Sponzorováno

Rakovina děložního čípku: rizikové faktory, prevence a léčba 4.91/5 (22)

  • Rakovina děložního čípku (cervikální karcinom) je zhoubné onemocnění, které postihuje tkáně děložního čípku. Hlavní příčinou této rakoviny je dlouhodobá infekce virem lidského papilomaviru (HPV). HPV je sexuálně přenosný virus, a některé jeho typy mohou způsobit změny v buňkách děložního čípku, které mohou vést k vzniku rakoviny.
  • Příznaky rakoviny děložního čípku mohou být: Abnormální krvácení z pochvy (mimo menstruační cyklus, po pohlavním styku nebo po menopauze). Bolest nebo tlak v pánevní oblasti. Výtok z pochvy s neobvyklým zápachem.
  • Léčba rakoviny děložního čípku: Chirurgický zákrok: V případě malých nádorů může být provedena operace na odstranění postižené části nebo celého děložního čípku. Radioterapie: Používá se k ničení rakovinných buněk pomocí ionizujícího záření. Chemoterapie: Podávání léků, které cílí na rakovinné buňky, může být součástí léčby, zejména v pokročilých stádiích nebo po chirurgickém zákroku.
  • Rakovina děložního čípku může být úspěšně léčena, zejména při včasné diagnóze a vhodné léčbě. Preventivní opatření zahrnují zejména pravidelné screeningy (prohlídky), vakcínu proti HPV a bezpečný sexuální život.

Rakovina děložního čípkuRakovina děložního čípku neboli cervikální karcinom je druhým nejčastěji se objevujícím druhem rakoviny mezi ženami (hned po rakovině prsu). Při tomto onemocnění se buňky v oblasti děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit. Velmi důležitým faktorem rozhodujícím o úspěšnosti léčby je včasné zjištění změn na děložním čípku.

Rozvoj rakoviny děložního čípku

Tato diagnóza je nejčastěji stanovena u žen ve věku 45 – 55 let, může se však zjistit i v mnohem mladším věku. Za hlavní faktor způsobující toto onemocnění je považována infekce sexuálně přenosnými papilomaviry (HPV). Těch existuje více druhů s různě vysokým rizikem následného spuštění rakovinného bujení. Infekci žena prodělá klidně v mládí, u někoho se může vyskytnout i opakovaně. Záleží pak na tom, jak se s ní organismus vypořádá. Někdy infekce bez dalších následků vymizí, v jiných případech po určité době klidu dojde ke vzniku abnormálních změn na čípku, které mohou dále postoupit v tzv. prekancerózy a karcinom.

Rakovina děložního čípku - ilustrace

Rakovina děložního čípku – ilustrace

 

Fáze, kdy jsou přítomné změny čípku, je sice bez jakýchkoliv příznaků pro ženu, avšak je již zjistitelná cytologickým vyšetřením. Důležité je právě včasné odhalení a započetí léčby, která má pak mnohem lepší výsledky. Pokud není onemocnění zjištěno včas, rakovina se může začít šířit i na další orgány – dělohu, vaječníky. Bezpříznakové období postupem času přechází do stádia, kdy již může žena sledovat varovné příznaky. Mezi ty lze uvést bolest v podbřišku, výtok, bolest při styku a krvácení po něm nebo obtíže při močení.

Příznaky

Jak již bylo řečeno výše, počáteční stadia rakoviny děložního čípku obvykle nezpůsobují žádné zdravotní potíže. S postupným rozvíjením onemocnění však nastupuje několik problémů:

  • krvácení mimo menstruaci,
  • silné menstruační krvácení,
  • bolestivý pohlavní styk,
  • vodnatý a zapáchající výtok,
  • v pokročilém stádiu se přidružují i bolesti pánve a podbřišku.

TIP: Podívejte se na TOP 10 příznaků rakoviny děložního čípku, které se nevyplatí ignorovat

Sponzorováno

Léčba rakoviny děložního čípku

Pokud je onemocnění zjištěno včas, je obvykle volena chirurgická léčba, kdy je provedena konizace čípku. Tento zákrok nemá vliv na plodnost ženy. V pokročilejších stádiích, kdy se již více rozvinulo rakovinné bujení, může být nutné provést i hysterektomii (odnětí dělohy) či odstranění dalších částí. Méně často a spíše v pokročilejších stádiích nemoci je volena radiologická léčba. Jedná se o metodu tehdy, pokud by již chirurgická léčba nebyla dostatečně účinná a jsou napadeny i ostatní struktury v těle.

1. Operace

Volba terapie závizí na rozsahu a poloze nádoru. Karcinom v oblasti krčku se vždy léčí chirurgicky. Po provedení biopsie (odběr vzorků) se postižená tkáň odstraní mechanicky, elektricky nebo laserovou konizací.

Začáteční stadia rakoviny děložního čípku se obvykle léčí konizací – klínovitým vyříznutím nádoru a okolní tkáně ve tvaru kužele. Po tomto zákroku ženy mohou a otěhotnět a mít děti. Pokročilé nádory si většinou vyžadují hysterektomii – odstranění celé dělohy a části pochvy, vejcovodů, vaječníků a lymfatických uzlin, které se vyšetřují na přítomnost nádorových buněk.

Endometriální hyperplazie u mladých žen, které chtějí mít děti, se většinou řeší kyretáží. Při tomto zákroku se krček roztáhne (dilatuje) a pak se kyretou (nástroj ve tvaru lžíce) seškrábe poškozená děložní sliznice. Při rakovině dělohy se provádí hysterektomie a podle rozsahu nádoru se odstraní i další pohlavní orgány.

2. Ozařování

U většiny žen ožarování následuje po operaci. Oblast pánve se ozařuje buď z vnějšího zdroje, nebo se přímo do děložního hrdla zavedou malé radioaktivní jehly či sondy. Pokud je nádor velmi rozsáhlý, ozařuje se před operačním zákrokem, aby se zmenšil. Pokročilé stadia rakoviny, prorůstající přes stěnu pánve, se již obvykle nedají operovat. Radioterapie se pak stává základem léčby.

3. Chemoterapie

Chemoterapie se podává, pokud se nádor rozšířil mimo pohlavní orgánůy. Zároveň s ní se užívají léky, které tlumí nepříjemné vedlejší účinky (léky proti zvracení) a nesteroidní analgetika, např. paracetamol či acylpyrin, případně kodein, morfin a jiné opioidní preparáty. Součástí léčby mohou být hormony, obvykle progesteron, který zpomaluje růst nádorů stimulovaných estrogenem a snižuje rizko recidivy.

Prevence proti této rakovině

Pokud bychom se chtěli co nejvíce vyvarovat vzniku rakoviny děložního čípku, je třeba se vyhnout rizikovým faktorům. Mezi ty lze zahrnout zejména časté střídání partnerů a nechráněný pohlavní styk, který má nemalý vliv na šíření HPV infekce. Jako další v pořadí můžeme uvést zdravý životní styl s minimem stresu, bez kouření, časté konzumace alkoholu a nízký věk při prvním sexuálním styku.

Na rozvoj onemocnění má vliv také snížená obranyschopnost organismu. Je tedy vhodné zamyslet se nad efektivním posílením vlastní imunity a nad prevencí chorob, které by ji mohly negativně poznamenat. Při pohledu na prevenci jsou velmi podstatné pravidelné gynekologické prohlídky. Při nich je proveden stěr z čípku, který je následně poslán na cytologický rozbor. Pokud jsou již na čípku patrné nějaké změny, jsou při tomto vyšetření odhaleny a je možné okamžitě zahájit léčbu a celý stav pečlivě monitorovat, aby nedošlo k nekontrolovanému rozvoji nemoci.

Očkování

V dnešní době jsou k dispozici dva druhy vakcín zajišťujících očkování proti tomuto onemocnění. Uvádí se, že ideálním věkem pro očkování je rozmezí 10 – 25 let. Dle některých studií je však možné vakcínu aplikovat i ženám do 45 let věku. Díky tomuto očkování je mnohem menší pravděpodobnost vzniku onemocnění vytvořením protilátek proti určitým typům lidského papilomaviru, ne však proti všem. Při vakcinaci není možné nakazit se tímto onemocněním, jelikož látka aplikovaná do těla obsahuje pouze obaly virů. V případě zájmu o očkování je nutná konzultace s praktickým lékařem či gynekologem.

Máte s rakovinou děložního čípku zkušenosti? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Rakovina děložního čípku

VIDEO: Co je pokročilý nádor děložního hrdla (čípku)?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva