Jak posunout či oddálit menstruaci? 4.75/5 (4)

Sponzorováno

Některé ženy si mohou přát odložit menstruaci o několik dní nebo týdnů, aby se vyhnuly krvácení v nevhodnou dobu, například během důležité události nebo dovolené. Některá hormonální antikoncepce toho může dosáhnout.

Mezi tyto hormonální antikoncepce patří:

  • norethindron, forma progesteronu
  • kombinovaná perorální antikoncepční pilulka obsahující estrogen a progestin, což je forma progesteronu
  • antikoncepční náplast
  • antikoncepční vaginální kroužek

Většina dostupných možností, jak oddálit nebo přeskočit menstruaci, obvykle vyžaduje, aby lidé již užívali hormonální antikoncepci. Norethindron je hormonální metoda, kterou může člověk používat, aniž by již užíval hormonální antikoncepci.

Každá metoda hormonální antikoncepce funguje jinak, aby buď zkrátila nebo zabránila menstruaci.

Neexistuje dostatečný výzkum na podporu tvrzení, že žena může používat přirozené metody k oddálení nebo přeskočení menstruace.

Tento článek zkoumá, jak mohou ženy oddálit menstruaci pomocí různých lékařských možností. Od přírodních léků po léky na předpis, v tomto příspěvku se podíváme na to, jak oddálit menstruaci. Navíc probereme výhody, které vám přináší poznání vašeho cyklu a jak vám to může pomoci rozpoznat vzorce a plánovat budoucnost.

Jak přirozeně oddálit menstruaci

Od limetkové šťávy po čočku – nemusíte hledat dlouho, abyste našli neoficiální články a zprávy o přirozených způsobech, jak oddálit menstruaci. Někteří lidé tvrdí, že pití octa je řešením špatně načasované menstruace, zatímco jiní tvrdí, že papája nebo petržel funguje.

Bohužel neexistují žádné klinické důkazy, které by naznačovaly, že tyto potraviny mohou skutečně způsobit zpoždění nebo vynechání menstruace, a i když není na škodu vyzkoušet tyto metody (s mírou), z lékařského hlediska se nedoporučují.

Ještě však není vše ztraceno, pokud stále hledáte způsob, jak menstruaci oddálit, jsou k dispozici léky, které mohou menstruaci oddálit.

Jak oddálit menstruaci kvůli dovolené nebo jiným plánům

Všechny jsme to řešily, někdy se opravdu těšíte na dlouho plánovanou dovolenou, výlet do kempu, teambuilding nebo událost, která se stane jednou za život, jako je svatba. Pak zjistíte, že vaše menstruace je ve stejný čas, kdy máte být uprostřed svých plánů! Dobrou zprávou je, že můžete užívat určité léky na oddálení menstruace.

Váš lékař nebo lékárník může být schopen předepsat lék zvaný norethisteron. Tyto pilulky můžete začít užívat několik dní před tím, než očekáváte menstruaci, a obvykle byste menstruaci měli dostat zpět den nebo dva poté, co je přestanete užívat. Mějte na paměti, že v závislosti na vaší anamnéze to není volba pro každou ženu.

Norethisteron není antikoncepční metoda, takže mějte na paměti, že pokud chcete zabránit otěhotnění, je důležité používat také antikoncepci. Mějte na paměti, že norethisteron může ovlivnit průběh vašeho menstruačního cyklu a nemusí být vhodný pro ty, kteří používají přirozenou antikoncepci.

I když se oddálení menstruace může zdát jako vhodná volba, pokud máte před sebou velký den, mějte na paměti, že užívání norethisteronu může mít také potenciální vedlejší účinky, které oddálí menstruaci. To jsou:

  • Nepravidelné menstruační cykly
  • Bolavá/citlivá prsa
  • Pocit nevolnosti
  • Bolesti hlavy
  • Změny nálady
  • Libido se také mění

Zatímco norethisteron je obecně považován za bezpečný pro většinu žen, pokud jsou vedlejší účinky pro vás nepříjemné, můžete prostě raději kousnout a připravit se na menstruaci.

Pokud přesto chcete vyzkoušet norethisteron, může být dobrý nápad tak učinit delší dobu před velkou událostí, abyste viděli, jak vaše tělo reaguje. Poraďte se se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o tom, jak oddálit menstruaci norethisteronem.

Účinnost při oddálení menstruace se bude mezi ženami různé lišit. Jedna studie z roku 2019 porovnávala účinnost norethindronu s účinností jiných perorálních kombinovaných kontraceptiv při prevenci krvácení.

Přírodní prostředky k oddálení menstruace

Tyto prostředky se tradují jako relativně účinné při oddálení menstruace. Výzkum to ale nijak nepotvrdil.

Sponzorováno

Jablečný ocet

Jablečný ocet byl nabízen jako zázračný lék na akné, pálení žáhy a dokonce i břišní tuk. Některé z těchto léků jsou podporovány výzkumem a některé ne. Není tedy divu, že lidé také propagují jablečný ocet jako všelék na menstruační problémy, jako je bolest nebo nadýmání.

Ale jak se ukazuje, neexistuje žádný výzkum, který by podporoval používání jablečného octa k oddálení menstruace. Jediný výzkum, který zkoumal vliv ACV na menstruaci, je u žen se syndromem polycystických ovarií (PCOS). Tato studie však zjistila, že ocet může ve skutečnosti způsobit menstruaci u žen, které neměly normalizované reprodukční cykly kvůli krevnímu cukru a hormonální nerovnováze. Neexistuje žádný důkaz, že jablečný ocet zastaví či oddálí menstruaci.

Časté dávky jablečného octa mohou mít také negativní dopad na vaše zuby a jemné tkáně úst a krku. Nepijte jablečný ocet přímo z láhve. Zřeďte ji vodou nebo jinou tekutinou, aby byla bezpečnější a chutnější.

Citronová šťáva

Citronová šťáva, stejně jako jablečný ocet, je vysoce kyselá potravina. Není jasné, proč neoficiální zprávy naznačují, že citrusové plody mohou pomoci potlačit menstruaci. Neexistuje také žádný výzkum, který by to podpořil.

A co víc, potraviny s velkým množstvím kyselin mohou dráždit vaše zuby, dásně, ústa, krk, žaludek a střeva. Pokud tuto techniku vyzkoušíte, nezapomeňte citron zalít sklenicí vody nebo neslazeného čaje.

Ze života: „Potřebovala jsem posunout menstruaci, ale antikoncepci jsem nejedla a hormony si dát do těla cpát nechtěla. Jedinou možností byl citron. Začala jsem ho pít týden předem a pokračovala po celou týdenní dovolenou. Až ke konci jsem začala špinit a spustila se mi menstruace. Citron mi ji posunul skoro o týden, takže jsem byla spokojená.“ (Martina, 29)

Želatina

Říká se, že rozpuštění želatiny v teplé vodě a její vypití oddálí začátek menstruace asi na čtyři hodiny. Pokud potřebujete delší okno úlevy, budete muset ošetření želatinou neustále opakovat.

Není jasné, proč je želatina propagována jako přirozený způsob, jak oddálit začátek menstruace, a neexistuje žádný výzkum, který by to podpořil. Pití velkého množství želatiny může mít některé vedlejší účinky, jako je nadýmání nebo zažívací potíže.

Nadměrné cvičení

Nadměrné cvičení může zpozdit začátek menstruačního období. Ženy s menstruací, které ve dnech před menstruací dělají těžkou fyzickou aktivitu nebo námahu, si mohou všimnout, že menstruace nezačíná včas.

To může být důsledkem nízké energetické dostupnosti. Když vaše tělo spotřebovalo velké množství své energie jak na cvičení, tak na zotavení, nemusí mít zásoby energie na naplnění menstruačního cyklu.

Profesionální sportovkyně často ztrácejí menstruaci. Neexistuje však žádný výzkum, který by podporoval používání cvičení k cílenému oddálení menstruace. Pouze se ukázalo, že se to děje, a často jako nezamýšlený důsledek.

Shrňme si informace

Co doporučuji? Pokud potřebujete z jakéhokoli důvodu zastavit menstruaci, promluvte si s lékařem o svých možnostech. Většinu přírodních metod je bezpečné vyzkoušet, i když žádný výzkum neprokazuje, že jsou účinné.

Nepřírodní prostředky mohou být ty nejúčinnější, ale na ty potřebujete lék na předpis. Pokud již užíváte antikoncepční pilulky, váš lékař vám také může říci, jak používat antikoncepci, abyste oddálili začátek menstruace.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušela jste oddálit menstruaci?

A dále si o menstruaci přečtěte

Studie a zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva