Sponzorováno

Máte křečové žíly? Seznamte se s metodami jejich odstranění 4.79/5 (19)

Jak se dají odstranit křečové žíly?

Jak se dají odstranit křečové žíly?

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Je tu doba, kdy začtete pomalu ale jistě měnit klasické kalhoty za sukně, kraťasy nebo šaty. Tedy za oblečení, které je pohodlnější, a ve kterém například ženy budou moci ukázat své nohy. Co když s nimi ale nejste spokojeni, a to z důvodu křečových žil? V takovém případě je dobré vědět, jaké jsou metody jejich odstranění.

Na „křečáky“ má velký vliv i genetika

Než se na ně podíváme, je nutné říci, že kromě vašeho životního stylu ovlivňuje křečové žíly hlavně genetika. Výzkumy ukazují, že vliv na jejich vznik má až z devadesáti procent to, zda se už vyskytly u někoho v rodině. Pokud ano, dá se očekávat, že se objeví i u vás. Proto je dobré vědět, jak se jich lze v dnešní moderní době zbavit.

Proč vlastně křečové žíly vznikají?

Dobré je o křečových žilách vědět i to, proč vlastně vznikají. Důvod je celkem jednoduché. Žíly jsou totiž vybaveny celou řadou speciálních chlopní, díky kterým je podporován tok krve směrem k vašemu srdci. Pokud tyto chlopně řádně nefungují, vede to k situaci, že krev není správně odčerpávána a tak se může v daných místech pochopitelně hromadit.

Zároveň v daných místech dochází tak k přetlaku, což se projevuje tím, že se dané žíly výrazně rozšiřují. K čemu to vede, již pochopitelně nemusíme dále nijak rozvíjet, jelikož na první pohled jsou dané žíly na vašich dolních končetinách viditelné.

Naštěstí metody, jak si s nimi poradit, existují. Jaké to jsou?

Metody odstranění křečových žil

Jaké jsou metody odstranění křečových žil?

1. Laser dominuje

Pokud se podíváme na oblast laserů, pronikají do segmentu krásy stále častěji. Je celá řada procedur, které využívají lasery právě k tomu, abyste byli krásnější. Jednou z oblastí jsou také křečové žíly. Samotný zákrok je velmi šetrný a dá se říci, že je také velmi jednoduchý. Tedy pokud jde o jeho celkovou náročnost. Obvykle je používán takzvaný diodový laser.

V takovém případě se někdy setkáte s označením, že se jedná o odstranění křečových žil EVLT metodou. Ta je velmi účinná hlavně v případě povrchových žil, které jsou daným zdravotním problémem postiženy. Když se podíváme na tuto metodu blíže, nesmíme zapomenout ani na to, že je velmi dobrou alternativou ke klasickým chirurgickým postupům.

2. Možné je i odstranění pomocí drobných řezů (flebotomie)

Nyní se již pojďme podívat na situaci, která je spojena s chirurgickým zákrokem. Tato metoda je založena na tom, že jsou realizovány drobné řezy, nebo vpichy. A to zhruba o velikosti 3 až 5 milimetrů. Ty jsou aplikovány po celém rozsahu postiženého místa, v úsecích po pěti až deseti centimetrech. Vzniknou tak drobné ranky, které však není nutné ani šít, ani nenechají nijak výrazné jizvy. Pokud se podíváme na další pozitiva, musíme k této metodě zařadit i jistotu:

 • Minimální tvorby podlitin
 • Dobrých kosmetických výsledků
 • Velkou šetrnost

Když se podíváme na metodu flebotomie, jak se tento postup nazývá, ještě o něco blíže, musíme říci, že je označována spíše jako doplňková. Důvodem je také to, že nemusí být účinná u všech typů křečových žil. Dále je nutné připomenout, že po dané metodě je nutné alespoň 14 dní nosit speciální kompresivní punčochy.

Sponzorováno

3. Využít lze i injekční metodu (sklerotizace křečových žil)

Odborně se tato injekční metoda označuje jako sklerotizace křečových žil. Zajímá vás, o jaký postup se přesně jedná? Jak už jsme zmínili, jsou zde využívány jehly, které jsou vpichovány do oblasti postižených míst. Dané jehly obsahují speciální roztok, který se do křečových žil vpravuje. Unikátem tohoto roztoku je především to, že není léčivý, ale je naopak zánětlivý. To znamená, že vznikne drobný zánět v dané žíle, s čímž si lidské tělo poradí tak, že ji jednoduše vyřadí z oběhu a neposílá do ní krev.

Je pochopitelné, že právě tento stav se pozitivně projeví na tom, že křečové žíly začnou celkem výrazně mizet. Co u tohoto typu léčby musíme dodat, to je rozhodně fakt, že výsledný pozitivní efekt nastává postupně. Dále nesmíme opomenout ani nutnost nošení kompresních nebo jiných elastických punčoch, popřípadě i obinadel. A to po celou dobu léčby.

4. Radiofrekvence žil (RFA)

Při nefunkčnosti hlavních povrchových žil jsou v současnosti žádané a preferované nejmodernější metody termické ablace radiofrekvencí. Principem tohoto zákroku je vyvolání teploty 100-120 stupňů přímo uvnitř skryté žíly pomocí katetru, který je spojen s generátorem produkujícím radiofrekvenční vlnění. Katetr se zavádí punkční jehlou, větší řez není potřebný, čili není potřeba šití.

Tento zákrok se provádí často ambulantně. Výhodou ambulantního léčení křečových žil je, že po 1-2 hodinách od zákroku klient odchází do domácí péče.

5. Změňte svůj životní styl

Pokud vás ani jedna z metod neláká, a to hlavně z důvodu toho, že nechcete zasahovat do svého těla, doporučujeme jako poslední možnost změnu životního stylu. Pokud je něco, co může křečové žíly výrazným způsobem podporovat, potom je to:

 • Dlouhodobé stání či sezení
 • Nadváha
 • Nedostatek pochybu

Je tedy jasné, že i když počítáte s tím, že se u vás křečové žíly objeví, nemusí to nutně znamenat, že jejich projevy mohou být výrazné. Stačí jenom změnit svůj životní styl a starat se o to, abyste žili zdravě. Do svého režimu zařaďte dostatek sportovních aktivit, ideálně třeba běhu, nebo jízdy na kole. Pochopitelně se snažte také shodit nějaké to kilo, a to nejlépe zdravou stravou. Ta by měla být bohatá na ovoce a zeleninu, tedy na vitamíny a minerály. Dále neopomíjejte ani dostatek tekutin – pochopitelně nejlépe čisté vody. Tento postup sice křečové žíly neodstraní, ale bude mít pozitivní vliv na to, že nebudou tak výrazné.

A co vy? Máte s křečovými žilami nějaké zkušenosti? Jak jste si je pak nechali odstranit?

Co si dále o křečových žilách přečíst?

VIDEO: O křečových žilách

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva