Sponzorováno

Pohanková dieta na 7 dní je prospěšná i pro vaše zdraví 4.79/5 (14)

Pohankový chléb

Pohankový chléb

Pohanková dieta. Nejenže vám dopomůže k štíhlejší postavě, ale postará se i o vaše zdraví a krásu. Koupíte ji pod označením pohankové kroupy. Vyzkoušet můžete i takzvanou pohankovou lámanku, pohankovou krupici, mouku a vločky. Tato, i když ne klasická obilnina snižuje překyselení organismu. Obsahuje cennou látku rutin, která blahodárně působí na vaše cévy a pomůže vám při problémech s křečovými žilami. Kromě toho pohanka podporuje imunitní systém, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, upravuje trávení.

Využijete ji jako přílohu, připravíte z ní chutnou kaši, placky, zapékaná jídla, saláty, nádivky a pomazánky. Zařaďte ji do svého jídelníčku alespoň dvakrát denně, například na snídani v podobě kaše a na oběd jako přílohu či hlavní jídlo. Po týdnu diety budete mít o dvě kila méně – ale pozor, nekombinujte pohanku s jinými sacharidovými přílohami, například rýží, a vzdejte se i tučných mléčných výrobků, tučného masa a těžkých omáček.

Pohankové tipy na talíř

Snídaně:
Pohanková kaše je ideální. Kroupy pořádně propláchněte. V hrnci nechte přivést k varu jeden a půl hrnku vody, vsypte do ní hrnek pohanky, promíchejte a vypněte oheň. Přikryjte a nechte půl hodiny odstát. Chcete-li slanou kaši, jemně ji osolte a dochuťte, například čerstvými bylinkami. Máte chuť na sladké? Přidejte do ní lžičku medu, skořici a ovoce.

Desátá hodina:
Čerstvé ovoce.

Oběd:
Propláchnuté kroupy nechte hodinu namočené ve vodě. Na trošce oleje krátce osmahneme jednu nadrobno nakrájenou cibulku, kolečka mrkve, plátky žampionů, trochu nakrájeného celeru a scezené kroupy. Zalijte zeleninovým vývarem tak, aby byla zelenina s kroupami zalitá, a nechte přikryté dusit. Občas promíchejte. Přibližně po 10 minutách odkryjte, aby se odpařila téměř veškerá tekutina, a dále duste, dokud kroupy nebudou hotové. Podle chuti přidejte trochu soli a mletého bílého pepře.

Svačina:
Nízkotučný jogurt s lžičkou pohankových vloček.

Večeře:
Omeleta ze dvou vajec, čerstvá zelenina.

Máte problémy s tlakem?

Ačkoliv je pohanka prospěšná pro vaše cévy, při pravidelné a nadměrné konzumaci je může zužovat, čímž vám mírně zvýší krevní tlak. Pokud s ním máte problémy, jezte ji s mírou.

Pohanka a její nutriční vlastnosti

Bílkoviny, sacharidy, tuky a vláknina se nacházejí v pohankové kroupě ve vhodném poměru. Pohanka je ceněna také jako zdroj specificky účinných látek, které příznivě působí na trávící trakt, játra a kardiovaskulární soustavu. Při porovnání složení pohankové kroupy a dalších pseudoobilnin (amarant, quinoa) má pohanka vysoký obsah škrobu. Chemické složení se mění vlivem růstových podmínek v jednotlivých letech.

Sponzorováno

A pro jaké vlastnosti stojí za to pohanku vyzkoušet a zařadit ji do našeho jídelníčku? Především pro aminokyselinu lysin, která hraje roli v prevenci aktivizace herpetických virů (původce oparů) a jeho obsah je ve srovnání s ostatními obilninami 3 – 4 x násobně vyšší.

Dále může být cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Obsah škrobu v pohance se pohybuje 55 – 70 % v sušině semen a je tak kvantitativně nejdůležitějším sacharidem.

Pohanka a její produkty obsahují 3,4 – 5,2 % celkové vlákniny, přičemž 20 – 30 % je rozpustných. Konzumace pohanky může mít tedy pro svůj obsah vlákniny důležitou úlohu v prevenci a léčení vysokého krevního tlaku a zvýšené hladiny cholesterolu.

Ze zdravotního hlediska je důležitý vysoký obsah vícenenasycených mastných kyselin. Největší podíl připadá na esenciální kyselinu linolovou (37 – 48 %), která se společně s kyselinou linoleovou (1,9 – 2,8 %) podílí na snižování hladiny krevního cholesterolu a prevenci proti ateroskleróze.

Pohanka je důležitým zdrojem zinku, mědi, selenu, manganu a jiných stopových prvků. Z vitaminů jsou v plodech pohanky zastoupeny především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C. Velmi důležitým vitaminem v pohance je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem.

Je také nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který je důležitý pro cévní pružnost. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitaminem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic a prevenci srdečních chorob, dále vykazuje antioxidační aktivitu, má protizánětlivé, antimutagenní a antikarcinogenní účinky a působí na uvolnění hladkého svalstva, společně s dalšími polyfenoly může ovlivnit stravitelnost škrobu, snižuje jaterní cholesterol a hladinu plazmových lipidů.

Pohanka má vysokou nutriční hodnotu (je velice výživná). Důležité je, že neobsahuje lepek, proto se může stát i součástí jídelníčku celiaků. Pohanka je také zdrojem vlákniny, které bohužel často konzumujeme nedostatečné množství. Navíc v ní najdeme nenasycené mastné kyseliny.

Co si dále přečíst o pohankových produktech?

VIDEO: Vyzkoušejte rizoto z pohanky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Pohanková dieta na 7 dní je prospěšná i pro vaše zdraví”

    1. hana napsal:

      super zkusím to a uvidímae

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva