Sponzorováno

Ztráta menstruace při sportu (sportovní, atletická amenorea) – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (12)

 • Ztráta menstruace, známá jako amenorea, může být spojena se sportem a tělesnou aktivitou, zejména u žen, které se věnují extrémním nebo výkonnostním sportům. Tato situace, kdy menstruace chybí po dobu minimálně tří menstruačních cyklů, se nazývá atletická amenorea.
 • K tomu může dojít z několika důvodů: Nízký tělesný tuk: Pokud sportovkyně dosáhnou velmi nízkého procenta tělesného tuku, může to narušit menstruační cyklus. Intenzivní trénink: Příliš intenzivní fyzická aktivita bez dostatečného odpočinku a regenerace může mít vliv na hormonální rovnováhu. Nadměrný stres: Stres z tréninku, soutěží a výkonů může ovlivnit produkci hormonů. Energetický deficit: Nedostatečný příjem kalorií vzhledem k energetickým nárokům způsobeným sportem může způsobit amenoreu. Hormonální nerovnováha: Vysoká fyzická aktivita může ovlivnit hormony, zejména snížit hladinu estrogenů.
 • Ztráta menstruace u sportovkyň není normální a může mít dlouhodobé důsledky pro zdraví kostí, srdce a reprodukčního systému. Je důležité, aby ženy výkonnostně se sportem spojené měly kvalifikovaného zdravotního odborníka, který jim může poskytnout rady ohledně vyvážené stravy, odpočinku a správného tréninku, aby si udržely zdravou menstruační funkci.
 • Pokud žena zaznamenává ztrátu menstruace, měla by se poradit s lékařem a prověřit možné zdravotní problémy spojené se sportem a stravováním.

Ztráta menstruace při sportuAmenorea, čili chorobný stav, při kterém chybí menstruační krvácení v reprodukčním období ženy, ale jeho příčinou není gravidita, často vzniká i při nadměrném sporování a cvičení. K chybějící menstruaci se časem mohou přidat i problémy se zdravím kostí.

V jakých případech může dojít ke ztrátě menstruačního cyklu?

Možná vás to překvapí, ale menstruační cyklus je úzce spjat s hladinou tuku v těle. Pokud žena hodně cvičí a sportuje, tato hladina klesá a menstruace může být nepravidelná nebo v extrémních případech může i zcela chybět. Takový jev je běžný u žen, které nadměrně cvičí a zároveň jsou velmi hubené. Rovněž se problém s menstruací vyskytuje i v případě, pokud ženy začnou najednou z ničeho nic opravdu hodně cvičit s cílem zhubnout.

Za normálních okolností se celkový zdravotní stav sportujících žen zlepšuje a aktivní pohyb by měl jejich tělu prospívat. Dobrá kondice přináší s sebou i benefity jako zlepšování funkcí kardiovaskulární soustavy, lepší prokrvení celého těla, udržování správné tělesné hmotnosti, zpevňování svalstva, zlepšování psychické výkonnosti a posílení kostry. Ale pokud je taková tělesná zátěž dlouhodobě neúměrná možnostem organismu, často je důsledkem tzv. sportovní amenorea, která může vést až k ženské sportovní triádě.

Předpokládá se, že mezi příčiny atletické amenorey patří nízká hladina tělesného tuku a účinky hormonů souvisejících se cvičením na menstruační cyklus.

Co je to ženská sportovní (atletická) triáda?

Původní název pochází z angličtiny – „The Female Athlete Triad“ a jde o v našich končinách zatím poměrně málo známou komplikaci mnohých sportovkyň. Podle výzkumů se menstruace vyskytuje jen asi u 25 procent vrcholových sportovkyň.

Sestává ze tří dílčích poruch:

 1. špatná výživa (tj. podvýživa),
 2. vynechávající menstruace až úplné absence menstruačního cyklu,
 3. ztráta kostní hmoty (osteoporóza).

Vyvíjí se nenápadně a postupně a příznaky je zpočátku těžší pozorovat. Většinu takto postižených žen tvoří aktivní mladé sportovkyně, zejména pak v disciplínách, které vyžadují nízkou hmotnost, atletickou postavu a někdy extrémně vysoký fyzický výkon – běžecké disciplíny, skoky do dálky a výšky, tanec, plavání, gymnastika či krasobruslení.

Sponzorováno

Stále zvyšování výkonnosti a snižování váhy způsobují vynechávání menstruačního cyklu. Nakonec může nastat i úplná ztráta menstruace, trvající více než 6 měsíců (tedy amenorrhea).

Pokud se k tomu přidá ještě nedostatečná výživa, snižuje se hladina ženských hormonů (zejména estrogenu) v organismu, což má vliv nejen na menstruační cyklus, ale i na kvalitu kostní hmoty. Takovým ženám hrozí osteoporóza a zvyšuje se lámavost kostí. Rovněž se s poklesem hladiny estrogenu zhoršuje i vstřebávání minerálů do organizmu, zejména vápníku, takového důležitého pro zdraví kostí.

Dlouhodobé komplikace atletické amenorey

Mezi dlouhodobé komplikace neléčené atletické amenorey patří:

 • snížená plodnost – ženy mají menší pravděpodobnost otěhotnění, pokud nemají pravidelnou menstruaci, ale atletická amenorea obecně nemá žádný vliv na dlouhodobou plodnost, jakmile se pravidelná menstruace vrátí zpět do normálu
 • vysoké hladiny cholesterolu v krvi – jsou způsobeny poklesem poměru dobrého cholesterolu (lipoprotein s vysokou hustotou nebo HDL) ke špatnému cholesterolu (lipoprotein s nízkou hustotou nebo LDL) související s estrogeny
 • ztráta hustoty kostí – to může způsobit osteopenii (nízkou hustotu kostí, ale ne natolik nízkou, aby to mohla být osteoporóza) nebo osteoporózu (křehké kosti, které se snadno lámou), zvláště pokud nebylo dosud dosaženo maximální hustoty kostí kvůli věku
 • předčasné stárnutí – pokožka pak ztrácí pružnost kvůli nízké hladině estrogenu.

Léčba a prevence

Obecně je léčba následující:

 • cvičit méně často nebo volit sporty, které nejsou tak intenzivní
 • hormonální terapie (gynekolog na základě vyšetření předepíše hormonální přípravky)
 • dostatečná výživa a plnohodnotný jídelníček (nabrání dvou nebo tří kilogramů tělesného tuku)
 • zvýšení příjmu vápníku (mléko, sýry, ryby, vejce, hrášek, luštěniny)
 • zvýšení příjmu vitamínu D (ryby, žloutek, mléko)
 • zvýšení příjmu hořčíku (ořechy, banány, sezam, pšeničné klíčky) a i draslíku (banány, meruňky, brambory, špenát)
 • odpočinek, relax, zredukování stresu

Výzkum také ukázal, že kognitivně behaviorální terapie obnovuje reprodukční a endokrinní rovnováhu.

Sponzorováno

A co vy? Měla jste někdy tento typ ztráty menstruace? Budeme rádi za popis vašich zkušeností v komentářích pod článkem.

A dále si o menstruaci přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva