinnou dietu MUDr. Richard Kozár. Díky precizním číslům se od začátku ví, zda váš tuk představuje jen kosmetický problém, nebo kardiovaskulární riziko. Je jasné, kolik tuku je třeba ubrat a kde přesně. Přesnost přístroje je výhodou i při pozdějších kontrolních měřeních. Uvidíte tak, že netratíte svaly.

Minus deset kilogramů?

Na cílené odbourávání tuku nitrobřišního je vhodná ketogenní bílkovinná dieta. „Stravování je rozděleno do čtyř fází. Projdete od striktní speciální bílkovinné stravy až po tu normální. Na začátku vypočítáme přesné denní množství jídel a přizpůsobíme ho vašemu individuálnímu životnímu stylu,“ ozřejmuje doktor Kozár. Dietu tak může držet opravdu každý.

První fáze ketogenní diety

V první fázi se klasická jídla nahrazují instantními bílkovinnými. Lékař vám doporučí povinnou zeleninu. Vyhýbat se musíte sladkým potravinám včetně veškerého ovoce a některé zeleniny. Při instantních jídlech střídáte slanou a sladkou příchuť. První fáze trvá deset až třicet dní a průměrně ztratíte pět až deset kilo tuku. „Najetí na nový způsob stravování nebylo snadné. Zejména první dny. Pak jsem však přestala cítit jakoukoliv únavu,“ přibližuje Karolína.

Druhá fáze – udržujte se bílkovinami

Ve druhé fázi odborník nahradí jedno bílkovinné jídlo normálním. I to však musí mít vysoký obsah bílkovin a minimální množství cukrů a tuků. Vhodné je libové maso, ryby, drůbež bez kůže …. Navíc denně spotřebujete tři až čtyři sáčky instantní stravy. Pečivo a sladkosti jsou zakázány. Zahnat chuť na dobroty můžete speciálními tyčinkami, upravenou čokoládou, sladkou palačinkou, nebo ovesnou kaší či rýžový nákyp. V takzvaném přechodném období shodíte tři až pět kilogramů tuku.

Sponzorováno

Čtěte také: Proteinová dieta

Třetí fáze – jdeme do finále

Třetí fáze může trvat a měsíce. Můžete si pochutnat na dvou „bílkovinných“ jídlech s povolenou zeleninou, obvykle na oběd a večeři. Jedno z toho můžete obohatit i měl porci rýže nebo brambor. Snídaně a svačina jsou nahrazeny instantními bílkovinnými jídly. Postupně budete do stravy přidávat i menší porce ovoce. Stále ztrácíte tuk. Dva až tři kilogramy. V závěrečné části je třeba si všechny nové návyky potvrdit a udržet. Terapeut vám je může „předepsat“ i natrvalo.

Křivky vám nepadnou

Během jednotlivých fází odborník dělá kontrolní měření a vyhodnocuje všechny důležité metabolické parametry. „Dieta je vhodná i pro zdravé lidi, kteří chtějí shodit jen pár kilogramů kolem břicha či boků. Může, ale nemusí se kombinovat s pravidelným pohybem,“ doplňuje lékař. Karolína během pěti měsíců zásady stravování neporušila. „Předtím jsem byla zvyklá sednout si s kamarádkami jednou, dvakrát denně do restaurace nebo na kávu. První týdny jsem setkání raději vynechávala. Nyní se k nim přidám a dám si jen minerálku, kávu bez mléka a cukru a můj protein,“ říká s úsměvem.

Skrytý tuk hrozí i hubenějším

Nitrobřišní tuková tkáň je aktivní orgán, který se chová jako žláza s vnitřní sekrecí. Do oběhu vylučuje několik aktivních látek, které se výrazně podílejí na vzniku závažných zdravotních komplikací. Tento typ tuku mohou mít i relativně hubenější lidé, a proto jen údaj o hmotnosti nestačí. Velký význam má i genetika.

TIP: Tato dieta může pomoci při metabolickém syndromu

Názor odborníka

MUDr. Richard Kozár
Ketogenní bílkovinná dieta je komplexní a medicínsky podložený systém zdravé redukce hmotnosti na úkor tukové tkáně. Představuje jednoduchou, bezpečnou, mimořádně efektivní a rychlou metodu snižování nadváhy. Její předností jsou významné léčebné účinky při poruchách metabolismu cukrů a tuků. Pozitivně ovlivňuje léčbu počátečních fází cukrovky II. typu, jakož i onemocnění při poruchách lipidového spektra. Pomáhá udržet hmotnost bez obávaného jojo efektu pomocí jednoho až dvou instantních proteinových jídel. Do blízké budoucnosti se připravuje i komplexní balík instantních proteinových jídel pro děti s nadváhou a obezitou. Jako léčebný postup patří výhradně do rukou lékaře, lehčí formy do rukou zkušeného a přiměřeně vzdělaného nutričního terapeuta, protože má svá rizika při nesprávně zvoleném léčebném postupu.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Ketogenní dieta

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva