Endometrióza – příznaky, léčba a vyšetření 4.6/5 (15)

Sponzorováno

Endometrióza - příznaky, léčba a vyšetření

Endometrióza a její diagnóza

Možná jste na tom jako já před časem a slovo Endometrióza je pro vás naprosto nový a neznámý pojem, který jde jen velmi těžko vyslovit. I přes tuto skutečnost se však jedná o poměrně časté gynekologické onemocnění, které se týká zhruba každé 10. ženy v reprodukčním věku. Poprvé se tedy u ženy může objevit už kolem 20. roku života. K největším prokazatelným rizikům této nemoci patří především to, že z 30 – 50% může právě přítomnost endometriózy způsobovat neplodnost.

Přestože byla nemoc poprvé popsána už v polovině 19. století, ani dnešní poměrně vyspělá medicína není schopná popsat, proč vlastně nemoc vzniká, proč se u některých žen objevuje opakovaně a u některých vůbec. Základní podmínkou této nemoci je však menstruace.

Co je to endometrióza

Název nemoci pochází z latinského slova endometrium – výstelka děložní dutiny. Při tomto onemocnění se právě částečky děložní sliznice objevují mimo děložní dutinu, kde nemají co dělat. Mohou se objevit na vaječnících, vejcovodech nebo močovém měchýři, vzácněji však také v tak vzdálených oblastech těla jako jsou například plíce nebo mozek. Přestože se tyto částečky nenacházejí v děložní dutině, tak reagují na hormonální změny při menstruačním cyklu a během každého cyklu ženy tak krvácejí. I když nejde ve většině případů o masivní krvácení, komplikace se časem mohou zhoršovat, protože okolo těchto ložisek postupem času vznikají jizvy, cysty a nežádoucí srůsty.

Příznaky a projevy endometriózy

Pokud míváte bolestivou menstruaci, ještě se nemusíte úplně děsit, ale nejčastějším a nejtypičtějším příznakem endometriózy je dlouhodobá bolest v podbřišku. Některé zdroje uvádí, že právě bolestivou menstruací trpí 50 – 90% žen, které tato nemoc postihla. Dalším nepříjemným projevem je bolestivost v této oblasti při pohlavním styku, na tuto si stěžovalo zhruba 25 – 50% žen. Bolest vyvolávají určité typy enzymů, které produkují ložiska v pobřišnici.

Tyto enzymy pak působí na nervová zakončení vyvolávající bolest. To je jen jedna z příčin. Další příčinou bolesti jsou pak útlaky od již vzniklých jizev nebo srůstů. Tato bolest je zesilována každou menstruací, protože dochází k velkému prokrvení tkáně. Jak už bylo uvedeno, mezi endometriózou a neplodností je velmi úzká souvislost a to z toho důvodu, že rozsáhlé srůsty zabraňují uvolnění vajíčka z vejcovodu nebo mohou celý vejcovod dokonce uzavřít. Pokud jste se v těchto řádcích našla, teď už byste v žádném případě neměla s návštěvou svého gynekologa vůbec otálet.

Sponzorováno

Vyšetření endometriózy

Každé správné diagnóze samozřejmě předchází konzultace, u tohoto typu onemocnění je však nejčastějším krokem laparoskopie. K jejímu diagnostikování totiž pouhé gynekologické vyšetření nebo ultrazvuk nestačí.

Laparoskopie je v současné době nejpoužívanější chirurgická metoda v gynekologické oblasti, protože s její pomocí lze důkladně zkontrolovat všechny orgány v oblasti pánve a břicha. Jde o zákrok, kdy je pacientce v celkové anestezii malým řezem vsunut do břišní dutiny optický přístroj (laparoskop), který je spojený s kamerou. Zároveň je možné při tomto šetrném zákroku okamžitě odstranit ložiska endometria a pacientce nakonec zůstanou jen velmi malé, někdy téměř žádné jizvy.

Hysteroskopie je dalším typem vyšetření, při kterém gynekolog může důkladně prohlédnout děložní hrdlo a děložní dutinu a nejde přitom o chirurgický zákrok. Toto vyšetření lze provádět ambulantně a není třeba hospitalizace v nemocnici. Jde totiž o zavedení zrcadla a tenkého optického přístroje rovnou do pochvy a děložního hrdla. Nejvhodnější postup pro vyšetření však samozřejmě zvolí váš gynekolog.

Léčba endometriózy

Samozřejmě každý postup je individuální, ale při léčbě endometriózy se v současné době nejčastěji využívá chirurgická léčba v kombinaci s hormonální tak, aby nedošlo k jejímu šíření. Při laparoskopickém zákroku se lékaři snaží laserem odstranit co nejvíce ložisek a rozdělit již vzniklé srůsty. V případě rozsáhlejší nemoci je pak již nutná operace pomocí řezu na břiše. Často je také při závažnějších formách doporučováno, pokud už tedy žena netouží po dítěti, aby se při tomto zákroku rovnou odebraly vaječníky. Tím se zastaví celý menstruační cyklus a sekundárně také symptomy endometriózy.

Hormonální léčba bývá úspěšná z 80 – 90 %. Problémem však zůstává, že u víc jak poloviny pacientek se v případě tohoto druhu léčby obtíže vracejí.

Za nejpřirozenější a velmi efektivní způsob jak přerušit cyklus a tím nemoc pozastavit je otěhotnění. Samozřejmě pouze v případě, že již není právě endometrióza příčinou neplodnosti.

Závěrem

Když už pomineme fakt, že se jedná o nemoc, která může ve velké části případů způsobit neplodnost, neměla by být opomíjena skutečnost, že přítomnost endometriózy se může také podepsat na psychickém stavu nejen pacientky, ale i jejího partnera. Strach z bolesti při sexuálním styku může často přecházet až v psychickou labilitu, a ta má bezesporu vliv na vztahy nejen s vaším milovaným partnerem, ale i s celým okolím. Pokud tedy podobné potíže máte, rozhodně vyšetření neodkládejte ani o jediný den.

VIDEO: O endometrióze

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Endometrióza – příznaky, léčba a vyšetření”

  1. […] věku a přirozeného stárnutí pohlavních orgánů i gynekologická onemocnění například endometrióza, ačkoli tu mohou mít i mladé ženy, opakované operace vaječníků, zánětlivá onemocnění, […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva