Sponzorováno

Potraviny podporující růst svalů – které to jsou? 4.65/5 (17)

Potraviny podporující růst svalů - které to jsou?Usilujete dosáhnout vysněnou postavu poctivým cvičením? Děláte velmi dobře, ale nezapomínejte, že dalším důležitým faktorem je ta správná strava. V případě, že se usilujete nabrat svalovou hmotu, neměli byste se vyhýbat ovoci, zelenině, proteinům, sacharidům ani zdravým tukům. Právě ty totiž svalovou hmotu budují i ​​udržují. Podívejte se, s nimiž potravinami dosáhnete ideální postavu, a neváhejte je zařadit do jídelníčku.

Špenát

Špenát je jednou z nejvhodnějších potravin během jakékoli diety. Navíc je výborný pro srdce a brání ztrátě kostní a svalové hmoty. Odborníci ze švédského institutu zjistili, že miska této zeleniny denně zlepšuje funkci svalů a výsledky jsou znatelné již po třech dnech.

Vejce

Jelikož se u vajec často vzpomíná vysoký obsah cholesterolu, mnozí se vyhýbají konzumování žloutků. Úplně ideální je bílek, ale netřeba se bát ani žloutku. Obsahuje totiž velký obsah omega-3 mastných kyselin, bez kterých dochází k různým poškozením svalů i kloubů. Cholesterol ze žloutku stimuluje steroidní hormony a jen půl gramu leucinu z jednoho vejce funguje jako palivo pro růst svalů. Pokud se ale obáváte vysoké hladiny cholesterolu, zvyšte svou aktivitu při cvičení a vše bude v pořádku.

Ořechy

Lehké a chutné občerstvení, které by se rozhodně mělo dostat do vašeho každodenního jídelníčku, jsou ořechy. Díky tomu, že jsou skvělým zdrojem vlákniny, zinku, vitaminu E, bílkovin, draslíku a hořčíku, prospívají proti svalové únavě a křečím. Hrst ořechů denně je dávka, která neprospívá jen podpoře svalstva, ale i celkové vitalitě vašeho organismu. Podle Purdue University je nejvhodnější je zkombinovat s luštěninami, kdy vytvoří kompletní protein. Stačí je jíst v stejné dny, nemusíte je mít v jednom jídle. Ořechy však mají i poměrně vysoký obsah tuku a kalorií, tak je konzumujte s mírou.

Sponzorováno

Zelený čaj

Nejen káva vás dokáže ráno nabudit. Výbornou náhradou je právě zelený čaj. Pokud ho budete pít pravidelně, dosáhnete i výsledky v oblasti svalové hmoty. Dokazuje to i experiment, který probíhal v americkém Národním centru pro komplementární a alternativní medicínu. Ženy po menopauze přijímaly polyfenoly, které obsahuje zelený čaj. Výsledky ukázaly, že tyto ženy měly po půl roce více svalové hmoty než konzumentky placeba. Pravidelné pití zeleného čaje (2 šálky denně) vám navíc pomůže rychleji spalovat tuky a místo nich vytvářet žádané svaly. Nejvhodnější je pít kvalitní zelený čaj, ideálně sypaný ze specializované prodejny.

Losos

Odborníci na stravování doporučují ryby zařazovat do jídelníčku co nejčastěji. Jedním z důvodem je i podpora stavby svalové hmoty. Zejména losos je výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které podporují hladinu dobrého cholesterolu v těle a zvyšují anabolickou kapacitu aminokyselin. Navíc je plný potřebných bílkovin a výborně chutná. Takže o důvod víc k zakousnutí se. Pokud však rybu jíst nechcete, můžete si zakoupit výtažky z rybího oleje. Dopřát místo lososa si můžete i tuňáka.

Řecký jogurt

To, že jsou jogurty vhodné při nabírání svalové hmotnosti, je samozřejmé. Pokud však chcete být důslední, je podstatný i výběr jogurtu. Více proteinů než klasický jogurt obsahuje právě řecký jogurt. Výhodou je, že pocit sytosti udržuje po dlouhou dobu a posiluje metabolismus. Řecký jogurt je vhodnou volbou pro zdravé a posilující snídaně, díky kterým vám svaly porostou.

Tvaroh

Kdysi dávno v době, kdy slova proteinový doplněk stravy znal snad jen Arnold Schwarzenegger v Kalifornii, byl tvaroh hlavní složkou diet a sloužil jako bohatý a hlavně levný zdroj bílkovin bez tuku.

Dnes už není potřeba se cpát dvěma baleními tvarohu denně, ale neuškodí tuto potravinu občas do jídelníčku zařadit. Kromě toho, že je i nadále levnou bílkovinou a v případě odtučněné verze i nízkokalorickou potravinou, může pomoci při budování svalů, ale i ochraně stávající svalové hmoty při redukčních dietách. Může za to bílkovina zvaná kasein, která je hlavní složkou mléčných bílkovin.

Krůtí a kuřecí maso

Perfektní zdroj proteinů.

Co jíst dál? Jablka, banány, jahody, borůvky: Další zdroj kvalitních sacharidů. Vitaminy a minerály navíc pomohou organismu při regeneraci.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Vědecké kladivo – Jak rostou svaly?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva