Sponzorováno

Tvaroh a zdraví – při dietě, hubnutí, na svaly i při cvičení 4.69/5 (32)

Tvaroh je zdravý, jezte ho!

Tvaroh je zdravý, jezte ho!

Tvaroh – hrudkovitý mléčný produkt, který má šikovné využití v kuchyních, známe všichni. Je vynikající na všechny způsoby – na slano, na sladko, do koláče, do pomazánek, salátů, do tradičních českých i slovenských jídel, které se dají najít v blízkosti salaší. Ale není to jen o chuti. V tvarohu se skrývá skutečné bohatství pro naše zdraví.

Tvaroh je bílé zlato!

Po doporučeních výživových poradců se dá na tvaroh dívat i trochu jinak. Když vám ho představíme jako vysoce koncentrovanou bílkovinu, která v sobě nese minimum sacharidů a potěší množstvím vápníku, stává se z tvarohu nejen běžná potravina, ale malý zázrak pro každého, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou výživu a není mu lhostejné vlastní tělo.

Po stopách tvarohu

Na Slovensku jsou i takové vesnice a města, kde se tvaroh označuje pojmenováním bílý sýr. Na jeho výrobu potřebujeme mléko, které má běžný obsah tuku, přidanou surovinou je syřidlo a mléčné kultury. Tvaroh je možné konzumovat bez úpravy, taktéž i upravený, ale to už zřejmě víte. Jednoduché je seběhnout do obchodu a nakoupit si tvaroh na kila, kdo má možnost výletu na salaš, ten nejčerstvější tvaroh určitě ocení. Experimentátoři si mohou vlastní tvaroh vytvořit i doma. Z trvanlivého mléka se vám to však nepodaří – chybí mu právě potřebné bakterie, které jsou z takového mléka cíleně odstraňovány.

Tedy pokud se vám podaří sehnat přírodní mléko, vlastnící přívlastek „čerstvé“, máte vyhráno – ať už ho získáte přímo od zvířat, které mléko dávají nebo mléko prodávané ve skleněných nádobách, novodobých mléčných automatech nebo v jiných formách.

Jak si udělat tvaroh doma? Recept na domácí tvaroh:

Potřebujeme:
Na 450 g tvarohu cca 3l mléka (domácí nepasterizované kravské mléko nebo mléko z automatu)

Postup:
Mléko nalijeme do hrnce a necháme při pokojové teplotě kynout asi 2 – 3 dny na hustou „kyšku“. Pak hrnec s hustou směsí přeložíme a na mírném ohni přihřívá asi na teplotu 60 – 70 °C. Nemícháme! Když se po krajích začne vytvářet bílá tekutina, hustá hmota se srazí do středu a na povrchu se vytvoří bohatá pěna, odstavíme a přelijeme přes sítko. Tvaroh v něm necháme asi půl hodinu nad hrncem stéci. Tak a váš domácí BIO tvaroh je hotov.
POZOR! Domácí tvaroh jezte vždy čerstvý, protože neprošel pasterizací. Konzumovat starý tvaroh tělo nepotěší, protože v něm hrozí množení nebezpečné listerie.

Druhy tvarohů – jaký si vyberete?

Základní klasifikace tvarohů zahrnuje tvaroh měkký, odtučněný, nízkotučný, polotučný, tlustý a tvrdý, který je využíván zejména na strouhání. Tvaroh je nejčastěji produkt z kravského mléka, ale existuje i tvaroh ovčí či kozí. Pokud máte v plánu redukční stravování, trpíte nadváhou, cukrovkou nebo obezitou – sáhněte po nízkotučném tvarohu. V případě, že je vaším cílem zvýšení přísunu energie, jste sportovec, podvyživený člověk nebo osoba se slabou výživou, pro vás je určen tvaroh tučný.

Pokud bychom měli doporučit univerzální konkrétní tvaroh, mluvíme o plnotučném tvarohu, který nemá v sobě téměř žádné sacharidy, bílkovin je zde obsažených naopak až dvojnásobné množství. Kvalita tvarohu se nesnižuje, pokud máte v nádobce s ním mléčnou tekutinu. Jde o zvýšený podíl sušiny v tvarohu, díky čemuž tvaroh chutná „suššeji“, ale jeho energetické hodnoty tím neklesají. Průměrné dospělé osobě se doporučuje zkonzumovat denně 1000-1200 mg vápníku, takže vzhůru na tvaroh.

Sponzorováno

Tvaroh není pro každého

Pokud se věnujete kulturistice a toužíte po nabírání svalové hmoty, doporučujeme vám jíst dostatek tvarohu, především před spaním. Je to kvůli kaseinu šikovné bílkovině, která se vyznačuje nižší mírou trávení, což v praxi znamená, že se budeme cítit dlouho sytí. Svalům zajistí pevnost a energii na růst a správné fungování. Ale jsou i lidé, kterým toto bílé zlato vysloveně škodí. Tvarohu musí říci ne lidé, jejichž organismus netoleruje laktózu. Bílkoviny v tvarohu neprospívají těm, které trápí potíže s ledvinami.

5 důvodů proč je tvaroh fitness potravinou:

 • Snadná stravitelnost – bílkoviny obsažené v potravinách se tráví obecně těžší, pro tvaroh to neplatí.
 • Lichotivá energetická hodnota – pouze cca 160 kcal naleznete v množství 150 gramů tvarohu, přičemž tuků a cholesterolu je zde skutečně minimum, zároveň neobsahuje ani transmastné kyseliny.
 • Obsah mnoha užitečných vitamínů (A, B6, B12, C, D, E) a minerálů – kyselina listová, betakaroten, riboflavin. Najdete zde také vápník, hořčík, draslík, zinek, fluorid, selen … A to už ani nemluvíme o početním zastoupení omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin.
 • Vynikající prostředek pro nabírání svalové hmoty. Obsahuje tzv. pomalé bílkoviny.
 • Ocení ho i senioři a ženy v přechodu. Je bojovníkem proti osteoporóze a snižuje v krvi cholesterol.
 • Ani po tepelné úpravě se nesnižují jeho skvělé nutriční hodnoty.

TIP: Z tvarohu si můžete udělat třeba chutné tvarohové lasagne

3 důvody proč jíst tvaroh před spaním

Jíst tvaroh před spaním je populární hlavně mezi kulturisty a aktivními sportovci, vzhledem k jeho dietní přínos a celkový příjem kalorií.

1. Sytost

Pokud jste na dietě, tvaroh před spaním je užitečný pro kontrolu chuti k jídlu. Obsahuje typ bílkoviny zvané kasein, kterou vaše tělo tráví pomaleji než jiné druhy bílkovin. Vzhledem k pomalému trávení a vysoké úrovni sytosti, může tvaroh potlačovat hlad během noci.

2. Zvýšení růstového hormonu

Některé druhy potravin, které jíte, mohou ovlivnit hladinu hormonů, což má vliv na vaši tělesnou stavbu. Jíst tvaroh může být optimální volbou pro maximalizaci růstového hormonu, protože je bohatý na bílkoviny a má minimální množství sacharidů.

Studie o metabolismu zjistili, že konzumace bílkovin podporuje zvýšení hladiny růstového hormonu a inhibuje uvolňování růstového hormonu. Zvýšené hladiny růstového hormonu mohou využívat všichni ti, co se snaží získat svalovou hmotu. Hormon může podpořit spalování tuků a nárůst svalové hmoty.

3. Zvýšený nárůst svalové hmoty

Cottage sýr je bohatý na bílkoviny, které tělu poskytují aminokyseliny, které využívá k vybudování svalů a jiné tkáně. Tvaroh může být vhodnější jako zdroj bílkovin. Navíc je bohatý na vápník a zvýšený příjem tohoto minerálu může podporovat hladinu testosteronu, který pomáhá při svalovém růstu.

A co vy? Dáváte si občas tvaroh?

A dále si přečtěte na toto téma

VIDEO: Tvaroh a zdraví

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva