Sponzorováno

Drmek obecný (Vitex agnus castus) a zdraví – jaké má účinky? 4.8/5 (20)

Drmek obecný (Vitex agnus castus) a zdravíVitex agnus castus je latinský název pro bylinku (nebo chcete-li keř) u nás známou jako Drmek obecný. Tato krásná bylinka ale je tak trošku zvláštní. Plodí jakési plody (ovoce), které jsou užívány jako přirozená pomoc pro symptomy premenstruačního syndromu a příznaky menopauzy. Z rostliny se tedy sklízí plod. Jedná se o bobule, které se sbírají v říjnu. Drmek je přímo zázračná bylinka pro všechny ženy. Má tuto pověst díky regulaci funkce hypofýzy, čímž normalizuje funkci progesteronu a je tedy užitečná jako přirozená pomoc při léčbě stavů spojených s reprodukčními orgány.

Drmek je super bylinkou hlavně pro ženy

Jak už jsme psali, Drmek obecný je skvělý zejména pro ženy. Používá se také při léčbě „fibrocystických“ prsou, ženské neplodnosti, prevence potratu u žen s nízkou hladinou hormonu nazývaného progesteron, pro kontrolu krvácení, jako pomoc tělu při vylučování placenty po porodu i pro zvyšování produkce mateřského mléka.

Ale Drmek pomáhá i mužům

Drmek obecný je však dobrý i pro muže. Má močopudné účinky, léčí benigní hyperplazii prostaty a snižuje sexuální touhu. Historici říkají, že mniši žvýkali části tohoto keře, aby si usnadnili zachování jejich celibátu.

Utlumuje sexuální touhu a chtíč

A u sexuálního utlumení se chvíli zastavíme. Vitex agnus-castus byl používán již od starověku ke snižování sexuální touhy a v jistých spisech bylo také zaznamenáno, že římské manželky, jejichž manželé byli v zahraničí s legiemi, pokládaly aromatické listy drmku na své postele právě za tímto účelem. Drmek se také stal oblíbeným kořením v klášterech, kde se mu říkalo „mnichův pepř“ nebo „klášterní pepř“. Mniši s ním prostě lépe zvládali celibát.

Na co se dále používal?

Lidé v minulosti Drmek obecný opravdu používali na kde co. Někteří lidé také užívali bylinku ústy proti akné, nervozitě, demenci, na zlepšení stavu kloubů, nachlazení, rozrušení žaludku, poruchy sleziny, bolesti hlavy, migrénu, bolesti očí, zánět těla, zlomeniny a otoky.

Mnoho lidí aplikovalo Drmek i na kůži, aby z ní odstranili parazity či aby zabránili kousnutí či bodnutí hmyzem.

Sponzorováno

Na co tedy Drmek obecný použít?

1. Premenstruační dysforická porucha (PMDD), závažnější forma PMS

Drmek obecný je v tomto případě asi tak účinný jako lék na předpis, fluoxetin (Prozac), pro zmírnění příznaků premenstruační dysforická poruchy. Nicméně, vitex agnus-castus se zdá být o něco efektivnější na fyzické příznaky poruchy, jako je citlivost prsou, otoky, křeče a potíže s jídlem. Fluoxetin se zdá být o něco účinnější pro psychologické symptomy, jako je deprese, podrážděnost, nespavost, nervové napětí a pocit bez kontroly.

2. Premenstruační syndrom (PMS)

Užívání přípravků s vitex agnus-castus ústy snižuje některé příznaky PMS, zejména u některých žen bolest prsů (mastalgie), zácpu, podrážděnost, depresivní nálady nebo změny nálady, hněv a bolest hlavy. Vitex agnus-castus nemusí být účinný pro příznaky nadýmání.

3. A co dále?

To byly použití, které jsou podloženy studiemi. Ale dá se použít i v dalších případech:

 • Obtížnost otěhotnění (neplodnost). Existují určité důkazy, že užívání přípravku vitex agnus-castus ústy může pomoci ženám otěhotnět. Tyto ženy jsou neplodné, protože nemají dostatek hormonu nazývaného progesteron. Zdá se však, že vitex agnus-castus nefunguje moc rychle. Může trvat 3-7 měsíců léčby, než se dosáhne těhotenství.
 • Proti nepříjemnému hmyzu. Časné výzkumy naznačují, že výtažek z osiva vitex agnus-castus vypadá, že odpuzuje klíšťata a blechy po dobu až 6 hodin, komáry po dobu 3 až 8 hodin při aplikaci na kůži.
 • Časté bolesti prsou.
 • Příznaky menopauzy.
 • Prevence potratu.
 • Na zvětšenou prostatu.
 • Zvýšení laktace.

Jak a kolik ho užívat?

Následující doporučení se týkají ústního podání:

U premenstruačního syndromu (PMS) a dalších podobných stavů se dávky velmi liší. Dávkování závisí na použitém přípravku vitex agnus-castus. Například:

– Typ specifického extraktu vitex agnus-castus Ze 440 (Prefemin, Zeller AG) 20 mg denně.
– Specifický extrakt z vitex agnus-castus BNO 1095 (Agnucaston / Cyclodynon, Bionorica AG) 20 mg denně.
– Jedna kapsle (Femicur) obsahující 1,6-3,0 mg sušeného ovoce dvakrát denně.
Pro premenstruační dysforickou poruchu: 20-40 mg / den.

Sponzorováno

Výtažky z této bylinky jsou typicky používány v dávkách 20-240 mg denně až do 1800 mg denně ve dvou rozdělených dávkách.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Drmek obecný (Vitex agnus castus) a zdraví – jaké má účinky?”

  1. Lenka J. napsal:

   Vitex používam už vyše 2 rokov a odvtedy nemám problém s PMS. Takže minimálne za seba môžem povedať, že zaberá.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva