Sponzorováno

Pohanka a její účinky na zdraví – na co je dobrá? 4.93/5 (72)

Pohanka a její účinky na zdravíV dnešní době, kdy chronická onemocnění postihují stále více lidí opět hledáme způsoby léčby v přírodě. O tom, že naše stravovací návyky mají výrazný vliv na náš zdravotní stav, není pochyb, a proto zkvalitnění jídelníčku je jedním z důležitých kroků, jak si udržet zdraví a předcházet různým onemocněním. Pokud tedy chcete udělat něco pro své zdraví a zkvalitnit své stravování, zkuste zařadit do vašeho jídelníčku i jídla z pohanky. Pomůžete tím nejen vašim cévám. Navzdory své zdánlivé odolnosti nesnáší pohanka chemikálie a dá se ziskově pěstovat pouze na nekontaminovaných půdách.

Původ pohanky

Pohanka setá je stará kulturní plodina. Pochází z oblasti střední Asie, odkud se rozšířila do Japonska, Evropy i do Severní Ameriky. Na území dnešní České a Slovenské republiky se pěstovala již v 12 století. Pohanka byla v mnoha regionech velmi oblíbená a tvořila součást každodenní stravy obyvatel. Postupně však její význam klesal. V současnosti je pohanka hitem zdravé výživy. V Německu a Rakousku ji řadí mezi léčivé rostliny. V Japonsku se připravují extrakty ze sušených pohankových rostlin, které se dále používají jako zdroj minerálních látek k obohacování dalších potravin.

TIP: Zkuste Pohankovou dietu

Pohanka jako lék – obsah účinných látek

Z minerálních látek se v pohance nachází mangan, zinek, selen a měď, z vitamínů B1 a B2, niacin, vitamin E a C. Obsah škrobu v pohance se pohybuje 55 – 70 % v sušině semen a je tak kvantitativně nejdůležitějším sacharidem. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny – kyselinu linolovou (37 – 48 %), a kyselinu linoleovou (1,9 – 2,8 %), které se podílejí na snižování hladiny krevního cholesterolu av prevenci aterosklerózy. Pohanka obsahuje aminokyselinu lysin, která je účinná v prevenci aktivizace herpetických virů (původci oparů) a její obsah je při porovnání s ostatními obilovinami 3 – 4 x násobně vyšší. Je cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Pohanka a její produkty obsahují 3,4 – 5,2 % celkové vlákniny, přičemž 20 – 30 % je rozpustné.

Sponzorováno

Pohanka je nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic a v prevenci srdečních chorob. Rutin je důležitý antioxidant, má protizánětlivé, antimutagenní a antikarcinogenní účinky. Působí na uvolnění hladkého svalstva, společně s dalšími polyfenoly ovlivňuje stravitelnost škrobu, snižuje cholesterol a hladinu plazmových lipidů. Zároveň zpomaluje stárnutí organismu!

Léčivé účinky pohanky

– pomáhá při žilních onemocněních, křečových žilách, hemeroidech
rutin v pohance pomáhá při všech cévních onemocněních, zánětech všeho druhu a krvácení z dásní a nosu
– Posiluje vazivové tkáně a ulevuje při hemeroidech
podporuje prokrvování
– posiluje nedostatečné libido a potenci
preventivně působí proti revmatickým chorobám a artritidě
posiluje imunitní systém
– působí na regulaci krevního oběhu

TIP: A znáte pohankový med?

Použití pohanky

Pohanka se používá loupaná, lehce osmažená a uvařená jako příloha. Dělají se z ní slané i sladké kaše. Mele se na mouku, připravují se z ní těstoviny – hlavně v Japonsku – a pečou palačinky – zejména ve Francii, zvláště v drsném Bretani.

Zkuste pohankovou kaši

Co je potřeba?
6 dl vody, 40 g pohanky, 1 lžíce oleje, med dle chuti

Postup:
Pohanku nasypeme do slané vařící vody a zamícháme. Odstavíme a na 25 minut dáme pod peřinu. Pokapeme slunečnicovým olejem a osladíme medem. Doporučuje se použít tmavší pohanku, světlá by snad mohla být karcinogenní kvůli způsobu zpracování. Pohankovou kaši podáváme hned po přípravě. Je výborná na snídani.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Co takhle pohankové rizoto?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Pohanka a její účinky na zdraví – na co je dobrá?”

  1. […] zelenina a ovoce, brambory, quinoa, amarant, pohanka, naklíčená semena, sója, bílé fazole, lískové ořechy, rozinky, mák, neslazené ovocné a […]

  2. […] se přidávají do koupele. Kouzelné ingredience jsou: mateřídouška, zelený čaj, kopřiva, pohanka. K tomu je nutné trochu pozměnit životní […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva