Sponzorováno

Která jídla jen způsobují další hlad a chuť na sladké? 4.74/5 (31)

Pozor třeba na přeslazená müsli.

Pozor třeba na přeslazená müsli.

Pokud chcete žít zdravě, nebo se snažíte hubnout, jsou vaším nepřítelem nejenom vyloženě nezdravé potraviny. Vaším nepřítelem mohou být i ty, které po konzumaci změní stav a procesy ve vašem těle tím způsobem, že vás začne honit mlsná, nebo budete mít po jídle opět hlad. Jak zjistit, aby tomu tak nebylo? Je třeba vědět, co máte a co nemáte jíst.

Na co si tedy v souvislosti s chutěmi dávat pozor?

Pozor na některé druhy rýže

Rýže je obecně brána za potravinu celkem vhodnou. Nejlepší je určitě rýže tmavá, nebo ty druhy, které obsahují minimum škrobu. Jasným příkladem je třeba rýže basmati. Čím méně škrobu, tím lépe. Ten je totiž spojený s celkem vysokým obsahem cukrů. A to znamená hlavně to, že má daná rýže vysoký glykemický index. Vlivem toho dojde k raketovému nárůstu krevního cukru, který později začne zase velmi rychle klesat. Tento stav je při potížích s krevním cukrem nejenom nebezpečný, ale zapomínat nelze také na to, že má za následek brzké chutě na něco dalšího. A jaké rýže jsou z tohoto pohledu ty nejhorší? Určitě je to:

 • Jasmínová rýže
 • Rýže na sushi
 • Rýže na klasické italské rizoto

Bílé pečivo

Pokud se podíváte na to, jak velkou kalorickou hodnotu má pečivo bílé a celozrnné, tak zjistíte, že dané hodnoty jsou téměř stejné. A to může navodit pocit, že je jedno, který druh si konkrétně dáte. Opak je ale pravdou, jelikož bílé pečivo má nevýhodu v tom, že vlivem použití klasické bílé mouky se jedné o variantu se špatným glykemickým indexem a také s velmi malou výživovou hodnotou. Pokud jde o problém, který se v takovém případě objeví, tak se jedná o stejnou situaci, jaká byla popsána výše. Úplně nejhorší je potom využití bílého pečiva v souvislosti s jídly z fast foodu. Jako jasné příklady můžeme do této kategorie zařadit hlavně ty levnější varianty, jako jsou dnes téměř každému známé:

 • Hamburgery
 • Sendviče
 • Hotdogy

A čím světlé pečivo nahradit? Ne klasickým tmavým, ale tím, které je skutečně pečivem celozrnným. To proto, že má nejenom dobrý glykemický index a tak dokáže zasytit na delší dobu. Jasným důvodem pro něho je také obsah vlákniny, která je spojena jak s tím, že navodí pocity sytosti, tak dokonce i s tím, že umí eliminovat chutě k jídlu. Pozor na náhražky celozrnného pečiva, které se tak jen tváří.

Sponzorováno

Sladká „zdravá“ jídla

Na pultech obchodů jich najdete více než dost. Nejznámějším příkladem jsou různé müsli, které jsou velmi často spojeny s tím, že kromě klasických ovesných vloček a ořechů či ovoce obsahují také pořádný podíl cukru. A právě ten jasně způsobí to, že budete mít velmi brzy zase hlad. A stejné je to s dalšími produkty, které můžete v obchodech najít. Když bychom měli danou kategorii přesně mapovat, tak zde najdeme třeba i různé ochucené corn flakes, které také nejsou tím správným pro vaši eliminaci hladu. Podobné je to s řadou dalších cereálií. Jednoduše řečeno, kde se nachází větší množství cukru, tam je rozhodně třeba být dostatečně na pozoru. Když už chcete jíst zdravě, kupte si samotné ovesné vločky a doplňte je něčím zdravým, nebo bude lepší nakoupit od prověřených a kvalitních výrobců.

I mléčné výrobky vybírejte obezřetně

Špatnou volbou mohou být také některé mléčné výrobky. Ty pochopitelně mohou budit dojem, že jsou dobro a zdravou volbou. Ani to není univerzální. Pokud po nich nechcete mít ani velký hlad, ani příliš velké chutě, je správnou volbou vybírat takové, které mají minimum tuku a také ty, které obsahují co možná nejméně přidaných cukrů, ale i případných sladidel.

Čeho se nebát? Zelené zeleniny

Pokud už uděláte chybu a dáte si něco špatného, po čem máte hlad, je dobré ho zahnat opravdu něčím, co bude naopak dobré a co pro vás bude také zdravé. Nejlepší volbou je zelenina. Té lze samozřejmě najít opravdu velké množství a ne každý přesně ví, která by měla být tou pravou. Pokud v tom tápete, udělejte to velmi jednoduše. Zaměřte se na to, jakou barvu daná zelenina má. Nejlepší je ta, která je zelená. Kromě toho, že vás umí zasytit, obsahuje také celkem malé množství různých cukrů. Tím ale pozitiva nekončí. Má také velmi málo kalorií. I když jí sníte třeba plnou mísu, nemusíte se obávat toho, že by se daný stav podepsal a vaší postavě.

Dejte si i luštěniny

Sponzorováno

Je pravdou, že pokud jde o kalorickou hodnotu, tak je v porovnání se zeleninou podstatně vyšší. I proto se jim mnoho lidí při dietách vyhýbá. Je to však velká chyba, jelikož je třeba na každou potravinu nahlížet komplexně. A to z pohledu dalších pozitiv. Luštěniny sice mohou mít v porovnání s jinými potravinami více kalorií, ale také nelze opomenout to, že obsahují i více vlákniny. Dále mají i velmi malý glykemický index. A výsledek? Když si dáte porci luštěnin, zasytíte své tělo na dlouhou dobu a v celkovém důsledku přijmete kalorií méně, než z naoko zdravějšího jídla, po kterém budete mít hlad a tak si dáte i něco jiného. Pokud jde o výběr luštěnin, nebojte se experimentovat. Není to jenom hrách nebo čočka, jelikož nic nezkazíte třeba ani fazolemi, nebo populární cizrnou.

Co si ještě přečíst o jídle?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva