Sponzorováno

Léčba radiojódem (radioaktivním jódem) – vše co musíte vědět 4.88/5 (16)

  • Léčba radiojódem spadá pod nukleární medicínu - je to léčba hyperaktivní štítné žlázy - tento stav je odborně nazývaný hypertyreóza.
  • Léčba radiojódem může být také použita k léčbě rakoviny štítné žlázy.
  • Když je spolknuta malá dávka radioaktivního jódu I-131 (izotop jodu, který emituje záření), je absorbován do krevního řečiště a koncentrován štítnou žlázou, kde začíná ničit buňky žlázy.
  • Váš lékař vás poučí, jak se připravit, jak učinit veškerá nezbytná radiační bezpečnostní opatření a kdy přestat užívat léky proti štítné žláze.

Pro určité typy onemocnění je aplikace radioaktivního jódu (131I) šetrnější než jiné způsoby léčby. Jde zejména o případy zvýšené funkce štítné žlázy.

Pro určité typy onemocnění je aplikace radioaktivního jódu (131I) šetrnější než jiné způsoby léčby. Jde zejména o případy zvýšené funkce štítné žlázy.

Radioaktivní jód (RAI) je metoda léčby hyperaktivní štítné žlázy (neboli hypertyreózy) a některých typů rakoviny štítné žlázy. Termín „radioaktivní“ může znít děsivě, ale je to bezpečná, obecně dobře snášená a spolehlivá léčba, která cílí na buňky štítné žlázy, na jiné buňky těla má vliv jen minimálně.

Jak radioaktivní jód léčí hypertyreózu?

Vaše štítná žláza, což je vlastně žláza ve tvaru motýla umístěná v dolní části krku, produkuje hormony, které regulují metabolismus a další funkce vašeho těla. Hypertyreóza zrychluje procesy v těle způsobující nervozitu a úzkost, rychlý srdeční rytmus, nepravidelnou menstruaci nebo slabou menstruaci, problémy se spánkem, třes rukou a další problémy.

Štítná žláza potřebuje k výrobě těchto hormonů jód. Štítná žláza je nejúčinnějším orgánem při koncentraci jódu. RAI léčí hypertyreózu poškozením nebo ničením buněk štítné žlázy radiací.

Radioaktivní jód se užívá ve formě kapslí pro orální podání (tedy ústy). Nemusíte být ani hospitalizováni, pokud není dávka velmi vysoká, což je nutné jen zřídka. Po užití pilulky budete vyzváni, abyste vypili hodně vody, abyste ze systému vyprázdnili zbývající radioaktivní jód.

Většina pacientů potřebuje pouze jednu dávku, než se jejich hypertyreóza vyřeší, což může trvat několik týdnů až několika měsíců. Pokud příznaky přetrvávají i po šesti měsících, možná budete muset dostat druhou dávku.

Jak radioaktivní jód léčí rakovinu štítné žlázy?

Nejběžnější typy rakoviny štítné žlázy (papilární a folikulární) lze obvykle léčit velkými dávkami radioaktivního jódu (dávky RAI jsou pak mnohem vyšší než při léčbě hypertyreózy.) Terapie se obvykle provádí po odstranění štítné žlázy, aby se zničila zbývající tkáň štítné žlázy.

„Stopovací“ dávka radioaktivního jódu může být také použita ke sledování zbývající tkáně štítné žlázy a / nebo rakoviny, která by se mohla rozšířit do dalších částí těla. Tyto testy ukazují, zda se jód koncentruje v oblastech, které obsahují rakovinu štítné žlázy, a zda je pro zničení nádorových implantátů potřeba velkého množství RAI.

Sponzorováno

Jaké jsou vedlejší účinky radioaktivního jódu?

Trvalá hypotyreóza (neboli nedostatečná činnost štítné žlázy, tedy když štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů) je očekávaným vedlejším účinkem léčby radioaktivním jódem u hypertyreózy. Naštěstí je hypotyreóza léčena mnohem snadněji než hypertyreóza pomocí hormonální substituční terapie. Jedná se o celoživotní léčbu, která je bezpečná, spolehlivá a levná.

Dočasné vedlejší účinky léčby radioaktivním jódem mohou být následující:

  • Citlivost v oblasti krku a otoky v této oblasti.
  • Nevolnost.
  • Oteklé slinné žlázy.
  • Ztráta chuti nebo změna chuti.
  • Sucho v ústech / nedostatečná tvorba slin.
  • Suché oči
  • Nadměrné slzení z očí.

Příprava na léčbu radioaktivním jódem

Pro léčbu radioaktivním jódem není nutná žádná zvláštní příprava. Po půlnoci v den léčby byste však neměli nic jíst ani pít.

Aby byla léčba radioaktivním jódem (RAI) nejúčinnější, musíte mít v krvi vysokou hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH neboli thyrotropin). Tento hormon způsobuje, že tkáň štítné žlázy (a rakovinné buňky) absorbuje radioaktivní jód. Pokud vám byla odstraněna štítná žláza, existuje několik způsobů, jak zvýšit hladinu TSH před léčbou RAI:

  • Jedním ze způsobů je přestat užívat pilulky s hormony štítné žlázy na několik týdnů. To způsobuje velmi nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza), což způsobuje, že hypofýza uvolňuje více TSH. Tato úmyslná hypotyreóza je dočasná, ale často způsobuje příznaky jako únava, deprese, přibývání na váze, zácpa, bolesti svalů a snížená koncentrace.
  • Dalším způsobem je dostat injekci thyrotropinu (Thyrogen), díky které může být dlouhodobé zadržování hormonu štítné žlázy zbytečné. Tento lék se podává denně po dobu 2 dnů, následovaný RAI 3. den.

Většina lékařů také doporučuje, abyste před léčbou dodržovali dietu s nízkým obsahem jódu po dobu 1 nebo 2 týdnů. To znamená vyhnout se potravinám, které obsahují jodidovanou sůl, stejně jako mléčným výrobkům, vejcím, mořským plodům a sóje.

Informujte svého lékaře, pokud existuje možnost, že jste těhotná nebo kojíte, a prodiskutujte jakékoli nedávné nemoci, zdravotní stavy, alergie a léky, které užíváte.

Co můžete cítit během léčby radioaktivním jódem?

Po terapii I-131 mohou pacienti pociťovat bolesti štítné žlázy podobné bolesti v krku. Měli byste požádat svého lékaře, aby doporučil volně prodejný lék proti bolesti k vyřešení této bolesti, pokud k ní dojde.

Jaká opatření by měla být přijata při léčbě radioaktivním jódem?

Těhotné nebo kojící ženy by neměly podstupovat léčbu radioaktivním jódem. Těhotenství by mělo být odloženo nejméně šest až 12 měsíců po léčbě rakoviny štítné žlázy RAI. Kojení by mělo být přerušeno nejméně šest týdnů před RAI a nemělo by se v něm pokračovat.

Ve dnech bezprostředně následujících po terapii radioaktivním jódem si pamatujte tato obecná opatření, abyste zabránili radioaktivní expozici ostatních lidí. Váš lékař vám jistě poskytne další konkrétní pokyny, např. kolik dní musíte dodržovat tato opatření, která budou záviset na síle vaší dávky RAI:

  • Vyvarujte se dlouhodobého blízkého fyzického kontaktu s ostatními, zejména s dětmi a těhotnými ženami.
  • Prvních několik dní zůstaňte ve vzdálenosti nejméně 4 metry od ostatních. Vyhýbejte se veřejným místům.
  • Spěte sami v oddělené posteli (nejméně 4-5 metrů od jiného dospělého).
  • Nesdílejte s ostatními kuchyňské a koupelnové vybavení, ložní prádlo, ručníky a osobní věci.
  • Umývejte nádobí, které používáte samostatně.
  • Často si umyjte ruce a každý den se sprchujte.

Sponzorováno

Máte s léčbou radioaktivním jódem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva