Sponzorováno

I běžná jídla mohou být superpotraviny. Jaké konkrétně? 4.81/5 (21)

Ano, i česnek nebo skořice patří mezi superfoods, tedy superpotraviny.

Ano, i česnek nebo skořice patří mezi superfoods, tedy superpotraviny.

Když se řekne slovo superpotraviny, jistě pátráte v paměti, jaké to jsou. Pokud se podíváme na obecnou definici, tak se jedná hlavně o takové druhy potravin, které mají jak bohatý obsah různých živin, tak mají velký vliv i na zdraví lidského těla. Proto jsou doporučovány. Na druhou stranu právě doporučované superpotraviny spadají do kategorie těch skutečně nejdražších. Proto byste měli vědět, že do této kategorie je možné zařadit mnohdy i něco zcela běžného, co najdete doma. O co se jedná?

Podívejte se s námi na zcela běžné potraviny, které máte doma, patřící mezi superpotraviny.

1. Skořice

V době vánoční celkem oblíbené koření, které pokud něčím zaujme, tak je to hlavně vůně. Pokud ji doslova milujete, nezapomínejte na skořici i po celý rok. I ta může patřit mezi superpotraviny. I když se to nezdá, skořice je velmi dobrým pomocníkem, pokud jde o eliminaci zdravotních problémů. A to mimo jiné i proto, že obsahuje celkem mnoho vápníku, stejně jako obsahuje i důležitý mangan. Vlivem toho dokáže skořice:

A jak ji nejlépe konzumovat? Jednoduše. Dá se přidávat vlastně do jakéhokoliv sladkého jídla, které nejenom zajímavě ovoní, ale i ochutí. Také není problém s přidáním do nápojů, jako je punč, svařené víno, nebo čaj – tedy do nápojů typicky vánočních. Doporučujeme i do smoothie a do jogurtů. Třeba si dejte kombinaci: banán, řecký jogurt, vlašské ořechy, skořice, javorový sirup. Opravdu paráda.

2. Jáhly

Že je příliš neznáte? Potom je ideální doba se s nimi seznámit, jelikož i jáhly můžeme zařadit mezi superpotraviny a zároveň mezi něco, co jednoduše seženete. Důvodem, proč je doporučujeme, jsou hlavně vitamíny skupiny B, a to B1 a B2. Dále je to také železo. I když to na první pohled nemusí vypadat, právě nedostatkem vitamínu B trpí mnoho žen. A toto je cesta, jak ho mohou získat. Opomíjet samozřejmě nelze také prospěšné účinky na slinivku a také slezinu, stejně jako to, že díky této potravině lze eliminovat i různé žaludeční problémy.

Pokud jde o přípravu, tak není zase až tak složitá. Osvědčenou a známou volbou je třeba jáhlová kaše. Stejně tak lze ale tuto superpotravinu připravit i ve formě přílohy, například k zelenině, ale i masu. Ideální, jak osvěžit svou kuchyni.

3. Kysané zelí

Potravina, kterou můžete nejenom koupit, ale dokonce si ji můžete i sami vyrobit. A potom máte jistotu, že bude chutnat ještě lépe. Není to ale jenom o chuti, protože i kysané zelí musí patřit mezi superpotraviny. Proč? Nejprve se podívejme na seznam důležitých látek. Většina z vás jistě ví, že je zelí celkem dobrým zdrojem vitaminu C. To ale není jeho jediné pozitivum, jelikož stejně tak nezapomínejte, že obsahuje i:

 • Vitamín K
 • Vitamín B9
 • Celulózu

Toto všechno dohromady působí primárně pozitivně na to, že zelí velmi dobře podporuje trávení vašeho těla. Navíc obsahuje i důležitou kyselinu mléčnou, díky které se kompenzuje málo kyseliny solné v organismu. A jak kysané zelí konzumovat? Ideálně jenom tak, v syrovém stavu. Také se hodí jako příloha když děláte bramboráčky, nebo je z něho velmi dobrá polévka. A to jak bílá, tak i červená.

Sponzorováno

4. Křen

Pokud je domácí a čerstvě nastrouhaný, je skutečně silný. Ukazuje tak, že vám dokáže velmi dobře prospět. Jeho pozitiva jsme shrnuli už v našem článku o tom, jak si pomoci od chřipky a nachlazení. V tomto článku ho zcela pochopitelně musíme zařadit i mezi superpotraviny. Nejenom proto, že dokáže pomoci právě při zmíněných zdravotních problémech. Je také potravinou, která má antiseptické a dezinfekční účinky. Pokud máte ve svém těle jakýkoliv zánět, tak ho křen dokáže dobře eliminovat. Jde vlastně o přírodní antibiotikum. Také ho doporučujeme těm z vás, kteří mají zájem shodit nějaké to kilo. A to proto, že ho řadíme mezi potraviny, které umí prokazatelně zrychlovat metabolismus a celkově upravovat střevní mikroflóru, potřebnou ke správnému trávení.

A jakým způsobem ho nejlépe konzumovat? Můžete ho zkusit třeba i samotný, pokud to zvládnete. Jinak je dobré přidat k němu trochu medu. Dále je také vhodným doplňkem různých druhů gulášů, stejně jako ho můžete využít jak k pečenému, tak i vařenému masu. Pocítíte tak jeho skvělou chuť, a ve svém těle i jeho pozitivní účinek.

5. Pohanka

Nemusí to být jenom zmíněné jáhly, které tolik neznáte a tolik nevyužíváte. Do stejné kategorie potravin může pařit i stále poměrně opomíjená pohanka. Ta je přitom něčím, co také patří mezi superpotraviny. A to jak pro vysoký obsah vitamínů a různých minerálů, ale je to hlavně proto, že obsahuje také celkem velké množství vlákniny. Ta podporuje trávení, a když budeme myslet na ty z vás, které chtějí zhubnout, tak pomůže i to, že navozuje delší pocity sytosti. Navíc obsahujme i látku, která se nazývá rutin. Tu lze znát i pod názvem vitamín P. protože není zase až tak mnoho jiných potravin, ve kterých je zastoupen, o důvod více, proč by měla být pohanka i ve vašem jídelníčku.

Prospěje vám i tak, že dokáže zlepšit zdraví vašich cév. Jak v tom ohledu, že je zpevní, tak v tom ohledu, že jim dodá větší pružnost. Pokud nechcete mít problémy s hemoroidy, nebo nechcete mít nevzhledné křečové žíly, je to právě pohanka, která vám pomůže. A jak ji konzumovat? Ideálně jako přílohu k různým pokrmům.

6. Cibule a česnek

V našem výčtu rozhodně nemohou chybět cibule a česnek. Patří mezi absolutně nejsilnějším potravinám, co se boje proti různým zdravotním neduhům týče. Snažte se je používat při vaření, jíst je syrové (nic moc, jasně, ale jsou prostě extra zdravé, tak to vydržte), nebo je můžete smíchat s medem, to je také super způsob, jak je jíst.

7. Rajčata

Sponzorováno

Ano, i rajčata jsou pravé superpotraviny. Zvláště ta, které jsou vypěstovaná doma. Obsahují mnoho kvalitních a důležitých látek pro naše tělo. A zejména obsahují vzácný lykopen, což je červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem. Obsahují dokonce lykopenu tolik, že v podobném množství ho nenajdete v téměř žádné potravině.

A co si dále o superpotravinách přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva