Sponzorováno

Proso a zdraví – skvělý zdroj minerálních látek 4/5 (6)

Proso není obilovina, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale tráva..

Proso není obilovina, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale tráva..

Kdybychom prosu odhadovali věk, museli bychom jít hodně vysoko. Proso je základní strava národů od té doby, co jsme přešli ze čtyř na dvě nohy. Proso sice vytlačila v našem (zemědělském) jídelníčku pšenice, ale ještě stále má nezastupitelnou hodnotu. Je nejbohatším zdrojem minerálních látek, fluoru, síry, fosforu, železa, hořčíku, draslíku, zinku.
Proso neobsahuje lepek, ale v sobě ukrývá zdroj bohatý na vitaminy skupiny B, minerály, stopové prvky. Proso se nám dostává na stůl v podobě mletých zrníček na vločky. A jak působí na naše zdraví? Je jedinečným zdrojem kyseliny křemičité, která prospívá našim kloubům, nehtům, pokožce, ale i vlasům. Čím více jíme prosa, tím máme pročištěnější žaludek a střeva, což nahrává naší imunitě.

Proso je z obilovin je nejbohatší na minerální látky

Proso bylo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Má vysoký obsah fluoru a kyseliny křemičité, obsahuje i hořčík, draslík, fosfor a železo. Proso neobsahuje lepek, obsahuje hodně leucinu, isoleucinu, fenylalaninu, valinu. Obsah minerálních látek a vitamínů v semenech prosa je obecně vyšší než u pšenice, kukuřice či rýže a převažují v nich nenasycené mastné kyseliny.

Proso se doporučuje při chudokrevnosti, rekonvalescenci, vyčerpanosti a na pročištění organismu. Fluor a kyselina křemičitá zpevňují pokožku, vlasy, kosti, nehty a zuby. Je velmi lehce stravitelné.

Oloupané proso = jáhly

Jáhly jsou vlastně loupané proso. Jsou to zrnka žluté barvy, několikrát větší než mák. Jáhly jsou bezlepkové (ale při dnešních kombinacích různých alergií si raději ověřte, jestli ho snášíte bez problémů) zásadotvorné, velmi výživné a přitom lehce stravitelné. Jsou vhodné pro děti a pro lidi s oslabeným zažívaním. Obsahují železo, křemík, fosfor, hořčík, vápník a vitaminy B1 a B2. Posilňují slinivku a slezinu, proto je vhodné při oslabeném žaludku, ale i při chudokrevnosti a při cukrovce.
Výjimečný je především obsah železa jáhel. Svou nutriční hodnotou se vyrovná ovesným vločkám. Používají se např. do pomazánek, do polévek nebo při přípravě jídel z mletého masa.

Sponzorováno

Plusy prosa pro naše zdraví

 • podporuje tvorbu červených krvinek
 • podporuje látkovou přeměnu
 • dodává tělu energii
 • podporuje tvorbu kůže, vlasů a nehtů
 • dbá na pružnost vazivové tkáně
 • udržuje zuby a kosti zdravé
 • pomáhá zbystřete smysly

Rady od Rehabilitace.info

 • Abyste lépe poučné železo z prosa, kombinujte jej s ovocem nebo zeleninou, která je bohatá na vitamin C
 • Konzumujte i hodnotné klíčky prosa
 • Konzumovat by ho měli zejména sportovci a lidé s velkým výdejem energie

Proso a křemík

Proso je významným zdrojem křemíku, který zabezpečuje zdravé vlasy, kůži, zuby, nehty, oči, šlachy a kosti, dále chrání před srdečními chorobami a posiluje paměť. Proso je dobře stravitelné a je jedinou obilovinou, která tvoří v trávicím systému alkalické prostředí, čímž pomáhá při překyselení žaludku. Proso je skvělým zdrojem bílkovin a jsou v něm zastoupeny veškeré esenciální aminokyseliny, které podporují rekonvalescenci po nemoci.

Živiny obsažené v prosu:

– Hořčík
– Draslík
Křemík
– Bílkoviny

Proso má pozitivní účinky na:

– Vlasy, zuby, nehty
– Kůži
– Oči
– Svaly a kosti

Recept: rybízová snídaně s prosem

Suroviny:
– ½ šálku prosa
– hrst čerstvých nebo mražených rybízu (případně borůvek)
– 1 PL nastrouhaných ořechů
– 1 PL sirupu z agáve
– 1 lžička slunečnicového oleje lisovaného za studena

Postup:
Proso večer namočíme a necháme ve vodě až do rána. Ráno všechny suroviny jednoduše smícháme.

Tímto receptem si posilníte imunitu
Proso není jen pro ptáky, ale i pro lidi. A kombinace křupavého prosa a rybízu je opravdu kouzelná. Navíc, každá rybízová bobulka obsahuje 2 miligramy vitamínu C. 35 – 40 kuliček rybízu tedy stačí na pokrytí jeho doporučené denní dávky. Rybízové barvivo obsahuje karoteny, z nichž při látkové přeměně vzniká vitamín A – další důležitý ochránce imunity. Velmi zdravé jsou i ořechy. Pomáhají při osteoporóze, vypadávání vlasů a ekzémech.

A jedna zajímavost na konec: Zajímavostí je, že proso není obilovina, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale tráva.

TIP: Zkuste i zdravé hnědé proso.

VIDEO: Povídání o jáhlách a prosu

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Panicum miliaceum0“ by Kurt Stüber [1] – caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Proso a zdraví – skvělý zdroj minerálních látek”

  1. Zdenka napsal:

   Diky díky za užitečné info. v této těžké době..,veganka,živnostnice.

  2. Zdenka Vitoušová napsal:

   Diky díky za užitečné info. v této těžké době..,veganka,živnostnice.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva