Sponzorováno

Žito a žitné pečivo a zdraví – výhody žita, díky kterým je zdravější než pšenice a ječmen 4.83/5 (24)

Proč do svého jídelníčku zařadit žito místo pšenice?

Proč do svého jídelníčku zařadit žito místo pšenice?

Žito je obilnina, která je úzce spjata s pšenicí a ječmenem, a přesto je o něco lepší, než tyto dvě další obilniny. Žito je velmi univerzální zrno. Je to silná základna antioxidantů, fytonutrientů, vitamínů a minerálů. Je zajímavé pozorovat, ak takové malé semínko může mít tolik zdravotních výhod.

Jako zdroj vitamínu E pomáhá žito při regulaci nervového systému těla a také přispívá ke zlepšení rychlosti metabolismu. To zabraňuje hromadění tuků a udržuje tělesnou hmotnost pod kontrolou. Protože žito je těžší rafinovat než pšenici, zachovává si mnohem více svých živin a je známo, že snižuje riziko rakoviny prsu a tlustého střeva.

Žito je vynikajícím zdrojem nezbytných vitamínů a rozpustné vlákniny

Lidské tělo vitamíny ke svému fungování potřebuje, a musí je dostávat z vnějších zdrojů. Ze zdrojů, jako je žito. Strava s vysokým obsahem vlákniny je schopna snižovat vysokou hladinu cholesterolu a to je přesně také to, co žito umožňuje. Vláknina také pomáhá při udržování pružnosti krevních cév a zabraňuje kornatění tepen, a tím podporuje zdraví srdce. Žito navíc dokáže růst i v těch na živiny nejchudších půdách.

Dále má žito schopnost zabránit rozvoji žlučových kamenů, zejména u žen. Snižuje vylučování žluči a zvyšuje citlivost inzulínu. Žitná zrna jsou zdrojem mědi, hořčíku a fosforu. Proto je fajn k podpoření tvorby červených krvinek a je vynikající pro lidi s diabetem.

Žito se vyskytuje v mnoha podobách – klasicky žitná semena asi znáte, ale znáte třeba klíčící žitná semena nebo žitnou mouku? Žitný chléb je zase super jako ideální snídaně. Žito se používá nejen k pečení, ale je také nezbytnou součástí nápojů. Žito má ve srovnání s jinými zrny velmi málo kalorií a je zdrojem manganu a uhlohydrátů, které nám dodávají energii.

I když žito nemusí být dobré pro lidi, kteří trpí nesnášenlivostí lepku, pro ostatní a zejména třeba pro ženy v menopauze je žito skvělou alternativou k pšenici. Obsahuje lignany, které jsou známé fytoestrogenní a antioxidační aktivitou. Lignany pomáhají předcházet nepříjemným symptomům u žen v menopauze, jako jsou třeba návaly horka.

S žitem v jídelníčku se lépe hubne, než s pšenicí

V této studii provedené na Lund University ve Švédsku byly myši krmeny celozrnnou stravou, a to pšeničnou nebo žitou po dobu 22 týdnů. Během studie byla myším měřena tělesná hmotnost, glukózová tolerance a několik dalších parametrů. Vědci dospěli k závěru, že celozrnné žito „evokuje odlišný metabolický profil ve srovnání s celozrnnou pšenicí“. Obzvláště ty myši, které konzumovaly celozrnné žito měly sníženou tělesnou hmotnost, mírně zlepšenou citlivost na inzulín a nižší celkový cholesterol.

Lepší citlivost na inzulín

V boji proti cukrovce a obezitě mohou být potraviny, které znamenají nízkou inzulinovou reakci a potlačují hlad, velmi užitečné. Vědci na univerzitě v Lundu ve Švédsku zkoumali účinky na 12 zdravých subjektech snídaní, které byly vyrobeny z různých žitných plodů (endosperm, celozrnné žito nebo žitné otruby), které byly vyrobeny různými metodami (pečení, vaření). Tato studie ukázala, že endospermový žitný chléb a celozrnný žitný chléb (zejména „kváskový“ s kyselinou mléčnou) nejlépe regulují hladinu cukru v krvi a regulují chuť k jídlu.

Žito vás zasytí lépe, než pšenice

Na švédské univerzitě zemědělských věd v Uppsale vědci dávali žitný chléb (se třemi různými úrovněmi žitných otrub) a pšeničný chléb 16 lidem. Poté je požádali, aby hodnotili svou chuť k jídlu (hlad, sytost a touha po jídle) 8 hodin poté. [Není známo, zda byl pšeničný chléb celozrnný nebo rafinovaná pšenice.] Po celé dopoledne a odpoledne všechny tři žitné snídaně snížily více hlad a touhu jíst ve srovnání s pšeničným chlebem, přičemž žitný chléb, který obsahuje nejvyšší úroveň otrub poskytuje nejsilnější účinek na sytost.

Sponzorováno

Žito snižuje zánět u lidí s metabolickým syndromem

Na univerzitě v Kuopiu ve Finsku vědci zařadili skupinu 47 dospělých s metabolickým syndromem do jedné ze dvou různých 12 týdenních diet. První skupina měla jídelníček s ovsem, pšeničným chlebem a bramborami (vysoká inzulinová odpověď po jídle) a druhou skupinou s jídelníčkem s žitným chlebem a těstovinami (nízká inzulínová odpověď po jídle). Vědci zjistili, že skupina žito / těstoviny vykazovala menší zánět než skupina oves / pšenice / brambory. Protože zánět může zvýšit riziko diabetu 2. typu, vědci dospěli k závěru, že moudrá volba cereálních potravin může být důležitá pro snížení rizika diabetu, zejména u těch, kteří již mají metabolický syndrom.

Žito je prevencí onemocnění srdce

Žito je plné vlákniny, což pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a snižuje riziko srdečních chorob. Je ideální konzumovat 25-30 gramů vlákniny denně. Žito je také bohaté na hořčík, další minerál, který snižuje krevní tlak a pomáhá předcházet infarktu. Vláknina v žitu může také zabránit arteriálním blokádám.

Pomáhá předcházet rakovině

Několik studií to potvrzuje. V jedné studii bylo zjištěno, že lidé, kteří konzumovali žitný chléb už jako děti, snížili riziko vzniku rakoviny prostaty téměř na polovinu.

Kvalitní celozrnný žitný chléb může poskytnout ochranu před rakovinou tlustého střeva a konečníku. V jedné studii celozrnné žito snížilo hladinu žlučových kyselin v žaludku, a bylo vidět, že to snižuje riziko rakoviny tlustého střeva až o 26%. Další finská studie hovoří o tom, jak celozrnné žito může snížit riziko rakoviny prsu. To vše lze přičíst vysoké úrovni vlákniny a antioxidantů v žitu.

Odstraňuje toxiny

Přestože o tom máme velmi omezený výzkum, může žito pomoci odstranit toxiny – a to prostřednictvím obsahu vlákniny. Jak víme, vláknina pomáhá eliminovat odpad – a to může pomoci vašemu tělu se zbavováním se toxinů.

Zlepšuje zdraví pokožky a vlasů

Žito, a zejména žitná mouka, funguje jako vynikající čistič pokožky. Po koupeli si můžete mouku jednoduše aplikovat na obličej a po 15 minutách ji omýt. Minerály v žitu, jako je zinek, hořčík, vápník a železo, pomáhají překonat příznaky předčasného stárnutí. Žitná mouka funguje dobře na vrásky a jemné linky.

Antioxidanty v žitu bojují s volnými radikály, které také přispívají k předčasnému stárnutí.

Žito dobře funguje také pro zdraví vlasů. Žitná mouka může být použita jako šampon – vaše vlasy pak budou hladké a silné. Místo šamponu můžete použít směs žitné mouky a vody. Po několika minutách ji umyjte. Hořčík v žitu může také podporovat růst vlasů. Pravidelné mytí vlasů žitnou moukou je pro zdraví vlasů opravdu super.

Kde dnes žito najdete?

Prakticky všude, kde pšenici. Žitné pečivo je už dnes samozřejmostí. Svůj den můžete začít také miskou žitné kaše s ovocem. Žitné dortíky a muffiny si získávají na popularitě, protože nahrazují rafinovanou (méně zdravou) mouku. Tyto pochoutky si můžete užívat tak nějak bez pocitu viny. Žitný chléb je ideální alternativou, zvláště pokud jíte chléb každý den. Jak zajímavě a divně to může znít, žito je dokonce používáno i k výrobě whisky. Třeba kanadské whisky je nejčastěji vyráběné právě převážně z žita.

Jaké živiny a vitamíny obsahuje žito?

1 šálek žitné mouky (128 gramů) obsahuje 416 kalorií a 88 gramů uhlohydrátů a 3 gramy tuku. A další živiny v žitu:

  • 20,4 g proteinu
  • 31 gramů vlákniny
  • 639 miligramů fosforu (64% denní hodnoty)
  • 205 miligramů hořčíku (51% denní hodnoty)
  • 6,5 miligramů zinku (43% denní hodnoty)
  • 6,4 miligramů železa (36% denní hodnoty)
  • 0,6 miligramu vitamínu B6 (28% denní hodnoty)
  • 5,5 miligramů niacinu (27% denní hodnoty)
  • 918 miligramů draslíku (26% denní hodnoty)
  • 0,3 miligramů riboflavinu (19% denní hodnoty)
  • 3,5 miligramu vitamínu E (11,7% denní hodnoty)
  • 7,6 mikrogramů vitamínu K (9% denní hodnoty)

V žitu je řada dalších živin, které nabízí skvělé výhody pro vaše zdraví.

A co vy? Vybíráte si v obchodě cíleně žitné pečivo? Nebo je vám to víceméně jedno? Budeme rádi za komentáře k tomuto článku.

VIDEO: Mýtus žitné/pšeničné pečivo

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva