Sponzorováno

Amarantová mouka jako super náhrada mouky klasické 4.89/5 (19)

Amarantová mouka jako super náhrada mouky klasickéAmarantová mouka je v našich zeměpisných šířkách ještě stále dost neznámá. Znají ji více méně zejména ti, kteří mají bezlepkovou dietu, protože se využívá jako jedna z náhrad klasické mouky. Kromě tohoto pozitiva se však vyznačuje i přítomností vysokého množství bílkovin a vlákniny, proto je vhodná například i pro vegetariány, či vegany.

Jedna z nejvýživnějších rostlin na světě

Amarant, u nás rostlina známá pod názvem Laskavec, je starý poklad. Znali ji už staré národy Inků a Aztéků, které jsou opředeny mnohými legendami. Avšak jak je známo, tyto národy se obklopovaly jen tím nejlepším a mezi jejich poklady proto patřila i tato obilnina. Zrno Amarantu bylo dokonce jejich základní obilovinou a nazývali ji „svatým zrnem“. To tedy svědčí o její skutečné vzácnosti.
Amarant je právem považován za jednu z nejvzácnějších rostlin na světě. Oproti ostatním obilovinám je totiž kvalitním a nesmírně bohatým zdrojem bílkovin. Do svého jídelníčku by si ji pro tento benefit proto měly být zařazeny všichni sportovci, vegetariáni, vegani, kterým chybí bílkoviny v důsledku deficitu konzumace masa či živočišných produktů, jakož i lidé, kteří potřebují z jakéhokoli důvodu doplnit bílkoviny, ať už jsou těžce pracující, nebo se jedná o pacienty v rekonvalescenci.

Vhodná i pro celiaky

V našich končinách je Laskavec známý zejména v podobě amarantové mouky. Do kontaktu s ní přicházejí zejména lidé s bezlepkovou dietou, celiatici, protože je vhodná jako náhrada klasické mouky s lepkem. Má charakteristickou kořeněnou chuť a je mírně štiplavá. Je proto dobré nepoužívat ji samostatně, ale nejlépe v kombinaci s jinými moukami. Zajistí se tím výborná chuť a kvalita vzniklého produktu.

Sponzorováno

Maximálně 30 % amarantové mouky

Amarantová mouka by se měla při nahrazování vždy zkombinovat s nějakou jinou moukou, aby byl výsledek chuťově a konzistentně vyvážený. Obsah amarantové mouky ve směsi by měl být podle zkušeností maximálně 30 %-ní. Pokud byste jí do směsi na přípravu nějaké suroviny přidali více, nebo dokonce pekli jen výlučně z ní, výsledek by byl velmi tvrdý. Amarantová mouka je vhodná zejména pro přípravu nekvašených druhů chleba.

TIP: Amarantový olej je super i pro krásu

Co obsahuje amarantová mouka?

Amarant je nesmírně výživná obilovina, v jejíchž útrobách se ukrývají :

 • flavonoid rutin – vhodný při problémech se žílami
 • aminokyselina lysin – důležitá pro duševní zdraví
 • minerály – draslík, hořčík, zinek, mangan, železo, vápník
 • vitamíny – skupiny B, C, E
 • antioxidanty – selen
 • nenasycené mastné kyseliny
 • bílkoviny – trojnásobné množství jako v ostatních obilovinách
 • vláknina – 4 krát více než v ostatních obilovinách

TIP: Podívejte se na další zdravé mouky

Pro diabetiky, i pro deitáře

Právě díky nenasyceným mastným kyselinám, které amarantová mouka obsahuje, má vliv i na snižování cholesterolu v krvi. Amarantová mouka také neobsahuje jednoduché cukry, ale složené, díky čemuž si drží nízký glykemický index. Na základě toho je vhodná i pro diabetiky. Oblibu v ní si však mohou najít například i pacienti s obezitou, či lidé toužící po úpravě své hmotnosti.

Sponzorováno

TIP: Amarant a jeho vliv na zdraví – co obsahuje?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Amarantová mouka jako super náhrada mouky klasické”

  1. […] opět dostává do popředí. Semena amarantu jsou hlavním zdrojem nejen pro výrobu amarantové mouky, ale i amarantového […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva